Krótka historia pizzy calzone – zobacz, jak powstało to wyśmienite danie!

0
3187
Pizza calzone
Pizza niejedno ma oblicze. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pizza niejedno ma oblicze. Choć najlepiej znana na całym świecie jest jej klasyczna wersja – na cienkim, chrupiącym cieście – ciekawą jej wariacją jest także calzone. Czym jest pizza calzone? Skąd pochodzi i dlaczego warto jej skosztować? Oto kilka ciekawostek na jej temat.

Historia pizzy jako takiej jest znana dość dobrze. Jej początki sięgają II połowy XIX wieku. To właśnie wtedy zaczął ją wypiekać Raffaele Esposito z Neapolu. Piekarz z południa Włoch, na cześć Małgorzaty II Sabaudzkiej, przygotował słynną Margheritę, a więc cienki placek mączny, na który trafił dodatki w kolorze flagi Italii: czerwone pomidory, biała mozzarella oraz zielona bazylia. Pomysł szybko przyjął się nie tylko w regionie Kampanii, ale i w innych częściach Półwyspu Apenińskiego. Dziś pizza jest jednym z najchętniej spożywanych dań na całym świecie i nie ma chyba zakątka, w której by jej nie znano. Co jednak z Calzone? Historia pizzy jest również początkiem istnienia tej wersji.

Pieróg czy pizza?

Calzone narodziło się całkiem niedaleko Neapolu, bo w sąsiadującym z Kampanią rejonie Apulia. To tu „zmieszano” neapolitańską pizzę z foccacią z Bari, zamykając nadzienie wewnątrz ciasta. To właśnie dlatego Calzone przypomina bardziej duży, złocisty pieróg niż klasyczną pizzę. Smak jednak jest dość podobny.

A co możesz znaleźć wewnątrz calzone? Mniej więcej to samo, co na klasycznej pizzy. W najbardziej tradycyjnej wersji pizza calzone zawiera: sos pomidorowy, ser mozzarella, a także szynkę. Spotkać można również wersje z serem provolone, mięsem mielonym w sosie bolońskim, czy też z dodatkami warzywnymi. Podobnie jak w przypadku klasycznej pizzy – calzone ma więc wiele odmian.

Pizza w Gdańsku czy w Buenos Aires – calzone znajdziesz na całym świecie!

Choć trzeba przyznać, że calzone jest znacznie mniej popularne niż tradycyjna wersja tej pizzy – jej miłośników nie brakuje na całym świecie – w tym w Polsce. Jeśli chcesz się przekonać, jak smakuje taka pizza, Gdańsk, Katowice czy Warszawa to dobre miejsce na jej zamówienie, również w dostawie. Jednak najchętniej calzone zamawia się w… Argentynie. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydać dość kuriozalne, w rzeczywistości wystarczy spojrzeć na historię. W końcu do tego kraju w Ameryce Południowej w XX wieku wyemigrowało wielu Włochów. I to z nimi calzone dotarło na niemal drugi koniec świata. Dziś w Buenos Aires, jak i mniejszych miasteczkach tego pięknego kraju można znaleźć tysiące lokali, które serwują właśnie calzone – zarówno w całości, jak i pokrojone na kawałki, przypominające bardziej kanapkę niż pizzę.

A co, jeśli nie calzone? Inną ciekawą odmianą pizzy jest stromboli. Aby je przygotować, na ciasto nakłada się dodatki, a następnie roluje całość i w tej postaci zapieka. Palce lizać!

Jeśli lubisz klasyczną pizzę – pokochasz również jej bardziej egzotyczne odmiany. Szukaj ich również poza Europą – jak pokazuje przykład calzone, dotarły do najdalszych zakątków świata!


Materiał partnera zewnętrznego