Prawdopodobnie najlepsze materace do spania

0
1358
ruda dziewczyna śpiąca w szarej pościeli
Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj materaca, zastanówmy się nad własnymi wymaganiami | fot.: stock.adobe.com

Według nawet najostrożniejszych szacunków, w łóżku spełniamy około 1/3 doby. Śpiąc, odpoczywając, czytając czy oglądając telewizję. Od swojego materaca oczekujemy ponadto, że zapewni nam harmonijny, niezmącony sen, który z kolei pozwoli odpocząć po męczącym dniu. Wybierając jednak materac dla siebie pamiętajmy, że nie ma jednego, właściwego dla wszelkich potrzeb, produktu. Prześledzimy więc dostępne w sklepach rozwiązania i wskażemy te, które są warte uwagi w świetle konkretnych wymagań konsumentów.

Materac sprężynowy lub też inaczej bonnellowy

Materace sprężynowe to konstrukcja specjalnie połączonych sprężyn, które sprężynują, a więc uginają się pod wpływem nacisku osoby śpiącej (czasem z charakterystycznym dźwiękiem, słyszalnym zwłaszcza przy materacach dłużej eksploatowanych). Im sprężyn jest więcej, tym grubszy materac. Będzie on się także wyróżniał większą sprężystością. Trzeba jednak pamiętać, ze takie rozwiązania są mało precyzyjne. Materac sprężynowy ugina się pod ciałem na dużej powierzchni. Współczesne materace sprężynowe – choć nadal twarde, to jednak już nie grożą przebiciem ochronnego pokrowca, zazwyczaj z solidnego materiału zabezpieczonego włóknem kokosowym lub innym trwałym wypełnieniem. Dla kogo materace sprężynowe będą najwłaściwsze? Z pewnością dla tradycjonalistów i miłośników twardego podłoża do spania. Wszystkim innym proponujemy bardziej zaawansowane rozwiązania.

Warto jednak zauważyć, że twórcy materaców sprężynowych także starają się nadać dodatkowe uczucie miękkości swoim produktom. Najciekawsze nowoczesne rozwiązania stosowane w materacach sprężynowych to wstawienie pomiędzy klasyczne sprężyny dodatkowych sprężynek o mniejszej średnicy i trochę mniejszej wysokości, co daje subtelny i miękki efekt końcowy. Tego typu rozwiązania oferują na przykład materace hilding.

Materac kieszeniowy

To odmiana materaca sprężynowego, w tym wydaniu jednak sprężyny umieszczone są tu w specjalnych materiałowych kieszeniach i łączą się z sąsiednimi tylko w kilku punktach stycznych. Dzięki temu materac kieszeniowy jest bardziej elastyczny od swojego sprężynowego odpowiednika, lepiej też od niego dopasowuje się do kształtu ciała i bardziej precyzyjnie reagują na nacisk. Tego typu materace w swojej wierzchniej warstwie składają się z pianek lub wypełnienia kokosowego. Najwygodniejszym rozwiązaniem w tej kategorii będzie materac obłożony pianką termoelastyczną – dopasowującą się do kształtu i wagi ciała oraz zapewniającą uczucie komfortu. To dobre rozwiązanie dla osób, które lubią dość twarde materace, sprawdzi się także jako materac dla par – konstrukcja materaca kieszeniowego pozwala na nieprzenoszenie drgań tworzonych przez partnera.

Materac piankowy

Jest lżejszy od materaca sprężynowego i zapewnia lepsze dopasowanie do ciała śpiącej osoby. Niestety materac wykonany z pianki poliuretanowej nie będzie najtrwalszym wyborem. Długo użytkowane materace piankowe mogą się wycierać lub odkształcać. Tu warto postawić na sprawdzonego producenta i dopłacić nieco do najtańszych propozycji na rynku. Dla kogo? Materace piankowe połączone z wypełnieniem kokosowym sprawdzą się w łóżeczkach dziecięcych, a te z dodatkowymi wzmocnieniami i strefami twardości będą idealne dla nastolatków.

Materac wysokoelastyczny

Materace piankowe, podobnie jak sprężynowe, ewoluują w efekcie poszukiwania przez producentów najskuteczniejszych i najlepiej dopasowanych do użytkownika rozwiązań. Pianka wysokoelastyczna jest pochodną pianki poliuretanowej cechującą się dużo lepszą sprężystością. Pianki wysokoelastyczne dopasowują się do ciała, podpierają kręgosłup i działają punktowo. Nie chłoną potu i mają działanie antyalergiczne. Dla kogo? Materace wysokoelastyczne sprawdzą się u wszystkich, którzy potrzebują dobrego i solidnego podparcia kluczowych elementów ciała, zwłaszcza kręgosłupa.

Materac piankowy termoelastyczny

Pianka termoelastyczna reaguje na ciepło i pod jego wpływem zwiększa swoją elastyczność. To ta właściwość zapewnia zarówno dopasowanie do ciała, jak i podparcie kręgosłupa. Ten typ pianki odkształca się wolniej niż pianka wysokoelastyczna – a więc nie pod wpływem samego ciężaru, ale przede wszystkim ciepła, materac ugina się dopiero kiedy ciepło przeniknie do materaca jego powierzchnia mięknie. Najlepsze materace termoelastyczne zapewniają relaks i niezmącony odpoczynek. Będą więc właściwe dla szczególnie wymagających klientów i prawdopodobnie najlepsze do spania.

Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj materaca, zastanówmy się nad własnymi wymaganiami. Dopasujmy twardość materaca (nie może być ani za twardy, ani za miękki) i jego elastyczność do oczekiwań. W doborze materaca mogą także pomóc specjaliści. Oni najlepiej rozumieją specyfikę poszczególnych rozwiązań i mogą coś profesjonalnie doradzić. Warto zaznaczyć, że źle dobrany materac może doprowadzić do powstania różnych dolegliwości bólowych. Inny materac będzie także dobrym rozwiązaniem dla nastolatka, a inny dla dorosłych czy osób starszych. Jeśli zaś poszukujesz sklepu internetowego, który oferuje szeroką gamę możliwości, wejdź na sennamaterace.pl i śpij spokojnie.


OLI