Zmywarka – co oznacza połowa załadunku?

0
2842
zmywarka załadunek do połowy
Funkcja połowa załadunku umożliwia nam rozpoczęcie zmywania już przy połowie wsadu | fot.: materiał partnera

Połowa załadunku w zmywarce to funkcja, która pozwala nam na oszczędne zmywanie, nawet przy niepełnym wsadzie. Kiedy i jak z niej korzystać, jak rozmieścić naczynia i czy warto inwestować w urządzenie z opcją częściowego załadunku?

Zmywarka z połową załadunku – co to znaczy?

Funkcja połowa załadunku umożliwia nam rozpoczęcie zmywania już przy połowie wsadu. Oznacza to, że wcale nie musimy zapełniać komory zmywania po brzegi, by móc zmywać oszczędnie. Po uruchomieniu tej opcji odpowiednio ograniczone zostanie zużycie wody i energii elektrycznej. Skrócony zostanie także czas zmywania naczyń. Jak się okazuje, załadunek częściowy wcale nie musi oznaczać marnowania prądu czy wody. Zmywarka z połową załadunku [https://www.kernau.com/produkt/zmywarka-kdi-6543.html] będzie praktycznym rozwiązaniem w mniejszych gospodarstwach domowych, gdzie czasem trudno o zapełnienie całej komory zmywania, ale przyda się też podczas intensywnego gotowania czy pieczenia, gdy używamy pojedynczych egzemplarzy specyficznych naczyń, foremek czy innych akcesoriów.

Zmywarka do zabudowy Kernau KDI 6955 SD
Zmywarka do zabudowy Kernau KDI 6955 SD | fot.: materiał partnera

Jak działa 1/2 wsadu w zmywarce?

Sposób działania funkcji połowa załadunku może być różny w zależności od marki, a czasem konkretnego modelu. W niektórych zmywarkach opcja ½ wsadu [https://www.kernau.com/produkt/zmywarka-kdi-4855-sd.html] oznaczać będzie zmywanie tylko w jednym koszu (np. dolnym, górny albo do wyboru), w innych rozmieszczenie naczyń będzie całkowicie dowolne. Urządzenie albo będzie korzystać tylko z wybranych ramion spryskiwaczy, albo po prostu ograniczy pobór wody i prądu. Warto zatem sprawdzić instrukcję obsługi naszej zmywarki, by dowiedzieć się, jak właściwie ułożyć naczynia w komorze dla skutecznego zmywania połowy załadunku.

Zmywarka wolnostojąca Kernau KFDW 4642 X
Zmywarka wolnostojąca Kernau KFDW 4642 X | fot.: materiał partnera

Połowa załadunku zmywarki a sensor załadunku

Jeżeli chodzi o oszczędne zmywanie części załadunku, do wyboru mamy jeszcze jedną opcję. To zmywarki wyposażone w sensor załadunku i programy automatyczne, które same rozpoznają wielkość wsadu oraz stopień zabrudzenia naczyń, aby pobrać adekwatną ilość wody i czas zmywania. Czujniki tak naprawdę monitorują poziom zanieczyszczenia wody i na tej podstawie wiedzą, czy niezbędny jest kolejny cykl mycia, czy mogą już zakończyć dany etap zmywania.

Zmywarka do zabudowy Kernau KDI 4854 SD
Zmywarka do zabudowy Kernau KDI 4854 SD | fot.: materiał partnera

Inne rozwiązania w oszczędnych zmywarkach

Połowa załadunku to niejedyna opcja, która gwarantuje nam możliwość oszczędnego użytkowania zmywarki. Ciekawym rozwiązaniem może być podłączenie zmywarki do źródła ciepłej wody, co pozwoli nam oszczędzać energię elektryczną konieczną do jej podgrzania. Ważne by w takim wypadku urządzenie wyposażone było w zabezpieczenie przed zalaniem. Dobrze też przed zakupem zmywarki zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. Oszczędne urządzenie, zgodnie z nowymi etykietami energetycznymi, to chociażby zmywarka w klasie D [https://www.kernau.com/produkt/zmywarka-kdi-6955-sd.html] czy E.

użytkowanie zmywarki
Połowa załadunku to niejedyna opcja, która gwarantuje nam możliwość oszczędnego użytkowania zmywarki | fot.: materiał partnera

Materiał partnera