Fenomen butów FILA – skąd wziął się trend na Ugly Shoes?

0
1791
fila ugly shoes
W związku z tym, że damskie sneakersy FILA w nurcie ugly shoes to modele dość masywne i obszerne, najlepiej sprawdzą się w zestawieniach z oversize’owymi spodniami lub rozłożystymi spódnicami | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jeszcze kilka lat temu dad sneakers lub po prostu ugly shoes były uważane za szczyt obciachu – nie pasowały do niczego, były nieforemne, nieproporcjonalne, a na nogach kogoś innego niż pan z łysiną i wydatnym brzuchem, wyglądały wprost komicznie. Właściwie na jego nogach wyglądały równie dziwacznie, choć nie raziły aż tak bardzo. Moda bywa jednak przewrotna, bo obecnie ugly shoes to jeden z najgorętszych trendów światowej mody. Chodzą w takich celebrytki, instagramerki, ale też coraz więcej ludzi na ulicach. Dla wielu marek to szok, bo wciąż mają w ofercie designerskie modele. Dla innych – czas żniw, bo zawsze oferowały dad sneakersy, wierząc, że dla tego modelu nadejdą kiedyś lepsze czasy. To właśnie przypadek sneakersów FILA. Czym dokładnie jest trend ugly shoes i jak w nim odnajduje się marka FILA?

Ugly shoes – o co w ogóle chodzi?

Każdy zna buty w stylu ugly shoes, ale nie każdy jest tego świadom. To najczęściej sportowe, uniwersalne sneakersy. Na rynku pojawiły się w latach 90. XX wieku i dość szybko znalazły wielu fanów. Uwielbiali je koszykarze-amatorzy, którzy grali na asfaltowych boiskach, a także miłośnicy długich spacerów – wszystko dlatego, że były niezwykle wygodne i wytrzymałe. Nikt jednak nie rozpatrywał ich w kategorii modnych kicksów, które sprawdzą się na imprezę czy podczas wyjścia do miasta.

Wręcz przeciwnie – uważane były za rodzaj modowego faux pax. Dodatkowo bardzo upodobali je sobie panowie w średnim wieku, którzy zestawiali je z jeansami i koszulkami polo, wpuszczonymi w spodnie. Stąd druga nazwa butów ugly shoes, czyli dad sneakers. Przez lata tak właśnie było określane to obuwie. Przez wielu zostało wyśmiane, przez innych zapomniane – wróciło jednak triumfalnie w drugiej dekadzie XXI wieku.

Trend Ugly shoes a sneakersy FILA

Ugly shoes mogą przyjmować dość różnorodne formy, ale muszą mieć kilka elementów wspólnych. Charakteryzuje je przede wszystkim masywna i wydatna podeszwa. Wykonana jest najczęściej z miękkiego, amortyzującego materiału – dzięki temu buty są bardzo komfortowe i sprawdzą się na co dzień. Dominującym kolorem cholewki jest najczęściej biel lub inny jasny odcień, ale nieodzowne są również wielokolorowe wstawki. Ugly shoes mogą wyglądać niezgrabnie i wydawać się bardzo ciężkie – w rzeczywistości jednak są jednak wygodne i lekkie.

Trudno dokładnie wskazać moment lub wydarzenie, które można uznać jednoznacznie za początek boomu na ugly shoes. W okolicach 2018 i 2019 roku okazało się, że zaczyna nosić je coraz więcej znanych osobistości, również ze świata mody. Szybko podchwyciły to trendsetterzy z mediów społecznościowych rozpoczynając efekt kuli śniegowej.

Ugly shoes zaczęły trafiać na wybiegi największych marek modowych i do magazynów, a wielcy producenci szybko musieli zacząć wypuszczać swoje modele. Nie wszyscy jednak musieli działać w popłochu. Marka FILA od samego początku miała w swojej ofercie ugly shoes. Można powiedzieć, że przez lata działała na przekór trendom, ale w tym konkretnym momencie ta postawa przyniosła zaskakujący i zdecydowanie pozytywny dla marki efekt. Sneakersy FILA – damskie i męskie – zyskały na popularności, a ich design, zamiast budzić lekko złośliwy uśmiech, zaczął być doceniany. Sneakersy FILA w stylu ugly shoes można obejrzeć między innymi pod tym linkiem: https://worldbox.pl/menu/kobiety/obuwie/fila.

Ugly, ale stylowo – jak zestawiać sneakersy FILA z innymi elementami garderoby?

Ugly shoes w kontekście różnych stylizacji wykazują dość dużą elastyczność. W związku z tym, że damskie sneakersy FILA w nurcie ugly shoes to modele dość masywne i obszerne, najlepiej sprawdzą się w zestawieniach z oversize’owymi spodniami lub rozłożystymi spódnicami. Co ważne w przypadku ugly shoes nie trzeba obawiać się zestawienia ich ze skarpetkami, więc zamiast stopek, które bardzo często zakłada się w przypadku obuwia sportowego, można postawić na dłuższe skarpety, nawet frotte!

Warto pamiętać też, że Sneakersy FILA to obuwie sportowe, więc świetnie sprawdzą się w każdym zestawieniu ze sportowymi spodniami lub bluzą – to dla nich całkowicie naturalne środowisko!


Artykuł sponsorowany