Letnia pielęgnacja ogrodu – o tym pamiętaj!

0
1280
jak dbać o ogród latem
Letnie miesiące są czasem, w którym trawa rośnie najszybciej. W związku z tym warto regularnie ją kosić | fot.: Fotolia

Własny ogród, to spełnienie marzeń dla miłośników przyrody. Jeśli uwielbiasz swój wolny czas spędzać na działce lub w ogrodzie, i jeżeli traktujesz go jako swoistego rodzaju oazę i odskocznię od problemów dnia codziennego, to serdecznie zapraszamy Cię do lektury. Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek związanych z pielęgnacją ogrodu w okresie letnim. Zadbaj o swoje rośliny, ciesz się zielenią i wypoczywaj na łonie natury.

Lato w ogrodzie-  czyli czas nawożenia i intensywnego podlewania

Letnia pora roku jest świetnym momentem na spędzanie wolnego czasu w ogrodzie. Za dnia można nie tylko poleniuchować i korzystać z promieni słonecznych, ale także wykonać kilka obowiązkowych czynności, które sprawiają, że ogród z tygodnia na tydzień będzie piękniał. W tym czasie warto zająć się:

  • trawnikiem;
  • roślinami ozdobnymi;
  • krzewami;
  • roślinami cebulowymi;

Jeżeli będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad, takich jak podlewanie i nawożenie, to po ciężkiej pracy z przyjemnością zasiądziemy do biesiadowania w ogrodzie.

Trawnik- czyli duma każdego ogrodnika

Letnie miesiące są czasem, w którym trawa rośnie najszybciej. W związku z tym warto regularnie ją kosić. Jeśli będziemy robić to przy pomocy profesjonalnego sprzętu, to trawnik odwdzięczy nam się odpowiednią gęstością, miękkością i kolorystyką. W zależności od wzrostu, trawę latem należy kosić raz lub nawet dwa razy w tygodniu. Jeśli w danym sezonie upały mocno dają się we znaki, trawę warto przycinać odrobinę mniej niż zazwyczaj. Dzięki temu, unikniemy przesuszenia trawnika.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest podlewanie. Jeżeli mamy nowoczesny ogród wyposażony w automatyczny system nawadniania, to kwestię podlewania odkładamy na drugi plan. W tej sytuacji wystarczy jedynie dobrze zaprogramować system i sprawa załatwiona. Jeśli jednak trawę podlewamy samodzielnie, to lepiej to robić obficie i rzadko. Zakłada się, że gleba powinna być zwilżona do około 15 cm w głąb.

Nie należy także zapominać o nawożeniu. Trawnik warto posypać nawozem mineralnym już w czerwcu lub w połowie lipca. Trzeba to zrobić w dzień, w którym spodziewane są opady. Jeśli jednak deszcz nie spadnie, to koniecznie nawożoną trawę trzeba podlać.

Rośliny ozdobne – czyli coś dla oka

Jeżeli w naszym ogrodzie mamy dużo roślin ozdobnych, które kwitną przez cały sezon, to jedną z kluczowych kwestii będzie ich nawożenie. Na półkach sklepowych można znaleźć klasyczne nawozy mineralne oraz takie, które mają spowolnione działanie. Jeśli wybraliśmy tą drugą opcję, i jeżeli nawoziliśmy rośliny wiosną, to latem nie musimy już tego robić. Nawóz bowiem został tak stworzony, by powoli uwalniał wszystkie składniki odżywcze. Jeśli natomiast korzystamy z nawozów mineralnych, to kwiaty trzeba koniecznie nawozić w czerwcu lub na początku lipca. Tu jednak warto wspomnieć, że nawozy mineralne są dosyć silne i bezwzględnie trzeba przestrzegać zaleceń producenta.

Krzewy ozdobne – czyli coś praktycznego

Wybierając krzewy ozdobne do naszych ogrodów bardzo często stawiamy na rośliny, które poza swoim urokiem będą także spełniać określone funkcje. I tak na przykład wyższe krzewy mogą doskonale zacieniać teren wokół siebie. Jeśli chcemy przez całe lato cieszyć się pięknem krzewów, to warto je systematyczne podcinać, usuwać z nich przekwitłe kwiatostany i dzikie pędy. Nie wolno nam także zapominać regularnym usuwaniu chwastów.

Jak wynika z powyższych wskazówek w okresie lata w ogrodzie na pewno nie będziemy się nudzić. Jeśli jednak wszystkie prace będziemy wykonywać systematycznie, to rośliny odwdzięczą nam się swoim urokiem.

JGZ