Taśmy LED – do czego mogą się przydać?

0
810
Taśma led
Jeśli taśmy mają być ozdobą pomieszczenia, warto zdecydować się na barwę światła inną niż tradycyjna biel | fot.: stock.adobe.com

Od czasów wynalezienia pierwszej żarówki technologia mocno poszła do przodu. Z biegiem czasu pojawiały się jarzeniówki, lampy fluorescencyjne, a w końcu oświetlenie LED. Oprócz ledowych żarówek i lamp w sklepach można dostać również taśmy LED. Czym są i do czego mogą się przydać?

Czym jest taśma LED?

Taśma LED jest elastycznym paskiem pokrytym świecącymi diodami. Na rynku można spotkać ich różne modele i konfiguracje. Zaawansowane modele wyposażone są w diody RGB emitujące światło o dowolnej barwie. Kolor zmienia się za pomocą sterownika. Wszystkie rodzaje taśm są elastyczne, można ciąć je nożyczkami i mają samoprzylepne podłoże. Różnią się natomiast jasnością, zagęszczeniem diod, kolorem światła, poborem mocy, długością i szczelnością.

Taśmy LED – oświetlenie czy dekoracja?

Taśmy LED z pewnością nie mogą stanowić głównego źródła światła. Mogą jednak być oświetleniem dodatkowym. Dla osiągnięcia takiego efektu warto wybrać modele generujące większą ilość światła. Taśma LED może np. doświetlić miejsce pracy. Sprawdzi się także w kuchni, przy stołach, blatach roboczych oraz szafkach. Zapewni też oświetlenie biurka w pokoju dziecięcym. Taśmy można zamontować w wydzielonych miejscach w pomieszczeniu, np. przy toaletce. To również dobre rozwiązanie dla osób poszukujących sposobu na doświetlenie schodów. Taśmy LED mogą oczywiście pełnić funkcję dekoracyjną. Podświetlone elementy nadadzą mieszkaniu wyrazistego lub przytulnego charakteru. Można je umieścić nad lustrem, wewnątrz barku, przeszklonych szafek, w kąciku z kwiatami i zdjęciami. Jeśli taśmy mają być ozdobą pomieszczenia, warto zdecydować się na barwę światła inną niż tradycyjna biel. Niezdecydowane osoby mogą wybrać modele z diodami RGB sterowane pilotem.

Jak wybrać barwę taśmy LED?

Taśmy dekoracyjne mogą mieć dowolny kolor, w zależności od upodobań użytkownika i efektu, jaki chce osiągnąć. Jeśli mają pełnić funkcję użytkową, lepiej postawić na biel. Biała zimna barwa najlepiej naśladuje światło słoneczne. Działa pobudzająco, dlatego nada się do pomieszczeń dziennych i kuchni. W pokoju dziennym i sypialni sprawdzi się relaksująca, ciepła biel. Najbardziej przypomina ona tradycyjne światło emitowane przez żarówki. Neutralna barwa (czysta biel) sprzyja koncentracji i skupieniu, dlatego takie taśmy można umieścić w miejscach przeznaczonych do nauki i pracy.

Podsumowanie

Taśmy LED są oszczędnym i efektownym źródłem oświetlenia. Nie dostarczą jednak wystarczającej ilości światła całemu pomieszczeniu, dlatego mogą pełnić funkcję dodatkowego źródła lub dekoracji.