Suknie ślubne – 5 zasad doboru

0
3035
suknia ślubna
Obecnie projektanci i producenci sukien ślubnych zaskakują jednak fasonami, długościami, dodatkami, a nawet… kolorami | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Kreacja Panny Młodej przyciąga wszystkie spojrzenia podczas uroczystości zaślubin i przyjęcia weselnego, dlatego dobór sukni stanowi jedną z najważniejszych decyzji podczas przygotowań do tego ważnego dnia. Obecnie projektanci i producenci sukien ślubnych zaskakują jednak fasonami, długościami, dodatkami, a nawet… kolorami. Przygotowaliśmy 5 sprawdzonych porad, które pozwolą Ci zwrócić uwagę na kluczowe kwestie i dobrać suknię ślubną swoich marzeń. Taką, w której będziesz czuć się komfortowo i idealnie prezentować.

  1. Odpowiedni fason to podstawa

Pierwszym krokiem jest analiza dostępnych fasonów i dobór kreacji, która dobrze będzie pasować do naszej figury. Tylko odpowiedni krój pozwoli podkreślić nasze najmocniejsze strony (np. kobiece wcięcie w talii, długie i zgrabne nogi czy kształtny biust) oraz ukryć niedoskonałości lub sprytnie odwrócić od nich uwagę trikami optycznymi.

 

Dużym zainteresowaniem Panien Młodych cieszą się suknie ślubne typu księżniczka. Princessy posiadają dopasowany gorset i rozkloszowany dół. Tiulowe spódnice bardzo często są zdobione biżuteryjnymi dodatkami czy falbanami, a całość kojarzy się z bajkową kreacją. Taka sukienka doskonale pasuje niemal do każdej figury.

Panny Młode, którym podobają się princessy, ale wolą ich nieco uproszczoną wersję, mogą zdecydować się na sukienkę w kształcie litery A. Taka suknia jest dopasowana w biuście i taliowana w pasie. Spódnica ma zaś formę trapezu. Całość ładnie modeluje sylwetkę, nie poszerza bioder czy talii. Romantyczkom mogą przypaść do gustu suknie typu EMPIRE – odcięte pod biustem, ze spódnicą uszytą z lejącej tkaniny. Taki fason dobrze sprawdzi się dla kobiet, które chcą ukryć dodatkowe centymetry w talii. Suknia ślubna typu kielich pozwoli zaś optycznie poszerzyć biodra. Nie posiada ona wyraźnie zaznaczonego odcięcia góry od spódnicy, ale lekko rozszerza się od wysokości ud.

  1. Sznurowana czy zasuwana?

Kreacje ślubne mają gorsety sznurowane i zasuwane. Klasycznym rozwiązaniem jest gorset z satynową podsuwką sznurowaną. Taki gorset pozwala ładnie podkreślić wcięcie w talii, dlatego często sięgają po niego Panny Młode noszące nieco większe rozmiary (od 42). Suknia z gorsetem zasuwanym musi być bardzo dobrze dopasowana, aby było nam wygodnie podczas tańca czy siadania.

suknia ślubna

Suwaki lepiej sprawdzą się przy mniejszych rozmiarach (do 40). Dostępne są także gorsety łączące sznurowanie (pod spodem) i suwak (na wierzchu).

  1. Jaki dekolt?

Dekolt powinien być dopasowany do biustu oraz tego, na ile chcemy go podkreślić. Najlepiej przymierzyć suknie z kilkoma różnymi dekoltami i sprawdzić, w której będziemy się najlepiej czuć.

  1. Jaka długość?

Optymalną długością sukni ślubnej jest około 1-2 cm nad podłogą. Zawsze należy jednak wziąć pod uwagę wysokość obcasów w naszych butach. Wśród propozycji projektantów można znaleźć suknie z pięknie układającymi się na podłodze koronkowymi brzegami, ale takie kreacje niestety nie są praktyczne (podczas tańca, wstawania od stołu czy chodzenia będą nam przeszkadzać). Obecnie dostępne są również krótkie suknie (sięgające np. kolan). Modne propozycje o różnych długościach proponuje m.in. sklep JJ’s House. Takie rozwiązanie stanowi jednak przełamanie klasyki.

  1. Jaki kolor?

Tradycja mówi, że suknia ślubna powinna być biała. Obecnie w katalogach mody ślubnej pojawiają się jednak także inne odcienie. Czysta biel dobrze pasuje paniom o typie urody „zima” (jasna cera, ciemne włosy i oczy).

suknia ślubna

Ecru pięknie prezentuje się na „wiośnie” (jasna karnacja, jasne włosy o złotym odcieniu). Panny Młode o typie urody „jesień” mogą rozważyć odcień szampana. Pastelowy odcień różu to zaś idealna okazja dla romantyczek, które chcą nieco przełamać schematy i zrezygnować z czystej bieli.


Materiał partnera zewnętrznego