Buty – czyszczenie i pielęgnacja

0
1186
Jak czyścić buty
Dzisiaj buty to obowiązkowa część ubioru, gadżet noszony często zgodnie z najnowszymi trendami i modą. Żeby buty nam długo służyły, wiadomym jest, że należy dbać o nie w należyty sposób | fot.: Fotolia

Buty towarzyszą nam od dawien dawna, zapewniając ochronę przed zimnem. Najstarsze buty tworzono ze skóry, plecionej trawy, rzemieni, sznurka, a środek wykładano sianem, co dla nas może być już niepojęte. Nie wszyscy wiedzą, że są niezwykłe miejsca, w których można obejrzeć zabytkowe buty. Największe takie muzeum mieści się w Toronto.  Znajduje się tu 10 tysięcy par obuwia. W Polsce takie cuda można zobaczyć w Krakowie w Muzeum Czartoryskich. Na dzień dzisiejszy buty już nie służą tylko do ochrony, a są niezbędnym elementem ozdobnym. Warto więc wiedzieć, jak o nie dbać.

Jak dbać o obuwie

Dzisiaj buty to obowiązkowa część ubioru, gadżet noszony często zgodnie z najnowszymi trendami i modą. Żeby buty nam długo służyły, wiadomym jest, że należy dbać o nie w należyty sposób. Dzięki temu będą nam służyć kolejne sezony i wyglądać wciąż dobrze. W pierwszej kolejności należy zadbać o właściwe przechowywanie. Buty powinny stać na stabilnej powierzchni i mieć odpowiednią przestrzeń. Niepożądane jest nakładanie jednych butów na drugie, czy ustawianie ich zbyt gęsto. Aby został zachowany kształt obuwia, najważniejszy jest oczywiście właściwy wybór buta i odpowiednie dopasowanie do stopy. Podczas przechowywania dobrze jest włożyć do obuwia papier lub kawałki gazety. Najlepiej przechowywać trzewiki w pudełkach lub specjalnych pojemnikach w miejscu o odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Czyszczenie natomiast zależy od rodzaju obuwia.

Czyszczenie butów zamszowych
Pomysłowym sposobem oczyszczania zamszowych butów jest wykorzystanie gumki do mazania, skórki chleba, a także roztworu sody oczyszczonej z mlekiem | fot.: Fotolia

Rodzaje obuwia i sposoby ich czyszczenia

Począwszy od butów z materiału, można stwierdzić, że ten rodzaj obuwia bardzo szybko ulega zabrudzeniom. Żeby skutecznie je wyczyścić, najpierw należy zdjąć większy brud za pomocą szczoteczki. Następnie przechodzimy do kolejnego etapu. Główne czyszczenie może się odbywać za pomocą płynu do naczyń, dzięki czemu czyszcząc tworzy się brudna piana, którą ściągamy ściereczką. Materiał można również wyczyścić sodą oczyszczoną z octem w proporcji 1:1, pudrem dziecięcym, a nawet pastą do zębów. Puder rozrabiamy z wodą, a pastę do zębów wcieramy ściereczką. Kolejny rodzaj butów to obuwie ze skóry naturalnej. Po ściągnięciu większego brudu, możemy przejść do czyszczenia skóry. Używamy do tego miękkiej szczotki lub zwilżonej szmatki, natomiast mocno zabrudzone buty warto przetrzeć wodą z szarym mydłem. Po wyschnięciu, buty ze skóry można natrzeć wazeliną. Potem już pozostaje nam je wypastować, a na samym końcu wypolerować. Zamsz natomiast najlepiej czyści się gumową szczoteczką w połączeniu z mydlaną pianą. Buty zamszowe nie czyścimy wodą, ponieważ pozostawia ona po sobie plamy. Pomysłowym sposobem oczyszczania zamszowych butów jest wykorzystanie gumki do mazania, skórki chleba, a także roztworu sody oczyszczonej z mlekiem. Połączenie parafiny i nafty posłuży natomiast do impregnacji zamszu. Czasami trzeba również wyczyścić but w środku, co rzadko się to czyni. Do takiej czynności wystarczy wykorzystać zwykłą wodę z mydłem  lub roztwór płynu do naczyń z sodą oczyszczoną. Można również buty wymrozić, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Inne sposoby na przepocone wnętrze buta to sól kuchenna lub proszek do pieczenia wsypany do buta i pozostawiony na całą noc.

Aby buty służyły nam długie lata, trzeba kierować się najważniejszymi zasadami: czyścimy obuwie godnie z zaleceniami, nie pierzemy butów w pralce, przechowujemy je w odpowiednich warunkach, nie przyspieszamy suszenia poprzez grzejnik czy słońce, dobieramy sposób czyszczenia do materiału, z którego wykonany jest but.


MNO