Projekty domów w stylu klasycznym

0
2220
piękny klasyczny dom z ozdobnymi tarasami
Projekt domu w stylu klasycznym to idealna opcja dla zwolenników łączenia w budynku ponadczasowej elegancji, uroku i ciepła | fot.: stock.adobe.com

Marząc o własnym domu chcemy aby był on ucieleśnieniem naszych wyobrażeń o przytulnym, stylowym, ale i odpowiednio reprezentacyjnym budynku. Pamiętajmy, że najpierw trzeba znaleźć odpowiedni projekt, by móc rozpocząć działania związane z budową i sfinalizować wyobrażenia. W dobrym i odpowiednim projekcie znajdziemy wszystko. Widać, jak prezentuje się bryła budynku i jaki jest układ pomieszczeń wewnątrz. Warto jednak wiedzieć, że pośród różnych możliwości i stylów szczególnym zainteresowaniem cieszą się budynki klasyczne. Dziś zastanowimy się na czym polega dyskretne piękno projektu domu w stylu klasycznym.

Najważniejsze cechy stylu klasycznego

Budynki klasyczne to urozmaicone bryły. Ważną rolę gra tu przede wszystkim wejście do domu. Znajduje się ono w centralnym punkcie. Obok mogą się znajdować kolumny, na górze daszek albo balkon czy proporcjonalny taras. Dach jest dwuspadowy albo bardziej rozbudowany. Charakterystyczne dla domu klasycznego są lukarny, balkony, tarasy. Projekty domów klasycznych to doskonały wybór dla osób, które chcą mieć piękny, emanujący ciepłem dom. Charakteryzuje go też ponadczasowa elegancja. Jeśli chodzi o wnętrze – choć ilość i charakter pomieszczeń są w zasadzie kwestią dowolną. Tradycyjnie w części dziennej jest oddzielna kuchnia, salon i dodatkowo jadalnia. Często jest przejście między salonem a jadalnią. Można jednak łączyć te pomieszczenia dowolnie. Pamiętajmy jednak, że styl klasyczny to przestrzeń, harmonia i spokój. Wnętrza muszą łączyć w sobie te cechy: niedopuszczalne są małe pomieszczenia przytłoczone nadmiarem dodatków i ornamentacji.

Klasyczny urok niedużego domu

Najwięcej projektów domów klasycznych to nieduże budynki. Mają dwuspadowy dach z lukarnami i pokoje na poddaszu. Zwykle przy wejściu znajdziemy w nich dyskretne kolumny i jeśli nie balkony, to co najmniej taras na dole. To tradycja w skromniejszym wydaniu. Jeśli trzeba nieco ograniczać koszty budowy, można zrezygnować z balkonów na górze. Na skromny dom klasyczny może sobie pozwolić każdy, kto marzy o własnym miejscu na ziemi.

Piękno dworków i pałacyków

Jeśli działka jest duża, a budżet nas nie ogranicza, możemy zdecydować się na większy i bardziej reprezentacyjny klasyczny budynek. Może przypominać dworek albo nieduży pałacyk. Z tych dwóch typów budynków klasycznych dworek jest nieco skromniejszy i łatwiejszy do wpasowania się w niemal każde sąsiedztwo. To idealny dom jeżeli jesteśmy posiadaczami dużej działki.

Projekt domu przypominającego nieduży pałac zakłada o wiele większą ozdobność budynku. Jest sporo elementów urozmaicających bryłę. Jeśli jest ona prostsza, to kładzie się nacisk na ozdabianie ścian zewnętrznych, a także otoczenie: ogród i odpowiednia przestrzeń wokół rezydencji.

Wykusze okienne, sztukateria – to elementy podnoszące koszty budowy, ale także dodające piękna i zwiększająca reprezentacyjność budynku. Co ciekawe, zyskuje na tym  nie tylko wygląd zewnętrzny budynku. Projekty domów w stylu klasycznym zapewniają komfort także i  wewnątrz.  Balkony przy każdej sypialni zapewniają nie tylko większy dostęp światła dzięki odpowiednio dużym oknem, ale i pozwalają na uzyskanie romantycznego charakteru wnętrza. Podobnie wnętrza, w których zastosowano wykusz okienny, zyskują tym samym oryginalny i ciekawy wygląd.

Wybrać projekt domu klasycznego?

Projekt domu w stylu klasycznym to idealna opcja dla zwolenników łączenia w budynku ponadczasowej elegancji, uroku i ciepła. By wybrać dobry projekt, należy uwzględnić wielkość działki, posiadane fundusze, swoje preferencje i indywidualne gusta. Trzeba też wybrać taki układ pomieszczeń, który odpowiada naszym potrzebom, preferencjom i stylowi życia.

Dom klasyczny będzie zawsze na czasie, bo jego uniwersalny charakter pozwala na zachowanie klasycznego piękna i elegancji niezależnie od tego czy zdecydujemy się na skromniejszy prosty budynek, czy większy i bardziej ozdobny.


OLI