Na co zwrócić uwagę kupując działkę?

0
1347
kobieta w kaloszach siedząca w drzwiach domku na działce
Zakup wymarzonej działki to przyjemność, jednak nie jest to proces pozbawiony pułapek | fot.: stock.adobe.com

Zakup działki, bez względu na to, czy będzie to przestrzeń przeznaczona pod zabudowę mieszkalną, czy też typowo rekreacyjna, wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Wybieramy miejsce, w którym będziemy spędzać sporą część czasu, więc powinniśmy być zadowoleni z poniesionych na ten cel kosztów. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie działki.

Pierwsze wrażenie — detale

Poszukując działki, oglądamy z reguły co najmniej kilka lokalizacji. Bywa, że jest ich znacznie więcej i żadna nie pasuje do naszych wyobrażeń. Przełomem jest moment kiedy samochód zatrzyma się obok urokliwej działeczki pod lasem i stwierdzamy, że właśnie znaleźliśmy swoje miejsce na ziemi. Pierwsze wrażenie jest niezmiernie ważne, jednak nie dajmy się ponieść emocjom, ponieważ te nie zawsze są dobrym doradcą.

Chłodnym okiem zerknijmy, czy w pobliżu nie ma torów kolejowych lub rzeki, która w czasie ulewnego deszczu może wystąpić z koryta. Idealna działka powinna mieć regularny kształt niezbyt wąskiego prostokąta lub kwadratu, aby móc komfortowo zabudować przestrzeń, przy czym najlepszy jest teren minimalnie pochyły, ponieważ wtedy woda deszczowa nie powoduje na posesji uciążliwych kałuż. Po wstępnych oględzinach działki warto porozmawiać z sąsiadami, którzy z pewnością udzielą ważnych informacji dotyczących rodzaj gruntu i poziomu wód gruntowych, czy systematyczności odśnieżania drogi dojazdowej.

Lokalizacja

Działka przy samym lesie niewątpliwie ma swój urok, jednak sporym minusem jest mech, który przenosi się z lasu na pokrycie dachowe i ściany, co generuje całkiem spore koszty związane z jego usuwaniem. Warto również zwrócić uwagę na usytuowanie terenu względem stron świata. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zlokalizowanie części gospodarczej od północy, natomiast ogrodu z tarasem od południowego zachodu. Koniecznie przed zakupem działki, należy zapoznać z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności związanych z budową dużej firmy produkcyjnej tuż za płotem, lub brakiem możliwości wybudowania wybranego przez siebie projektu domu. Kolejną ważną kwestią, na którą szczególnie należy zwrócić uwagę, jest odległość od przysłowiowej cywilizacji. Być może na chwilę obecną kluczowa nie wydaje się duża odległość posesji od drogi, sklepów, przystanku autobusowego lub szkoły, jednak patrząc z perspektywy posiadania dzieci lub braku samochodu, może okazać się to sporym utrudnieniem.

Kwestie techniczne i prawne

Kwestie techniczne dotyczące działki ograniczają się do ustalenia, jakie na działce lub w jej pobliżu są przyłącza. Usytuowane na posesji media takie jak gaz, woda, prąd i kanalizacja eliminują dodatkowy czas i koszty związane z ich późniejszym doprowadzeniem. Natomiast kwestie prawne sprowadzają się do ustalenia właściciela działki, wykluczenia ewentualnego zadłużenia oraz uzyskania numeru księgi wieczystej w celu weryfikacji faktycznego stanu działki w zakresie jej powierzchni, obecności najemców, służebności drogi dojazdowej lub możliwości zabudowy terenu.

Zakup wymarzonej działki to przyjemność, jednak nie jest to proces pozbawiony pułapek. Dopiero po szczegółowym rozeznaniu sytuacji prawnej i faktycznej posesji, podpisujemy umowę, która sfinalizuje realizację marzenia o własnym kawałku ziemi.


DKR