Tapicerowanie mebli jako sposób na nadanie im nowego życia, sprawdź porady!

0
561
tapicerowanie mebli
Tapicerowanie mebli wydaje się skomplikowane, jednak jeśli zaczniesz od prostych siedzisk lub ławek, z pewnością poradzisz sobie z tym procesem | fot.: materiał partnera

Nie od dzisiaj wiadomo, że tapicerowanie mebli to doskonały sposób na nadanie drugiego życia kanapom, fotelom oraz krzesłom. Dzięki temu niewielkim kosztem odświeżysz wnętrza swojego domu lub mieszkania i we własnych czterech kątach poczujesz się doskonale. Nie czekaj i już dzisiaj odnów stare meble — poniższe wskazówki Ci w tym pomogą!

Tapicerowanie, czyli jak się do tego zabrać

Obicie kanapy lub fotela o fantazyjnych kształtach, zmiana koloru krzesła biurowego bądź dodanie starej ławeczce miękkiego siedziska to najszybszy sposób, by Twoje otoczenie wypiękniało. Jak jednak zabrać się za tapicerowanie mebli, jeśli do tej pory nigdy tego nie robiłeś? Przede wszystkim konieczne jest zapoznanie się z konstrukcją mebla. Początkujący amator z łatwością poradzi sobie z pokryciem pianką oraz materiałem bardzo prostych kształtów. Wszelkiego rodzaju poduchy, stołki, taborety obijesz, mając w domu tylko kilka akcesoriów takich jak  np. zszywacze i takery ręczne pozwalające na sprawne przytwierdzenie połaci tworzywa do płaszczyzny. Pamiętaj też, że konieczne jest wybranie odpowiedniej tkaniny, która ładnie ułoży się na obijanym meblu. Odpowiednie produkty znajdziesz w hurtowaniach tapicerskich, jednak nie musisz poszukiwać punktów stacjonarnych, ponieważ solidne materiały do szycia kupisz także przez Internet.

tapicerowanie mebli
Obicie kanapy lub fotela o fantazyjnych kształtach, zmiana koloru krzesła biurowego bądź dodanie starej ławeczce miękkiego siedziska to najszybszy sposób, by Twoje otoczenie wypiękniało | fot.: materiał partnera

Tapicerskie zakupy — jaki materiał wybrać

Już kilka sezonów temu do łask powróciły kolory, jednak wciąż rekordy popularności w przypadku tkanin obiciowych biją szarości. Bez względu jednak na barwę musisz wziąć pod uwagę rodzaj materiału, którym będziesz otulać konkretną powierzchnię. Im sztywniejsza jest struktura tworzywa, tym ciężej będzie uzyskać ładne, opływowe kształty, a wszelkie narożniki mogą być trudne do uformowania. Jeśli pierwszy raz bierzesz się za odnawianie mebli, nie ryzykuj i wybierz solidny, ale jednocześnie doskonale współpracujący welur, flock lub szenil. To miękkie materiały do szycia, które dobrze ułożą się na obijanej powierzchni. Poza tym uwzględnij także wypełnienie w postaci pinki. Być może stare, wysiedziane krzesła wymagają uzupełnienia. Poza tym nie możesz zapomnieć również o zakupie podstawowych narzędzi takich jak wspomniane wcześniej zszywacze, które zdecydowanie ułatwią pracę. Na swoją listę zakupów wpisz:

  1. materiał obiciowy, 
  2. zszywacz,
  3. ostre nożyczki,
  4. śrubokręt,
  5. kombinerki,
  6. piankę.

Mając te rzeczy, poradzisz sobie doskonale z odnowieniem mebli.

tapicerowanie mebli
Już kilka sezonów temu do łask powróciły kolory, jednak wciąż rekordy popularności w przypadku tkanin obiciowych biją szarości | fot.: materiał partnera

Tapicerowanie krok po kroku

Jeśli kupiłeś już wszystkie potrzebne akcesoria i materiały, możesz wziąć się do pracy. Najpierw dobrze przygotuj swój obiekt do obróbki. Odkręć od mebla obity element, który będziesz poddawał renowacji i usuń starą tkaninę obiciową, odczepiając wszystkie zszywki. W razie potrzebny usuń także wysiedzianą lub wykruszoną piankę, oczyść miejsce, w którym była przytwierdzona i za pomocą kleju przytwierdź nową. Pamiętaj, że ostre narożniki pianki możesz delikatnie ściąć, by nie odznaczały się pod materiałem. Gdy już przebrniesz przez ten etap, pozostanie najprzyjemniejsze, czyli tapicerowanie. Aby nie popełnić błędu, przymierz do obijanej powierzchni wybrany materiał i dotnij go, pozostawiając spory zapas.  Następnie odwróć tkaninę na lewą stronę i połóż na niej odświeżany mebel tak, byś mógł swobodnie przytwierdzić zszywki. Pamiętaj, by w czasie mocowania nowej tapicerki, delikatnie ją naciągać. Narożniki natomiast powinny być złożone na zakładkę. Po zakończeniu całego procesu możesz odciąć nadmiar materiału, a obity element przykręcić do krzesła, ławki czy innego odnawianego mebla. 

Tapicerowanie mebli wydaje się skomplikowane, jednak jeśli zaczniesz od prostych siedzisk lub ławek, z pewnością poradzisz sobie z tym procesem. Dzięki temu niewielkim kosztem i w duchu EKO odmienisz wnętrza swojego domu.

Materiał partnera