Wykończenie mieszkania pod klucz – na czym polega?

0
1506
Klucze do mieszkania na ręku
Kiedy kupujemy nowe mieszkanie lub dom od dewelopera – otrzymujemy lokal pusty, w którym są tylko drzwi, okna, gniazdka, światło, punkty wodne i puste ściany. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kiedy kupujemy nowe mieszkanie lub dom od dewelopera – otrzymujemy lokal pusty, w którym są tylko drzwi, okna, gniazdka, światło, punkty wodne i puste ściany. Tego typu nieruchomość jest wówczas w stanie deweloperskim. A jak doprowadzić je do stanu „pod klucz”?

Zakup nowego mieszkania od dewelopera wiąże się z koniecznością urządzenia go, a więc wykończenia pod klucz. Mieszkanie, które znajduje się już w stanie „pod klucz”, jest mieszkaniem gotowym do zamieszkania. Co konkretnie posiada? W jaki sposób wykończyć takie mieszkanie? I ile to kosztuje?

1. Stan „pod klucz” – czym się charakteryzuje?

Kiedy mówimy o mieszkaniu wykończonym, mamy na myśli taki lokal, do którego można się już bez żadnego problemu wprowadzić i w nim żyć. Mieszkanie takie powinno posiadać podłogi, pomalowane ściany, meble, zasłony w oknach, dywany na podłogach, lampy, elementy sanitarne, dodatki i inne części wystroju, które decydują o użytkowości mieszkania.
Na budowie

2. Kto zajmuje się wykańczaniem mieszkań?

Od niedawna istnieją trzy drogi prowadzące do uzyskania w mieszkaniu stanu „pod klucz”. Pierwszą z nich jest samodzielne wykończenie mieszkania, drugą – zlecenie tego zadania profesjonalnym dekoratorom i architektom wnętrz, trzecią – wykupienie u dewelopera opcji mieszkania pod klucz. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Mieszkanie wykończone pod kluczWykończenie pod klucz to oszczędność Twojego czasu. Źródło: https://studioloko.pl/wykonczenie-mieszkania-pod-klucz

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykończenie nasze mieszkania możemy mieć pewność, że to my sami będziemy decydować o każdym, nawet najmniejszym elemencie wystroju. Sami również będziemy odpowiadać za każdy błąd. W tym przypadku musimy również znać się na urządzaniu wnętrz – tak, by były one zarówno ładne, jak i funkcjonalne i komfortowe. Samodzielne wykończenie mieszkania jest opcją najtańszą, jednak pochłonie sporo naszego czasu oraz sił.

Jeśli jednak powierzymy zadanie to specjalistom z zakresu architektury wnętrz, możemy mieć pewność, że otrzymamy bardzo dobrze i ciekawie stworzony projekt naszego mieszkania. Dekoratorzy wysłuchają naszych marzeń dotyczących idealnego mieszkania, a później postarają się przelać je na papier. Co ciekawe – współpraca z architektem wnętrz jest o tyle dobra, że zazwyczaj zawiera w sobie już również część wykonawczą.

Ostatnia opcja to zaufanie deweloperowi. Nie każdy inwestor podejmuje się zaprezentowania takiej oferty, ale zdarzają się i tacy, którzy proponują swoim Klientom wykończenie mieszkania. Jest to opcja tańsza niż wynajęcie architekta wnętrz, lecz musimy liczyć się z tym, że z uwagi na terminy i tempo pracy, nasze nowe mieszkanie może być pełne niedociągnięć.


Materiał partnera zewnętrznego