Sytuacja frankowiczów z uwagi na kurs waluty w niedalekiej przyszłości

0
392
kredyt we frankach
Posiadacze kredytów hipotecznych denominowanych w szwajcarskich frankach powinni śledzić uważnie prognozy dotyczące kursu tej waluty | fot.: stock.aodbe.com

Jeśli jesteś posiadaczem kredytu hipotecznego denominowanego w szwajcarskiej walucie, z pewnością martwisz się o przyszłość kursu szwajcarskiego franka. W ostatnich latach mieliśmy okazję obserwować dynamiczne zmiany na rynku walutowym, które wpłynęły na wartość tej waluty. W tym artykule przyjrzymy się prognozom dotyczącym kursu franka oraz temu, jakie konsekwencje mogą wynikać z tych prognoz dla posiadaczy kredytów denominowanych w tej walucie.

Prognozy kursu na 2023-2024 r

Analitycy finansowi co do zasady nie mają dobrych wieści dla posiadaczy kredytów hipotecznych denominowanych w szwajcarskich frankach. Wbrew zapewnieniom niektórych ekspertów i urzędników, przewiduje się możliwość ponownego wzrostu kursu CHF do kwoty powyżej 5 zł. Prognozy kursu franka na 2023 rok wskazują, że kwota 5 zł albo i więcej może być czymś normalnym i pozostanie z nami na dłużej. W 2023 roku kurs franka może więc przekroczyć granicę 5 zł i nic z tym nie zrobimy.

Jeśli chodzi o rok 2024, to niestety nie ma dobrych wieści dla frankowiczów. Analitycy finansowi przewidują, że kurs franka szwajcarskiego wciąż będzie rósł, a kwota 5 zł za jednego franka może stać się standardem. Oczywiście, należy pamiętać, że prognozy te są oparte na analizach i szacunkach ekspertów, a nie są to dane pewne i definitywne. Niemniej jednak, uwzględniając kurs franka szwajcarskiego prognozy dla frankowiczów nie są optymistyczne. Warto je uwzględnić rozważają pozwanie banku do sądu.

Opinia rzecznika TSUE

Na koniec warto jeszcze przyjrzeć się kwestii wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przez kredytobiorców. To temat, który w ostatnim czasie był bardzo mocno dyskutowany i wciąż budzi wiele emocji. Ostatnie orzeczenie Rzecznika TSUE z 16.02.2023 roku położyło kres koncepcji wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Według opinii TSUE konsumenci mogą dochodzić roszczeń od banku jeżeli ich umowa kredytowa została uznana za nieważną. Co ciekawe banki takiego prawa nie mają.

Banki mają prawo domagać się tylko zwrotu samego kapitału kredytu. To bardzo ważna informacja dla posiadaczy kredytów hipotecznych denominowanych w szwajcarskich frankach, którzy borykają się z problemem wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Warto jednak pamiętać, że unieważnienie umowy kredytowej spowodowane jest abuzywnymi zapisami w umowie. Nie może więc on czerpać korzyści z takiego działania. Ale to nie wszystko, bo zgoda na takie praktyki mogłaby zachęcać do dalszego ich stosowania.

Podsumowanie

Posiadacze kredytów hipotecznych denominowanych w szwajcarskich frankach powinni śledzić uważnie prognozy dotyczące kursu tej waluty. Niestety, analitycy finansowi co do zasady nie mają dobrych wieści na temat przyszłości kursu szwajcarskiej waluty. Dlatego tym bardziej warto zastanowić się, czy nie nadszedł właściwy moment, aby pozwać bank do sądu o unieważnienie umowy.

Materiał partnera zewnętrznego