Rodzaje płytek ceramicznych. Który wybrać?

0
1040
płytki ceramiczne
Bogactwo dostępnych na rynku płytek ceramicznych pozwala na stworzenie jedynych w swoim rodzaju projektów ścian i podłóg | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Płytki ceramiczne to jedno z najpowszechniejszych rozwiązań stosowanych podczas urządzania wnętrz. Dzięki nim można w łatwy sposób wykończyć powierzchnie ścian czy podłóg. Cechują się całym szeregiem zalet świadczących o ich funkcjonalności – są odporne na wilgoć i łatwo utrzymać je w czystości. Wyróżniają się też wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Aby jak najlepiej dobrać płytki ceramiczne do swoich wnętrz, trzeba najpierw poznać ich rodzaje. Przedstawiamy najczęściej spotykane na rynku typy płytek.

Gres

Płytki gresowe można stosować zarówno na podłogach, jak i na ścianach. Co więcej, odnajdą się nie tylko we wnętrzach, ale także na zewnątrz domu. Niektóre z nich posiadają właściwości mrozoodporne, co pozwala na ich wszechstronne wykorzystanie. Możemy wyróżnić kilka rodzajów gresu:

  • Szkliwiony – często stosowany w kuchniach i łazienkach ze względu na swój elegancki połysk. Jest bardzo odporny na ścieranie, ale mniej na uderzenia.
  • Techniczny – ma mniej walorów dekoracyjnych, ale rekompensuje to wytrzymałością. Z tego względu wykorzystuje się go na zewnętrznych schodach, tarasach i balkonach.
  • Lappato – gres pod postacią porcelanowych płytek, cechujących się półmatowym wykończeniem. Zaleca się wykorzystanie ich we wnętrzach.

Terakota

Terakotę wykorzystuje się głównie do podłóg. Może przybierać różne barwy, a jej powierzchnia cechuje się gładkością i atrakcyjnym połyskiem. Ma bardzo niski poziom absorbowania wilgoci, dzięki czemu świetnie nadaje się do wykorzystania w kuchni czy w łazience. Nic nie stoi na przeszkodzie, by położyć ją także np. na tarasie. Warto wtedy jednak zadbać o wyższy poziom ścieralności płytek. Najniższe poziomy zarezerwowane są dla pomieszczeń, po których poruszamy się bez butów bądź w miękkim obuwiu.

Glazura

Glazura to fajansowe płytki, często wykorzystywane w aranżacji łazienek. Ich szkliwioną powierzchnię łatwo utrzymać w czystości. Pozostaje ona ponadto odporna na działanie środków chemicznych. Glazura nie słynie z dużej wytrzymałości, ale dobrze radzi sobie w wilgotnym środowisku, gdyż nie chłonie wody.

Klinkier

Dekoracyjny kamień klinkierowy to materiał, który może zostać wykorzystany na elewacji budynku, ale także na ścianach salonów czy jadalni. Jego oryginalna tekstura i bogata kolorystyka nadaje wnętrzom wyjątkowy charakter. Jeśli interesuje Cię styl śródziemnomorski bądź orientalny, zainteresuje się tym typem płytek ceramicznych.

Bogactwo dostępnych na rynku płytek ceramicznych pozwala na stworzenie jedynych w swoim rodzaju projektów ścian i podłóg. Zapoznaj się z ofertą sklepu merkurymarket.pl i znajdź rozwiązanie idealne dla swojego domu.


Materiał partnera zewnętrznego