Lampy solarne do ogrodu – czy warto

0
1875
Lampa po zmierzchu
Realizacja aranżacji oświetleniowych w ogrodzie to jeden z przyjemniejszych etapów dla każdego właściciela posesji i ogródka działkowego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Realizacja aranżacji oświetleniowych w ogrodzie to jeden z przyjemniejszych etapów dla każdego właściciela posesji i ogródka działkowego. Jednak planowanie nierzadko przychodzi z trudem. Jest to spowodowane przede wszystkim olbrzymim wachlarzem ofert producentów oświetlenia zewnętrznego. W dzisiejszym artykule przedstawiamy czy warto postawić na lampy solarne do ogrodu oraz jakie rodzaje są najbardziej popularne.

Realizacja aranżacji oświetleniowych w ogrodzie to jeden z przyjemniejszych etapów dla każdego właściciela posesji i ogródka działkowego. Jednak planowanie nierzadko przychodzi z trudem. Jest to spowodowane przede wszystkim olbrzymim wachlarzem ofert producentów oświetlenia zewnętrznego. W dzisiejszym artykule przedstawiamy czy warto postawić na lampy solarne do ogrodu oraz jakie rodzaje są najbardziej popularne.

Technologia solarna i lampy solarne – jak działają

Używając języka, kolokwialnie mówiąc, „łopatologicznego” technologia solarna działa dzięki słońcu. Gdyby nie ono, nie moglibyśmy poprawnie opisać efektu fotowoltaicznego tak bardzo potrzebnego w przypadku działania lamp solarnych. Wszystko sprowadza się do połączenia tego zjawiska wraz z modułem słonecznym, baterią i promieniami słonecznymi. Ten rodzaj oświetlenia nie wymaga jakiejkolwiek instalacji elektrycznej. Wbudowany w lampę solarną moduł słoneczny oraz akumulator jest odpowiedzialny za absorpcję promieni słonecznych oraz ich transformację w energię. Dlatego też można opisać, że lampy solarne zyskują energię w ciągu dnia, by po zmroku oczarować nas swoim blaskiem.

Lampy solarne ogrodowe – opinie

Technologia solarna zyskuje na popularności w niemalże wszystkich krajach Europy. Olbrzymi wzrost w sprzedaży oświetlenia solarnego notowany jest na rynku corocznie. Popularność jednak nie bierze się znikąd. Lampy solarne do ogrodu posiadają wiele zalet. Kluczową z nich jest oszczędność i dodatkowe środki w domowym budżecie. Chociaż początkowo nakład finansowy przy zakupie tego rodzaju oświetlenia jest wyższy, bardzo szybko przekonamy się, że był to strzał w dziesiątkę. Modele lamp z wykorzystaniem technologii solarnej gwarantują zwolnienie z jakichkolwiek opłat w przypadku rachunków za prąd. Co więcej, wybór tego rozwiązania zaowocuje zwiększeniem bezpieczeństwa na posesji. Ponownie – w przypadku instalacji lamp solarnych nie jest wymagane jakiekolwiek okablowanie pod napięciem, co w połączeniu z czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi może prowadzić do niechcianych sytuacji takich jak porażenie prądem.

Jakie są rodzaje lamp solarnych

Wspomniana wyżej popularność oświetlenia solarnego wiąże się z olbrzymim zapotrzebowaniem na coraz to nowsze modele lamp. Producenci oraz projektanci dokładają wielu starań aby zadowolić każdego klienta. Dlatego też podobnie jak w przypadku każdego rodzaju oświetlenia zewnętrznego i ogrodowego, tak w przypadku lamp solarnych będziemy mieli w czym wybierać.

Lampy solarne LED

Nie powinien więc zaskakiwać fakt wykorzystania technologii elektroluminescencyjnej w lampach solarnych. Połączenie tych dwóch technologii okazało się strzałem w dziesiątkę. Technologia LED i solarna osobno mają wiele zalet – w połączeniu mają ich jeszcze więcej. Lampa solarna LED jest rodzajem oświetlenia, które jest jednocześnie energooszczędne, bezpieczne i trwałe. Trwałość w tym przypadku jest ujęta pod kątem źródła światła. Żarówki LED wykazują się długowiecznością i niekiedy czasem pracy do 50 000 godzin. Wybór lamp solarnych LED jest więc wyborne z pewnością polecanym dla każdego.

Lampy solarne z czujnikiem ruchu

W przypadku oświetlenia ogrodowego i oświetlenia zewnętrznego ogółem bardzo istotnym jest fakt, że przecięty użytkownik korzysta z niego około 4-5 godzin dziennie. W zależności od miejsca docelowego lampy jej czas użytkowania może się skrócić. Dla przykładu – lampa solarna w ogrodzie taka jak słupek oświetleniowy może być używana nieustannie podczas odpoczynku w altanie, wówczas gdy lampa solarna na cokół, która ma służyć tylko do oświetlenia drogi do ogrodu, mogłaby być używana tylko w momencie gdy ktoś przechodzi. W tym drugim przypadku doskonałym wyborem okaże się bez wątpienia lampa solarna z czujnikiem ruchu. Czujnik ruchu i zmierzchu zapewni, że w godzinach wieczornych lampa solarna automatycznie rozświetli ogród tylko w momencie wykrycia ciała obcego poruszającego się w promieniu wychwytywanym przez czujnik.

Warto postawić na lampy solarne ogrodowe

Brak kosztów, wysoka jakość, wyższe bezpieczeństwo – jedne z wielu zalet wyboru oświetlenia solarnego. O technologii solarnej można przeczytać wiele dobrych rzeczy. Jeżeli oczywiście pragniemy być obiektywni, musimy wspomnieć o początkowym koszcie oświetlenia zewnętrznego solarnego. Niemniej jednak zapewniamy, że wydane pieniądze bardzo szybko się zwrócą.


Materiał partnera zewnętrznego