Yerba mate – jakie ma właściwości i jakie są jej rodzaje?

0
1066
yerba akcesoria do zaparzania
Większość z nas świadomie dba o środowisko segregując odpady, kupuje mniej, ale za to lepszej jakości ubrania, a także szuka zdrowszych zamienników, które mogą włączyć do codziennej diety wykluczając niezbyt zdrowe substancje. Zamiast cukru wybieramy stewie bądź ksylitol, zamiast soli kuchennej zioła, sól himalajską lub morską, a chcąc ograniczyć spożywanie kawy lub całkowite jej wyeliminowanie z różnych przyczyn coraz częściej wybieramy naturalną yerba mate. Czym jest yerba mate, jakie są rodzaje i jakie ma właściwości? | fot.: materiał partnera

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zwraca uwagę na to, co je, pije, w co się ubiera i z jakich materiałów wykonane są produkty, w które inwestuje. Moda na zdrowe odżywianie, bycie eko i zakup lepszych produktów wciąż zdobywa coraz to więcej nowych zwolenników. 

Większość z nas świadomie dba o środowisko segregując odpady, kupuje mniej, ale za to lepszej jakości ubrania, a także szuka zdrowszych zamienników, które mogą włączyć do codziennej diety wykluczając niezbyt zdrowe substancje. Zamiast cukru wybieramy stewie bądź ksylitol, zamiast soli kuchennej zioła, sól himalajską lub morską, a chcąc ograniczyć spożywanie kawy lub całkowite jej wyeliminowanie z różnych przyczyn coraz częściej wybieramy naturalną yerba mate. Czym jest yerba mate, jakie są rodzaje i jakie ma właściwości? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  1. Yerba mate – rodzaje yerba mate.
  2. Właściwości yerba mate.

Yerba mate – rodzaje yerba mate

Yerba mate to naturalny napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Drzewo, z którego powstaje herbata yerba mate jest wieczne zielone i osiąga nawet do 30m wysokości. Jej uprawy można znaleźć pomiędzy Oceanem Atlantyckim a rzeką Paraguay. Wyjątkowości temu drzewu dodaje fakt, że nie może rosnąć w żadnym innym miejscu na świecie.

yerba mate
Yerba mate to naturalny napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego | fot.: materiał partnera

Istnieją 4 rodzaje yerba mate:

  • Yerba argentyńska – bardzo łagodna w smaku, grubo cięta, z mniejszą ilością pyłu, jest lekko goryczkowa w smaku. Jest to najlepszy wybór dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z jej piciem. 
  • Yerba paragwajska -jest mocniejsza w smaku i działaniu, posiada dymny, wędzony smak i aromat, jest drobno ścięta i ma większą zawartość pyłu niż odmiana argentyńska. 
  • Yerba brazylijska – to jasnozielona, drobno zmielona yerba mate chimarrão. W przeciwieństwie do innych odmian nie leżakuje, dlatego wyróżnia się świeżym i słodkim smakiem.
  • Yerba urugwajska – nazwa może zmylić, gdyż odmiana ta nie pochodzi z Urugwaju – to nie jest kraj, w którym ten krzew rośnie. Urugwajczycy lubią po prostu pić drobno zmielony długo leżakowany susz – tak im smakuje yerba mate najlepiej. Co ciekawe, do picia nie używają patyczków.  

Oczywiście to bardzo duże uogólnienie. W sklepach możemy znaleźć 100% yerba mate, ale także yerbe z dodatkami, które wzbogacają susz o dodatkowy smak. 

tykwa yerba mate
Napar yerba mate cechuje bogaty zasób wartości odżywczych | fot.: materiał partnera

Właściwości yerba mate

Skoro mówimy o tym, że susz yerba mate jest naturalny, to może ma jakieś dobroczynne właściwości? I to nie jedną!

Napar yerba mate cechuje bogaty zasób wartości odżywczych. Picie yerba mate redukuje łaknienie, pobudza, wpływa pozytywnie na libido, wzmacnia układ odpornościowy, jest bogatym źródłem witamin, minerałów, itp., poprawia koncentrację, obniża poziom cholesterolu i redukuje ryzyko chorób serca – to oczywiście tylko niewiele z nich! 

Ważnym aspektem, o którym każdy powinien wiedzieć, sięgając po ten susz to fakt, że yerba mate zawiera kofeinę, dlatego właśnie do jej właściwości zaliczamy pobudzenie, gdyż świetnie zastąpi nam kawę.

To dzięki tym dobroczynnościom ostrokrzew paragwajski zyskał pozytywny rozgłos.

herbata yerba mate
W sklepach możemy znaleźć 100% yerba mate, ale także yerbe z dodatkami, które wzbogacają susz o dodatkowy smak | fot.: materiał partnera

Materiał partnera