Podstawowe elementy wyposażenia funkcjonalnej jadalni

0
989
jadalnia ze stołem
Jeśli wnętrze twojego mieszkania składa się z salonu łączonego z aneksem kuchennym, można pomyśleć o wydzieleniu specjalnej części jego przestrzeni i zaadaptowaniu jej na domową jadalnię | fot.: Fotolia

Posiłki spożywane w zadbanym i gustownym otoczeniu nie tylko lepiej smakują, ale i atrakcyjniej wyglądają. Jeśli wnętrze twojego mieszkania składa się z salonu łączonego z aneksem kuchennym, można pomyśleć o wydzieleniu specjalnej części jego przestrzeni i zaadaptowaniu jej na domową jadalnię. Do jej stworzenia potrzebujesz przede wszystkim stołu i dedykowanych mu krzeseł. Warto również pomyśleć nad dodatkowym doświetleniem przestrzeni wydzielonej na jadalnię, na przykład umieszczając tuż nad stołem oświetlenie sufitowe.

Stół rozkładany czy nierozkładalny?

W sprzedaży znajdziesz różnorodne stoły drewniane do jadalni. Jedne z nich będą wyposażone w rozkładane blaty, inne będą miały jednolitą, a przez to bardziej delikatną konstrukcję. Wybór konkretnego modelu stołu drewnianego do jadalni powinien zatem uwzględniać twoje aktualne i przyszłe potrzeby. Jeśli często organizujesz imprezy towarzyskie, możesz zainwestować w stół z rozsuwanym blatem. Gdy przy stole zasiadają wyłącznie domownicy, wystarczającym wyborem będzie zakup stołu o jednolitej, nierozkładalnej konstrukcji. W praktyce bardziej sensownym rozwiązaniem wydaje się zakup rozkładanego stołu drewnianego do jadalni, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu nie ma innego, dużego stołu. Ostatecznie opcja powiększenia blatu stołu o kilkadziesiąt dodatkowych centymetrów szerokości może okazać się niezwykle pomocna, na przykład wówczas, gdy zaskoczy Cię niezapowiedziana wizyta dalszej rodziny.

Kompletny zestaw meblowy, a może stół i krzesła osobno?

Kupując meble do jadalni, musisz zastanowić się, czy kupić kompletny, wieloczęściowy zestaw meblowy, czy zakupić sam stół, a następnie dokupić do niego dodatkowe krzesła. Choć pierwsza opcja wydaje się niezwykle sensowna, to jednak w praktyce stoły drewniane do jadalni czysto sprzedawane są oddzielnie. Oczywiście sprzedawca/producent mebli zwykle ma w ofercie kilka wersji krzeseł, które mogą pasować do określonego modelu stołu, ale to klient samodzielnie podejmuje decyzję o wyborze ich konkretnego rodzaju. Po prostu na rynku jest zwykle znacznie większy wybór różnorodnych modeli krzeseł niż stołów – krzesła szybciej się zużywają i zwykle wymieniamy je częściej niż stabilne stoły drewniane do jadalni, które przy odpowiedniej konstrukcji są meblami w zasadzie nie do zdarcia.

Gdy już zaopatrzysz się w dopasowany do własnych oczekiwań stół i krzesła, warto zadbać o ich odpowiednie oświetlenie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w tym przypadku wydaje się instalacją oświetlenia sufitowego, które w bezpośredni sposób rozświetli całą powierzchnię blatu stołu, podkreślając jego elegancki wygląd.


Materiał partnera zewnętrznego