Urządzamy pokój dziecka ze skosami

0
825
pokój dziecięcy
Dobrze zaaranżowany i odpowiednio umeblowany pokój dziecięcy na poddaszu to gwarancja kreatywnej zabawy przez długie godziny | fot.: materiał partnera

Urządzenie pokoju dziecięcego jest sporym wyzwaniem dla rodziców. Ważne są nie tylko względy wizualne, ale również praktyczne. Pokój dziecka musi łączyć w sobie kilka funkcji, jest nie tylko miejscem wypoczynku, ale również zabawy, rozwijania pasji i odrabiania lekcji. Skosy w takim pomieszczeniu są dodatkowym utrudnieniem w jego urządzaniu, ponieważ zmniejszają powierzchnię użytkową i utrudniają aranżację. W jaki sposób urządzić taką przestrzeń, aby była funkcjonalna, a jednocześnie pięknie zaaranżowana?

Dobrze zaaranżowany i odpowiednio umeblowany pokój dziecięcy na poddaszu to gwarancja kreatywnej zabawy przez długie godziny.  Stworzenie takie przestrzeni ma duże znaczenie dla rozwoju psychofizycznego małego człowieka i sprzyja poznawaniu przez niego świata. Podział przestrzeni na strefy, różne schowki na zabawki czy akcesoria plastyczne to tylko wybrane rozwiązania, które warto zastosować w pokoju dziecka.

Jaki powinien być pokój dziecięcy?

Każdy rodzic pamięta swój pokój, kiedy był w wieku własnego dziecka. Bardzo często chcemy wprowadzać elementy wystroju z tamtych lat, idealizując swoje dzieciństwo, zupełnie przy tym zapominając o potrzebach i oczekiwaniach swojego dziecka. To niezwykle ważne, aby powstałe królestwo było zdecydowanie bardziej ze snów naszego dziecka, niż nas samych. Planowanie tak ważnej przestrzeni ma duże znaczenie dla jego późniejszej funkcjonalności i samopoczucia dziecka. Otoczenie ma bowiem wpływ na nasze życie, kreując poczucie estetyki. Z każdym kolejnym sezonem możemy usłyszeć o nowych trendach w urządzaniu, ważne by wybrać z nich to, co najlepsze dla siebie i nie stać się zakładnikiem mody. Z całą pewnością, możemy mówić o wpływie kolorów na samopoczucie człowieka, dlatego do sypialni zaleca się wybierać spokojne odcienie beżu, szarości czy błękitu, które wyciszają i wpływają kojąco na zmęczony organizm. Ściany w żywych jaskrawych kolorach mogą rozbudzać dziecko, które w ciągu dnia i tak jest pełne energii, a każde dodatkowe bodźce w porze snu mogą niepotrzebnie rozdrażniać nieukształtowany jeszcze układ nerwowy.

Pokój dziecięcy na poddaszu – wyzwania

Urządzenie pokoju dziecięcego na poddaszu jest zdecydowanie bardziej skomplikowane niż w przypadku pokoju na niższych kondygnacjach. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na skosy, które pomniejszają przestrzeń użytkową pomieszczenia, jednak dzięki zastosowaniu niektórych trików można stworzyć oryginalną i bardzo funkcjonalną przestrzeń. Ważne, aby przestrzegać podstawowych zasad ergonomii, przestrzeń powinna być uporządkowana i w sposób przemyślany zagospodarowana. Funkcjonalny pokój oznacza wygodę i komfort życia, a także długie godziny zabawy i spokojny sen.

Meble, które najlepiej się sprawdzą

Meble w pokoju dziecięcym powinny być przede wszystkim funkcjonalne, choć równie ważny jest ich wygląd. Warto wybierać meble, które zapewnią sporo miejsca na przechowywanie, a jednocześnie nie zagracą pokoju. Ciekawym pomysłem jest zakup mebli z tej samej serii, które idealnie uzupełniają się stylistycznie. Ostatnio bardzo modne są meble modułowe, które tworzy się z regałów młodzieżowych, ich wysoka jakość i solidne wykonanie gwarantuje, że posłużą długie lata. Równie popularne jest łączenie różnych stylów, zestawianie kolorów, dodawanie pewnych elementów do zakupionych mebli, takich jak uchwyty, dekoracje czy specjalne naklejki ścienne, które można z powodzeniem zastosować również na powierzchni szafy do pokoju. Taki eklektyzm stylistyczny daje nieograniczone możliwości i pozwala na wykorzystanie odrestaurowanych mebli.

Na poddaszu dobrze sprawdzą się meble w zabudowie w formie półek lub szaf umieszczonych bezpośrednio pod skosami. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy sprytnie zagospodarować każdy metr powierzchni nieużytkowej. Pod skosami warto też ustawiać wszystkie meble, które tam się mieszczą, a zatem stolik z krzesełkami, niskie szafki oraz akcesoria i zabawki, na przykład namiot tipi.

Materiał partnera