Żarówki LED – Jak wybrać odpowiednie?

0
1813
zgaszone żarówki ozdobne obok jednej zapalonej
Prócz standardowych rodzajów żarówek LED, producenci szybko zaczęli produkcję nowych rodzajów, które pełnią nie tylko funkcje oświetleniowe, lecz również ozdobne i estetyczne | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Żarówki LED w ekspresowym tempie zalały rynek i stały się standardem, zastępując tradycyjne żarówki, które przyczyniały się do niepotrzebnego generowania ciepła. Posiadały również wiele innych wad jak chociażby przyczynianie się do efektu cieplarnianego oraz dużo większego poboru prądu w porównaniu do żarówek LED. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć nieco żarówki LED, ich kształty, rodzaje.

Rodzaje żarówek LED

Żarówki LED standardowe

Jest to rodzaj żarówki LED który idealnie odwzorowuje standardową żarówkę wysokotemperaturową. Są one najlepszym wyborem szczególnie jeśli chcemy mieć pewność, że nasza żarówka zmieści się w oprawie. Dodatkowo, wybierając żarówkę LED standardowych parametrów, możemy mieć pewność, że wskaźnik oddawania barw będzie jak najbardziej naturalny oraz żarówka nie będzie sprawiała problemów dla naszego wzroku.

Żarówki ozdobne

Prócz standardowych rodzajów żarówek LED, producenci szybko zaczęli produkcję nowych rodzajów, które pełnią nie tylko funkcje oświetleniowe, lecz również ozdobne i estetyczne. Nazywane są one również żarówkami filamentowymi z racji na występujący w nich filament, który jest ozdobą całej żarówki. Możemy spotkać tutaj żarówki o standardowej budowie jak i bardziej wymyślnych kształtach.

Żarówki z trzonkiem GU10, GU5,3

Są to standardowe żarówki LED do opraw halogenowych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że tego typu żarówki również mają zamienniki w postaci LED. Tutaj do wyboru mamy raczej żarówki o standardowym rozmiarze.

Żarówki E14

Żarówki z trzonkiem E14 mogą być zamiennikiem zwykłych żarówek wysokotemperaturowych, lecz w większości przypadków są to żarówki ozdobne, które warto wykorzystać, jeśli oprawa jest w stanie je zaprezentować w odpowiedni sposób.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żarówek LED?

Wiele osób zwraca najpierw uwagę na cenę żarówki co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto zwrócić wpierw uwagę na parametry żarówki i to czy spełnia ona odpowiednie standardy. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o problemy ze wzrokiem, które mogą wystąpić w przypadku gdy kupujemy żarówki bez odpowiednich certyfikatów i badań.

Na rynku istnieje wiele żarówek, których na przykład barwa jest nieodpowiednia i niebezpieczna dla naszego wzroku. Prócz tej cechy nie można zapominać także o tym, że barwa światła i moc żarówki może wpływać w znacznym stopniu na nasze samopoczucie i poziom energii w ciągu dnia.

Warto wybierać żarówki od sprawdzonych producentów typu OSRAM czy Philips ponieważ są one przebadane. Dla przykładu Philips posiada żarówki z technologią EyeProtect, która dba o nasze oczy.

Barwa światła a pomieszczenia w domu i budynkach użytkowych

Jeśli wybieramy żarówki do biura czy domu to warto zastanowić się nad ich mocą i barwą. Dla przykładu w kuchni, gdzie spędzamy dość dużo czasu w ciągu dnia, warto wybrać żarówki o barwie jasnej, które nas pobudzają i dodają energii. W sypialni czy salonie zaś, warto wybrać żarówki o barwie ciepłej, nieco ciemniejszej aby móc się zrelaksować oraz by w tych miejscach było bardziej przytulnie.

Dlaczego żarówki LED są lepsze od tradycyjnych?

Radykalne zmiany w temacie wymiany żarówek tradycyjnych żarówek na LED podyktowane były o wiele lepszymi parametrami tych LED. Mówimy tutaj między innymi o tym, że nie generują niepotrzebnego ciepła przez co ich praca jest o 90% wydajniejsza, zużywają kilkakrotnie mniej prądu oraz są w stanie pracować nawet 10 razy dłużej niż zwykłe żarówki.

Żarówki specjalnego zastosowania

W wielu sklepach możemy znaleźć żarówki wysokotemperaturowe i inne specjalnego zastosowania, jednak warto wykorzystywać je tylko i wyłącznie w przypadkach gdzie jest to niezbędne. Szanujmy środowisko i swoje zdrowie.


Materiał partnera zewnętrznego