W poszukiwaniu idealnej pizzy…

0
3604
Pizza na desce
Pizza to dla wielu synonim pysznego jedzenia, a także świetnie spędzonego czasu ze znajomymi. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pizza to dla wielu synonim pysznego jedzenia, a także świetnie spędzonego czasu ze znajomymi – czy to w sobotni wieczór przy filmie w domu czy w pizzerii. Kraków, Warszawa, Poznań, Grudziądz, Radom, Łomża – nieważne, gdzie mieszkacie, wszędzie roi się teraz od lokali z pizzami lub jest możliwość zamówienia pizzy na telefon (Kraków na przykład oferuje taką opcję w Pizza Hut). Co jednak, jeśli najdzie Was ochota na własnoręczne przygotowanie idealnej pizzy? Jak to zrobić? Podpowiemy w artykule!

Krok 1: składniki na ciasto

Wyrób pizzy zaczyna się oczywiście od ciasta. Potrzeba do niego podstawowych składników, które można znaleźć w niejednej kuchni: mąki, soli, drożdży, oliwy, cukry, a także wody. Jednak, aby pizza wyszła wyśmienita, warto zaopatrzyć się w składniki wysokiej jakości. Najlepiej kupić mąkę pszenną typu 450. Zapewnia ono puszyste i gładkie ciasto, które będzie się łatwo wyrabiało. Typ mąki sugeruje, ile jest w mniej substancji odżywczych – im wyższy typ, tym więcej. Zamiast 450, można także użyć mąki chlebowej 750, która nada ciastu większej chrupkości. Drożdże mogą być suszone lub świeże. Świeżych potrzeba 25 gram, a suszonych 7 gram na pół kilo mąki. Do tego oliwa z oliwek, która pozwoli ciastu utrzymać wilgoć i nada mu specyficznego, śródziemnomorskiego zapachu, oraz sól – wskazane, aby była himalajska, własnoręcznie kruszona z kryształów przy użyciu moździerza. Można oczywiście dodać zwykłą sól albo zastąpić oliwę z oliwek olejem rzepakowym czy z pestek winogron, ale każda podmiana składników wysokiej jakości na trochę gorszej odbije się na smaku pizzy. Jeśli chcemy dążyć do ideału, nie idźmy na kompromisy.

Krok 2: przygotowanie ciasta

Zanim przejdzie się do ciasta, najpierw trzeba zmieszać drożdże z wodą – 50 ml na 7 gram drożdży instant. Odstawiamy je na kilka minut, żeby drożdże zaczęły się pienić. Jeśli używamy drożdży świeżych, to muszą one odstać około 30 minut. Pół kilo mąki mieszamy z łyżeczką soli, dodajemy dwie łyżki oliwy, drożdże, łyżeczkę cukru, a do tego szklankę wody. Teraz czeka nas najtrudniejszy moment – wyrabianie ciasta. Ile czasu je wyrabiać, by uzyskać gładką, elastyczną, zbitą masę? Zależy od siły rąk, ale powinno to być około 5 do nawet 8 minut. Ciasto nie powinno dawać się łatwo rozrywać na części, a także nie może przyklejać się nam do rąk – posypmy blat mąką, jeśli jest problem z przylepianiem się ciasta. Gdy ciasto jest już dobrze wyrobione, formujemy z jego kule, wkładamy do miski i przykrywamy folią. Trzeba je odstawić na trochę – niektórzy twierdzą, że nawet na całą noc do lodówki. Jeśli mamy tyle czasu, wystarczy godzina w ciepłym miejscu, by ciasto urosło. Powinno zwiększyć swoją objętość nawet o 100%. Ponownie wyrabiamy ciasto przez około 3 minuty, a następnie wałkujemy. Do jakiej grubości? Zależy, jaką pizzę chcemy uzyskać – na cienkim czy grubym cieście. Na temat tego, jak grube ciasto powinna mieć idealna pizza toczą się spory od wieków. Inne zdanie mają Włosi, inne Amerykanie. Jedno jest pewne – minimum to 3 mm, tak żeby ciasto utrzymało składniki. Jeśli marzy nam się pizza na grubym cieście, to zostawmy grubość nawet 2,5 cm. Typowa pizza na cienkim spodzie ma 5 mm i od takiej grubości możemy zacząć, jeśli to nasz pierwszy raz w samodzielnym wyrabianiu pizzy. Nie będzie ani zbyt cienka, ani za gruba, powinna utrzymać składniki i dobrze się wypiec. Boki zróbmy grubsze. Średnica placka to około 20 cm.

Krok 3: dodatki

Tutaj jest dowolność – dodajcie to, na co macie ochotę. Warto jednak stosować się do włoskiej zasady: nie więcej niż 3 dodatki. Włosi wolą pizzę z mniejszą liczbą dodatków, ale o lepszej jakości. Ma to sens, bo ciasto nie załamie się pod ciężarem składników. Do tej trójki nie wlicza się sosu pomidorowego ani sera, czyli podstawowych składników tradycyjnej pizzy. Wybierzmy doskonały pomidorowy sos, bo jego smak nada aromatu całej pizzy. Najlepiej by był przygotowany z passaty pomidorowej lub własnoręcznie z pomidorów, a nie był koncentratem. Z ciekawych dodatków, warto pomyśleć o dodaniu octu balsamicznego, co da pizzy kwaskowaty, oryginalny smak. Jako ser idealnie sprawdzi się parmezan.

Krok 4: pieczenie i podanie

Pizzę pieczemy w piekarniku z termoobiegiem, rozgrzanym do 250 stopni. Wystarczy jej 10 minut. Po wyjęciu dobrze jest jeszcze raz skropić ją oliwą z oliwek lub oliwą z czosnkiem. Oliwa dodana do ciasta zdążyła już się wysuszyć w piekarniku, a smak oliwy z oliwek lub czosnku nada pizzy smakowity aromat. Oliwę miesza się z rozprasowanym czosnkiem dużo wcześniej i wstawia na kilka godzin do lodówki. Na pizzę można dodać rukolę.

Brzmi to wszystko pysznie, ale też trochę skomplikowanie? Nie przejmujcie się, jeśli za pierwszym razem nie wyciągniecie z pieca perfekcyjnej pizzy. Próbujcie dalej, bo warto. Jeśli Wam się nie powiedzie lub nie macie ręki do gotowania, zawsze zostaje wyjście do pizzerii lub zamówienie pizzy na telefon (w Krakowie pizzę godną miana idealnej znajdziecie tutaj: http://restauracje.pizzahut.pl/pizza/pl/Krak%C3%B3w).


Materiał partnera zewnętrznego