Symbolika bonsai i dlaczego warto je mieć w swoim domu?

0
5085
bonsai aranżacja
Bez obaw możesz podziwiać miniaturową imitację prawdziwego drzewa w swoim domu | fot.: materiał partnera

Drzewko bonsai wywodzi się ze starożytnej kultury Chin. W prostym tłumaczeniu oznacza roślinę w płaskim naczyniu – słowo bon oznacza owe płaskie naczynie, a słowo sai uprawę rośliny. Jest to niesamowita, precyzyjna sztuka uprawy dowolnej rośliny o zdrewniałej łodydze. Na drzewko bonsai można wykorzystać praktycznie każde drzewo i krzew. Najpopularniejsze są drzewa iglaste takie jak cis, modrzew, sosny i jałowce. Spośród drzew liściastych najczęściej wybrane zostają różne rodzaje klonów, buki, wiązy i irgi. 

Historia i symbolika drzewek bonsai

sztuczne drzewo bonsai
Kształtowanie miniaturowego drzewa za pomocą drucików krępujących wzrost gałęzi, dokładne przycinanie i pielęgnowanie rośliny stało się wielopokoleniową tradycją wielu rodzin | fot.: materiał partnera

Tworzenie idealnego drzewka bonsai to sumienna, wytrwała i wieloletnia praca. Drzewko w płaskiej doniczce ma odzwierciedlać doskonałość życia, natury oraz przedstawiać idealny ekosystem w miniaturze. Sztuka zapoczątkowana została przez lokalnych artystów w Chinach, którzy chcieli zaprezentować krajobraz danego, odległego terenu cesarzowi. Każdy starał się idealnie odwzorować kawałek swojego terytorium, tak by Cesarz, oddalony o setki kilometrów mógł zobaczyć, jak wyglądają najodleglejsze zakątki jego kraju.

Sztuka ta przedostała się do Japonii, w której została rozwinięta i spopularyzowana. Kształtowanie miniaturowego drzewa za pomocą drucików krępujących wzrost gałęzi, dokładne przycinanie i pielęgnowanie rośliny, by wyglądała jak prawdziwe, duże drzewo, stało się wielopokoleniową tradycją wielu rodzin. Drzewo przechodziło z pokolenia na pokolenie, a rodzina dbała o nie nawet kilkaset lat. Moda na drzewka bonsai na Zachodzie rozpoczęła się po II wojnie światowej, kiedy to żołnierze wracający z dalekiego wschodu przywozili ze sobą kawałek oryginalnej flory. Co ciekawe, Cesarz Japonii w ramach rekompensaty za działania wojenne przekazał Stanom Zjednoczonym połowę swojej kolekcji tych niesamowitych okazów. 

Drzewko bonsai jest symbolem natury, pracowitości, precyzji, staranności i wytrwałości. Pielęgnacja takiego drzewa wymaga sporo uwagi i delikatności. Ponieważ tworzenie takiego drzewa to wieloletni, stały proces. 

Sztuczne drzewka bonsai – idealna ozdoba do każdego wnętrza 

Wyhodowanie własnego drzewka jest niezwykle czasochłonne. Wymaga codziennej pielęgnacji, dostosowanej do pory roku, przycinania, nawożenia i kształtowania. Bezsprzecznie trzeba mieć rękę do roślin. Jeśli uwielbiasz naturę i kwiaty wokół siebie, jednak nie jesteś ekspertem w pielęgnowaniu ich, zdecydowanie polecamy sztuczne drzewka bonsai. Doskonale imitują te prawdziwe, a ich niezaprzeczalnym plusem jest trwałość i pewność, że zawsze będą się okazale prezentować.

bonsai
Drzewko bonsai jest symbolem natury, pracowitości, precyzji, staranności i wytrwałości | fot.: materiał partnera

Dodadzą Twojemu wnętrzu orientalnego szyku. Pięknie zaprezentują się w łazience czy w sypialni. Bez obaw możesz podziwiać miniaturową imitację prawdziwego drzewa w swoim domu. Nie będziesz się martwić o odpowiednie nawilżenie i pielęgnację tego niezwykle wymagającego drzewka. 

Materiał partnera