Jak zrobić wino z zielonej herbaty?

0
1401
zielona herbata susz
Wino z herbaty jest bardzo zdrowe ze względu na to, że w zielonej herbacie znajduje się mnóstwo przeciwutleniaczy | fot.: materiał partnera

Zielona herbata to zdrowy napój uwielbiany na całym świecie. Od tysięcy lat jest chwalona za niesamowite właściwości lecznicze oraz połączenie wyjątkowego smaku i aromatu. Zielona herbata wyróżnia się nade wszystko związkami polifenolowymi, dzięki którym posiada niesamowite właściwości antyoksydacyjne, co sprawia, że wymiata wolne rodniki z organizmu. Wolne rodniki odpowiadają za proces starzenia, a także za rozwój wielu chorób. Okazuje się, że można z niej zrobić także smaczne wino, czyniąc z niego zdrowy napój alkoholowy. Jak zrobić wino z zielonej herbaty?

Wino z zielonej herbaty – przepis

Poza głównym składnikiem, czyli herbatą, do zrobienia wina potrzebna jest oczywiście woda, cukier, drożdże, pożywka oraz suszone owoce i rodzynki, których dodatek zapewni winu przyjemny smak. Przyda się również kwas cytrynowy lub sok z cytryny dla podkwaszenia wina. Pierwszym krokiem jest zaparzenie rodzynek i innych suszonych owoców, aby usunąć z nich zanieczyszczenia i zapobiec ich zepsuciu się w winie. Następnie parzymy herbatę i po 10 minutach przecedzamy napar oraz go studzimy. 

Pozostaje jeszcze przygotowanie syropu cukrowego z dodatkiem kwasku cytrynowego bądź soku z cytryny. Wszystkie składniki umieszczamy w balonie z rurką fermentacyjną i odstawiamy. Po 20 dniach wino powinno już lekko fermentować. Wtedy usuwamy owoce, a następnie zlewamy wino znad osadu. Zlewanie trzeba będzie jeszcze powtórzyć. Zlewając, można skosztować wina, by osądzić, czy trzeba dodać jeszcze cukru. Kiedy wino przestanie już fermentować, można rozlać je do butelek. 

Smak wina z zielonej herbaty

Wino z zielonej herbaty ma przyjemny smak, ale dzięki rodzynkom i innym owocom jest naprawdę wyraziste. Miłośnicy mocniejszego smaku mogą zrobić wino z żurawiny suszonej i herbaty. Oczywiście smak zielonej herbaty także jest wyczuwalny w winie. Takie wino na pewno zachwyci wszystkich miłośników oryginalnych trunków i smaków. 

Zdrowie w kieliszku

Wino z herbaty jest bardzo zdrowe ze względu na to, że w zielonej herbacie znajduje się mnóstwo przeciwutleniaczy. Są to związki polifenolowe, takie jak galusan, którego działanie jest mocniejsze niż witaminy C. Zielona herbata ma właściwości antybakteryjne oraz antywirusowe i pomaga osobom zmagającym się z problemami układu pokarmowego wynikającymi z zakażeń, w tym bakterią Helicobacter Pylori. Obniża również cholesterol i zmniejsza ryzyko miażdżycy.

Wino z zielonej herbaty to napój alkoholowy, więc oczywiście zdrowy będzie wtedy, kiedy będziemy pić go w odpowiednich ilościach – z umiarem. Sprawdzi się idealnie na przyjęcie zamiast tradycyjnych win. 

Materiał partnera