Szafa przesuwna czy otwierana, którą wybrać?

0
709
szafa w sypialni
Podczas wyboru odpowiedniej szafy do aranżowanego pomieszczenia najważniejszym czynnikiem będzie jego przestronność | fot.: materiał partnera

Aranżację różnego rodzaju pomieszczeń warto zacząć od rozplanowania ułożenia niezbędnych mebli. W wielu z nich będzie to okazała szafa, która na pewno zajmie dużo cennego miejsca. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby dopasować jej gabaryty i funkcjonalność do urządzanej przestrzeni. W ofertach sklepów meblowych możemy spotkać się z szafami z drzwiami przesuwnymi lub otwieranymi. Obie opcje mają swoje zalety, jednaki istnieją uwarunkowania, które ułatwiają nam decyzję, którą szafę wybrać – przesuwną czy otwieraną klasycznie.

Szafa przesuwna czy otwierana – w jakich pomieszczeniach?

Podczas wyboru odpowiedniej szafy do aranżowanego pomieszczenia najważniejszym czynnikiem będzie jego przestronność. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim wielkość dodatkowej przestrzeni, zagospodarowanej na ewentualne otwieranie drzwi uchylnych. Jeśli uznamy, że jest go zbyt mało na pełne otwarcie skrzydeł standardowej szafy, koniecznie postawmy na szafę przesuwną. Takie rozwiązanie będzie jednocześnie wysoce praktyczne, ale i dekoracyjne. Najlepiej, aby szafa przesuwna posiadała lustro, które nie tylko stanie się pomocne w sypialni czy pokoju dziennym, ale także optycznie powiększy niewielkie pomieszczenie. Szeroką ofertę szaf do sypialni, salonu i przedpokoju z drzwiami przesuwnymi i uchylnymi znajdziesz na https://mebi.pl/11-szafy

Urządzany pokój warto zaaranżować w konkretnym stylu, ponieważ stanie się on spójny oraz estetyczny. Motyw przewodni może mieć bowiem znaczny wpływ na wybór szafy przesuwnej czy otwieranej. Kiedy pomyślimy o ciepłym i przytulnym stylu boho, zapewne wyobrazimy sobie pokaźną drewnianą szafę z widocznymi słojami. Jeśli jednak będziemy mieć na myśli surowy styl skandynawski, z łatwością umieścimy w nim dużą szafę przesuwną w chłodnym odcieniu.

Drzwi przesuwne czy otwierane – praktyczność na pierwszym miejscu!

Decydując się na któryś z dwóch typów szaf, pomyślmy także o codziennych kwestiach, które mogą warunkować nasz wybór. Jeśli przewidujemy, że rano z mebla będą korzystać dwie osoby, weźmy pod uwagę szafę uchylną. Nawet podczas otwierania jednych drzwiczek, nie przeszkodzimy w dostępie do mebla drugiemu użytkownikowi. W przypadku szaf przesuwnych mamy możliwość odsunięcia tylko jednej z części szafy, co prawdopodobnie wykluczy użytkowość mebla przez dwie osoby naraz.

Kolejnym ważnym aspektem są zachowane ciągi komunikacyjne w domu, mieszkaniu czy biurze. Zadbajmy o to, aby stworzyć możliwość swobodnego otwierania preferowanej szafy, nie zaburzając stałych dróg przemieszczania się domowników lub współpracowników. Szafa z otwieranymi drzwiami potrzebuje dodatkowego miejsca, dzięki któremu bez problemu pozostanie otwarta. Szafy przesuwne z kolei są zazwyczaj masywniejsze, dlatego zajmują więcej przestrzeni, ale za to nie wymagają „nadprogramowego” obszaru do korzystania z mebla.

Jeśli myślimy „szafa – drzwi przesuwne czy otwierane”, weźmy pod uwagę najważniejsze kwestie warunkujące naszą decyzję, między innymi: liczbę osób, które będą korzystać z mebla oraz motyw przewodni pomieszczenia. Warto dodać, że wbrew ogólnemu przekonaniu, szafy przesuwne są nie tylko wykonywane na wymiar, można je również zamówić w formie wykonanego już mebla, gotowego do umieszczenia w sypialni, salonie czy przedpokoju.

Materiał partnera