Jak wybrać basen ogrodowy?

0
1317
kobieta pływająca na plecach
Stelażowe baseny ogrodowe nie wymagają częstej wymiany wody, ale trzeba je regularnie oczyszczać, do czego służy specjalna pompa oraz wymienne filtry | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Upały dokuczają i przyjemnie byłoby zanurzyć się w chłodnej wodzie? Żaden problem, basen w domowym ogródku to nie tylko drogie, stałe konstrukcje, ale też rozwiązania sezonowe, równie wygodne, a nie tak kosztowne. Jak jednak wybrać ten idealny basen?

Zabawa dla dzieci

Jeśli dostęp do wody mają mieć wyłącznie dzieci, wystarczy basenik, który łatwo nadmuchać i przenosić z miejsca na miejsce. Baseny ogrodowe dla dzieci są płytkie, stabilne i często wyposażone w dodatkowe atrakcje, jak mini-zjeżdżalnia, daszek z natryskiem czy gumowe zabawki. Basen dla dzieci powinien mieć miękkie ścianki i tak wyprofilowane krawędzie, by nawet podczas szalonej zabawy maluchy nie zrobiły sobie krzywdy.

Basen dla dorosłych

Baseny ogrodowe, z których korzystać chcą także dorośli, muszą być oczywiście odpowiednio duże. Najprostsze i najtańsze są konstrukcje rozporowe, wystarczająco pojemne, by pomieścić kilka osób, ale raczej płytkie, więc nie jest to rozwiązanie dla miłośników pływania czy nurkowania. Basen rozporowy jest o tyle wygodny, że po spuszczeniu wody nie zajmuje wiele miejsca, można go przechowywać w garażu albo na strychu, koniecznie w ochronnym pokrowcu.

Basen stelażowy

Stabilniejszą i większą konstrukcją jest basen stelażowy. Baseny ogrodowe tego typu są robione z podobnego tworzywa co baseny rozporowe, ale dodatkowo podtrzymuje je metalowa rama ze stelażem. Dzięki temu basen może być wyraźnie dłuższy i głębszy – jego długość sięga czasem kilkunastu metrów. Baseny stelażowe są owalne albo prostokątne. Większe modele są wyposażone w wygodną drabinkę, można też dokupić do kompletu ochronną plandekę, by do wody nie dostawały się zanieczyszczenia. Stelażowe baseny ogrodowe nie wymagają częstej wymiany wody, ale trzeba je regularnie oczyszczać, do czego służy specjalna pompa oraz wymienne filtry.

Basen drewniany

Basen z drewna też jest konstrukcją tymczasową – po zakończeniu sezonu można go rozmontować. Basen wykonany jest z impregnowanych paneli, a w środku umieszczona jest folia. Całość wygląda bardzo elegancko, ale wymaga większych przygotowań niż basen stelażowy.


Materiał partnera zewnętrznego