Piramida zapachowa perfum: zasady tworzenia zapachów

0
729
kobieta zapach
Podstawowym elementem kompozycji zapachowej jest nuta, czyli pojedynczy składnik, którego woń jest wyczuwalna i można ją nazwać, np. nuta cedrowa, różana czy cynamonowa | fot.: materiał partnera

Tworzenie kompozycji zapachowych to bez wątpienia sztuka. Osoby zajmujące się komponowaniem zapachów dobierają składniki w taki sposób, aby tworzyły oryginalną całość. Nuty zapachowe są od siebie zależne, powinny się przenikać i uzupełniać. Nie wiesz, jak wybrać perfumy idealne? Pomoże ci w tym piramida zapachowa!

Jak zbudowane są zapachy?

Podstawowym elementem kompozycji zapachowej jest nuta, czyli pojedynczy składnik, którego woń jest wyczuwalna i można ją nazwać, np. nuta cedrowa, różana czy cynamonowa. Połączenie dwóch lub więcej nut w branży perfumeryjnej nazywane jest akordem (np. akord kwiatowy, korzenny, cytrusowy), natomiast zestawienie kilku akordów to ostateczna kompozycja zapachowa. Należy podkreślić, że substancje zawarte w perfumach charakteryzują się różną trwałością – niektóre utrzymują się na skórze kilka godzin, a inne ulatniają się już po kilkunastu minutach.

Piramida zapachowa: trzy nuty zapachowe

Budowę perfum można zobrazować za pomocą tzw. piramidy zapachowej:

  • wierzchołek tworzą nuty głowy – najbardziej wyczuwalne, ale bardzo ulotne, zazwyczaj lekkie i świeże,
  • środek stanowią nuty serca – wyczuwalne po chwili, trwalsze, utrzymujące się dłużej,
  • podstawą są nuty bazy – o niewielkiej intensywności, ale posiadające wielki wpływ na całość kompozycji zapachowej; to zazwyczaj cięższe aromaty, uwalniające się najpóźniej i utrzymujące się najdłużej na skórze.

Podczas tworzenia kompozycji zapachowych w pierwszej kolejności wyznacza się nuty serca, które charakteryzują perfumy. Następnie sięga się po tzw. nuty łączące, czyli nuty bazy i  nuty głowy.

Perfumy Hugo Boss – propozycje dla pań i panów

Perfumy są uzupełnieniem codziennych stylizacji. Niezwykłe kompozycje zapachowe w eleganckich flakonikach oferuje znana i ceniona marka Hugo Boss. W jej ofercie znajdziesz zapachy świeże, typowo letnie, a także cięższe aromaty, idealne na jesień i zimę. Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji dla pań:

  • Boss Alive – zapach ciepły, otulający, słodki i świeży jednocześnie; wyczujesz w nim m.in. nuty jabłka, wanilii, jaśminu, drzewa sandałowego i drzewa cedrowego,
  • Boss Nuit – elegancki i zmysłowy zapach, łączący w sobie aromat białej brzoskwini, delikatnych fiołków i jaśminu oraz rozgrzewającego drzewa sandałowego i mchu; inspirowany sukienką w stylu „mała czarna” – prosty, a jednocześnie niezwykle kobiecy,
  • The Scent Absolute For Her – łączy w sobie wyraźnie wyczuwalne nuty miodowej brzoskwini, kawy, wanilii i wetiwerii; to zapach uwodzicielski, magnetyczny, tajemniczy, zapewniające ekstremalne doznania.

Hugo Boss – marka premium w świecie zapachów – oferuje również wiele propozycji dla mężczyzn ceniących sobie ponadczasową elegancję. Polecamy w szczególności:

  • Boss Bottled – w tych perfumach nuty głowy: jabłka i bergamotki łączą się z nutami serca: kardamonem i szałwią, po czym ewoluują w nuty głębi: wetiwer i drzewo oliwne; to wyjątkowa i wyrafinowana, drzewno-korzenna kompozycja,
  • Boss Bottled Infinite – zapach świeży, intensywny, niezwykle męski, łączy w sobie świeżość cytrynowych oraz wyrazistość drzewnych nut,
  • Boss Bottled Absolute – aromaty jabłek, cynamonu, bergamotki i śliwek wzbogacone zostały otulającą wanilią i drzewnymi nutami, nadającymi perfumom klasycznego męskiego charakteru.

Damskie i męskie kompozycje zapachowe Hugo Boss są doskonale przemyślane i stanowią idealne zwieńczenie codziennych stylizacji. Oryginalne perfumy tej i innych marek (w atrakcyjnych cenach!) znajdziesz w perfumeriach Sephora.

Materiał partnera