Chemex – prosty w obsłudze zaparzacz do kawy o wyjątkowym wyglądzie

0
446
kawa chemex
Dużym atutem urządzenia jest to, że z uwagi na swoją sporą pojemność może przygotować wiele napojów jednocześnie | fot.: materiał partnera

Filiżanka aromatycznej kawy pozwala w przyjemny sposób rozpocząć dzień i zapewnia zastrzyk energii potrzebnej do stawiania czoła nowym wyzwaniom. Co zrobić, by w domowym zaciszu cieszyć się wyśmienitym naparem rodem z kawiarni? Wystarczy zaopatrzyć się w Chemex i nauczyć jego obsługi!

Chemex – urządzenie, które powinno znaleźć się w domu każdego miłośnika kawy

Pod wspomnianą wcześniej nazwą kryje się wyjątkowy zaparzacz o wieloletniej historii, który wyróżnia się dopracowaniem w najdrobniejszych szczegółach oraz przykuwającym wzrok wyglądem. Wynaleziono go już w 1941 roku i od tego czasu cieszy się dużą popularnością. Jego forma przywodzi na myśl lekkość i elegancję, a przy tym czyni produkt funkcjonalnym, gdyż może on z powodzeniem pełnić funkcję karafki. Serwowanie z niego naparu wzbudzi zachwyt na twarzach gości, a postawiony na stole będzie stanowił jego ozdobę. Najważniejsze jest jednak to, że zaparzona przy jego pomocy kawa zachwyca bogactwem smaku oraz swoją intensywnością.

Jak obsługiwać Chemex? 

Dużym atutem urządzenia jest to, że z uwagi na swoją sporą pojemność może przygotować wiele napojów jednocześnie. Napar, który można dzięki niemu otrzymać jest czysty i ma nieco wyższy poziom słodyczy. W ten sposób nawet sięgając po kawy o sporej kwasowości będzie można ją nieco zniwelować. Po wybraniu ziaren należy zagotować wodę i założyć filtr, który zostanie umieszczony w naczyniu. Jest on wykonany z papieru i powinien posiadać trzy warstwy oraz koniecznie zostać przepłukany gorącą wodą. Zmielona kawa wędruje do filtra, najlepiej przy zachowaniu proporcji 7 g na 100 ml wody. Teraz rozpocznie się proces zaparzania. Jego pierwszym etapem jest tak zwane parzenie wstępne. Kawa musi zostać dokładnie polana małą ilością wody, najlepiej okrężnym strumieniem. Całość trzeba lekko mieszać przy pomocy szpatułki lub łyżki przez około pół minuty. Dlaczego? To proste – dzięki temu nadmiar dwutlenku węgla obecnego w kawie zostanie usunięty, a napar stanie się bardziej delikatny. Czynność jest kontynuowana tak, by stały przepływ cieczy był utrzymywany. Systematycznie i dość powoli. Gdy cała woda zostanie wlana do Chemexa i z filtra nie będzie już kapało, można pozbyć się jego oraz fusów. Ostatni krok to zamieszanie naparu znajdującego się w naczyniu i zaczekanie na to, by nieco ostygł. Następnie można rozpocząć jej serwowanie. Z łatwością da się więc zauważyć, że całe zadanie nie zabiera zbyt wiele czasu i jest bardzo proste.

Mocna i czarna, a może subtelna z dodatkiem mleka?

Uzyskany w Chemexie napar można pić bez dodatków lub z odrobiną cukru. Z powodzeniem stanie się on także bazą dla rozmaitych napojów. Wystarczy zmieszać go z mlekiem – zwykłym lub spienionym, rozmaitymi syropami, cynamonem i innymi korzennymi przyprawami, by każdego dnia rozpieszczać podniebienie. Taka kawa stanowi wspaniały duet z drobnymi słodyczami – pralinami w ozdobnych opakowaniach i gustownymi ciasteczkami. Inspiracje Ferrero okażą się nieocenioną skarbnicą wiedzy dla każdego, kto szuka pomysłu na to, jak podać kawę z Chemexa swoim gościom!

Materiał partnera