Botki letnią porą – must have na wiosnę

0
1262
Odpowiednio zmodyfikowane botki sprawdzą się wiosną i latem, pojawiając się w najmodniejszych zestawach | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Botki to unikatowe buty. Nadają stylizacji niebanalny charakter, wizualnie kształtują sylwetkę, a w niektórych sytuacjach doceniamy je także za wygodę i różnorodne zastosowanie. Wysokość za kostkę sprawia, że są idealne do lasu i na łąkę, a także na wiosenne grille i ogniska w plenerze. Wraz z rosnącą temperaturą pojawia się jednak nie mały problem, ponieważ na co dzień, w miejskich warunkach stają się zbyt masywne i dodatkowo ogrzewają stopy. Dla fanek dłuższego obuwia znajdą się jednak rozwiązania, by nie musieć odmawiać sobie ulubionego fasonu i z utęsknieniem czekać na jesienne dni. Odpowiednio zmodyfikowane botki sprawdzą się wiosną i latem,  pojawiając się w najmodniejszych zestawach.

Od podszewki

Letnie botki wykonane są ze znacznie lżejszych, jednowarstwowych tkanin. Z oczywistych względów ocieplany but absolutnie się nie sprawdzi. Dodatkowo producenci prześcigają się w najnowszych rozwiązaniach technologicznych i nowe materiały mają coraz ciekawsze właściwości. Oprócz zwiększonej trwałości pojawia się przepuszczalność powietrza, wodoodporność i działania antybakteryjne. Zwykle skórzane botki nie dadzą latem takiego komfortu jak te z produkowanych obecnie tkanin. Jeśli nie mamy pewności co do jakości lub pochodzenia materiału warto spojrzeć na podszewkę. Bawełnianą poznamy na pierwszy rzut oka, a stopa raczej nie powinna się w niej pocić czy reagować alergią na użyte pionierskie składniki, co może mieć miejsce w przypadku tworzywa sztucznego. Zwróćmy także uwagę na kolor. Ciemne barwy, tak popularne jesienią, chronią przed nieustannym osadzaniem się błota i kurzu, ale latem gdy pogoda bardziej nam sprzyja nie są konieczne. Jasne buty będą odbijać światło słoneczne nie pochłaniając jego ciepła, więc nie będą się aż tak nagrzewać, a na tym niewątpliwie nam zależy.

botki
Ciekawym pomysłem projektantów są różnego rodzaju dziurki w cholewce buta | fot.:
Źródło fot: https://www.flickr.com/photos/thetrendsptr/albums

Praktyczny dziurawiec

Ciekawym pomysłem projektantów są różnego rodzaju dziurki w cholewce buta. Pełnią funkcję elementu dekoracyjnego, bo ich ułożenie i wzory jakie dzięki temu powstają są z każdym sezonem piękniejsze. Umiejscowienie  przedziurawień jest różne, tak samo jak ich wielkość oraz typ butów na jakich występują. Pod tymi względami nie ma reguły, co dla nas, kupujących, oznacza tylko większy wybór. W niektórych botkach można też znaleźć perforacje tkaniny nie zauważalną na pierwszy rzut oka. To rozwiązanie zapożyczone z letniego obuwia sportowego. Minimalne nacięcia materiału dają możliwość swobodnego przepływu powietrza i wilgoci, ale nie da się przez nie podejrzeć koloru skarpetek, co ma miejsce w zwykłych dziurkowanych botkach .

Wysokość z uszczerbkiem

Botki z odkrytymi palcami lub piętą to połączenie  klasycznych wysokich butów i sandałów. Dzięki dość sporym otworom zapewniają wentylację i nie grzeją stopy, a jednocześnie w stylizacjach łączą się z ubraniami jak pełne botki. Takie wycięcia znajdziemy tylko w butach na obcasach ponieważ ich podstawowym zadaniem jest wyglądać pięknie na naszych stopach. Terenowe zadania botków są niemożliwe do wykonania przez te z odkrytymi palcami lub piętą, ale możemy się cieszyć ich innymi zaletami.

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

Materiał partnera zewnętrznego