Sery pleśniowe – jak podawać i z czym jeść?

0
7437
ser pleśniowy owoce
Warto pamiętać, że sery pleśniowe serwuje się w temperaturze pokojowej, dlatego wyjmujemy je z lodówki co najmniej na pół godziny (są i tacy, którzy twierdzą, że godzinę) przed podaniem | fot.: materiał partnera

Sery pleśniowe, specyficzne w smaku, o charakterystycznej, zmieniającej się z dnia na dzień konsystencji, mają tylu samo zagorzałych wielbicieli, co zdecydowanych przeciwników. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie wypicia choćby lampki czerwonego wina, jeśli nie towarzyszy mu stosownie dobrany ser i tacy, dla których śladowe ilości sera pleśniowego w sałatce czy na grzance całkowicie ją dyskwalifikują. Jedno jest pewne: obok sera pleśniowego nie można przejść obojętnie, a wiedza na temat tego, jak go podawać, z czym i czym go jeść należy do dobrego tonu, choć zaserwowanie gościom deski serów na szczęście nie obliguje gospodarza do ich konsumpcji. A szkoda, bo różnorodność serów pleśniowych jest tak duża, że każdy sceptyk mógłby znaleźć wśród nich coś dla siebie.

Jak podawać sery pleśniowe

Sery pleśniowe występują przede wszystkim w dwóch charakterystycznych formatach: okrągłym oraz trójkątnym i to właśnie forma narzuca sposób krojenia. Tradycyjnie podaje się sery z pleśnią na desce. Deska serów to kompozycja nie tylko o wysokich walorach smakowych, ale i estetycznych. Komponując ją sięgamy zarówno po starannie dobrane sery – od bardzo łagodnych, przez neutralne, po te o intensywnym aromacie i zdecydowane w smaku, jak i dodatki, pomagające uwydatnić smak i aromat poszczególnych serów. Dodatki pełnią też inną rolę – działają niczym szklanka wody serwowana wraz z kawą czy podczas degustacji wina. Pomagają bowiem odświeżyć kubki smakowe pomiędzy kolejnymi kęsami. Serom pleśniowym podawanym na desce towarzyszą więc winogrona, melon czy gruszki. Są i takie dodatki, które mają za zadanie smak sera podbić, zintensyfikować, jak orzechy, oliwki, kapary czy surowa wędzona szynka (prosciutto).

Warto pamiętać, że sery pleśniowe serwuje się w temperaturze pokojowej, dlatego wyjmujemy je z lodówki co najmniej na pół godziny (są i tacy, którzy twierdzą, że godzinę) przed podaniem, a stosowne ich przechowywanie gwarantuje zachowanie ich smaku, zapachu i konsystencji na dłużej.

Przeczytaj także jak zachować smak i świeżość serów pleśniowych>>

Prawidłowo pokrojone sery pleśniowe camembert, brie oraz ser z niebieską pleśnią umożliwiają sięganie po nie palcami. Kawałki camemberta i brie mają względnie twardą skórkę oraz miękkie, bywa że półpłynne wnętrze. Ser z niebieską pleśnią skórki nie ma, ale jest stosunkowo twardy i zwarty.

Jeśli serwujesz gościom sery niepokrojone albo w większych kawałkach, obok deski zostaw do dyspozycji smakoszy odpowiednie noże i łopatki. Pamiętaj, że do każdego sera powinien być osobny nóż, żeby smaki się nie mieszały. Jeśli jesteś zadeklarowanym wielbicielem serów pleśniowych i nie tylko, warto zaopatrzyć się w zestaw sztućców do sera, w skład którego wchodzą zazwyczaj nóż do serów miękkich, nóż do mazistych serów do smarowania, nóż do serów twardych typu parmezan oraz nóż cheesy.

Więcej inspiracji znajdziesz na mleczarniaturek.pl.

Jak dobrać ser do wina

Ser pleśniowy i wino to para doskonała. Pierwsza i najważniejsza zasada głosi: nie zabijamy delikatnego sera ciężkim winem. Druga: wina i sery produkowane w tym samym regionie doskonale się uzupełniają. O ile pierwszej zasady należy się trzymać bezwzględnie, o tyle druga nie jest niepodważalna, o ile trzymamy się pewnych reguł.

Przyjmuje się, że wina o zawartości alkoholu powyżej 14,5% powinny być podawane w towarzystwie serów o intensywnym smaku, a te poniżej 14,5%  – do serów łagodniejszych. Wina słodkie doskonale komponują się z serami o intensywnym aromacie („śmierdzącymi”), z serami z niebieską pleśnią oraz o pleśniowej, mazistej skórce. Z kolei camembert i brie doskonale pasują do szampanów i win musujących.

W sałatce, na grzance, na grillu…

Sery pleśniowe znajdują coraz szersze zastosowanie w naszych kuchniach. NaTurek Camembert, także w wersji panierowanej, trafia do sałatek – zwłaszcza kiedy ich składnikiem jest filet z piersi kurczaka. Pierś z kurczaka nadziewana camembertem to doskonała alternatywa dla znanego wszystkim devolaya. Grillowany camembert to przysmak sam w sobie, wyśmienicie komponujący się chociażby z konfiturą z żurawiny czy świeżymi winogronami.

Ser z niebieską pleśnią, także doskonały jako dodatek do sałatek, wspaniale komponuje się ze szpinakiem, np. w farszu do naleśników czy pierogów. Jest też wyjątkowo atrakcyjny w postaci dipów czy zup serowych.

NaTurek Brie oraz camembert idealnie sprawdzają się na grzankach, w tostach i innych ciepłych imprezowych przekąskach np. na tarcie. Tarta z łososiem, serem brie oraz gruszkami na pewno zwabi serowych smakoszy. W każdym z wymienionych dań serowa skórka trzyma w ryzach aksamitnie roztopione wnętrze i zachęca do natychmiastowej konsumpcji.

Materiał partnera