Płyta indukcyjna dwupalnikowa – jak wybrać?

0
2745
Płyta indukcyjna
Płyty indukcyjne to bardzo nowoczesna technologia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Płyty indukcyjne zużywają mniej energii, niż płyty gazowe i płyty ceramiczne. Są bezpieczne, funkcjonalne i nowoczesne. Jakie są zalety płyty indukcyjnej? Co warto widzieć przy zakupie płyty indukcyjnej dwupalnikowej?

Płyta indukcyjna dwupalnikowa, podobnie jak inne płyty indukcyjne, wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną. Jest to po prostu zmienne pole elektromagnetyczne. Zmienia się ono bardzo szybko. Na dnie naczynia powstają prądy wirowe, które rozgrzewają garnek i jego zawartość. Poznaj plusy i minusy płyt indukcyjnych oraz ich najważniejsze cechy.

Zalety i wady płyt indukcyjnych

Na pierwszy rzut oka płyty indukcyjne wyróżnia nowoczesny design i wysoki poziom bezpieczeństwa. Do ich wykończenia używane są płyty ceramiczne. Płyta ceramiczno indukcyjna jest w miarę wytrzymała i odporna na większe obciążenia. Jej zakup utrudnić może wysoka cena oraz konieczność posiadania odpowiedniej instalacji elektrycznej i kupna specjalnych garnków. Te wady wynagradza jednak mniejsze zużycie prądu oraz dodatkowe funkcje, które ułatwiają pracę w kuchni – szybkie przyrządzanie zdrowych posiłków i łatwe czyszczenie. Kłopot mogą sprawiać jedynie problemy w przypadku przerw w dostawach energii elektrycznej.

Kształt płyty

Standardem jest kwadratowa płyta ceramiczno-indukcyjna o szerokości 58-60 cm. Producenci prześcigają się jednak w przygotowywaniu nietypowych i oryginalnych kształtów płyt. W sklepach można spotkać zarówno tradycyjne modele w kształcie kwadratu, jak i prostokąta. Spotyka się również bardziej udziwnione jak np. płyta indukcyjna narożna w kształcie orzecha nerkowca. Przed podjęciem decyzji warto się zastanowić, jaka konfiguracja jest optymalna i komfortowa, a także który kształt będzie pasować wizualnie do wnętrza kuchni.

Płyty indukcyjne dwupalnikowe – dla kogo?

Płyta indukcyjna dwupalnikowa to doskonały, sprawdzony wybór do małej kuchni. Po pierwsze: za zakupem właśnie takiej płyty przemawiają jej wyjątkowo kompaktowe wymiary. Każda płyta indukcyjna dwupalnikowa wyróżnia się nowoczesnym designem oraz możliwością dopasowania kształtu do zabudowy kuchennej (na przykład, płyta indukcyjna narożna). Płyta indukcyjna dwupalnikowa spokojnie wystarczy singlom lub parom, które gotują mało i rzadko.

O czym pamiętać korzystając z płyty indukcyjnej?

Pomimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, nie każdy powinien korzystać z płyt indukcyjnych, a i przy tym należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  1. Osoby, które mają założony rozrusznik serca, aparat słuchowy lub pompę insulinową przed zakupem płyty powinny skontaktować się z producentem używanych urządzeń i zasięgnąć informacji, czy pole magnetyczne nie zakłóci pracy tych urządzeń.
  2. Aby zapobiec błędnemu działaniu płyty indukcyjnej, nie powinno się stawiać na jej powierzchni mokrych garnków, a sam blat należy utrzymywać w idealnej czystości.
  3. Naczynia do płyt indukcyjnych powinny być wykonane ze stali ferromagnetycznej oraz mieć płaskie dno, pasujące do strefy grzewczej.
  4. Przy płycie indukcyjnej nie należy zostawiać kart magnetycznych np. do bankomatu, gdyż mogą ulec rozmagnesowaniu.
  5. W celu zaoszczędzenia energii warto korzystać z garnków z przykrywkami.

Funkcje dodatkowe płyt indukcyjnych

Płyty indukcyjne to bardzo nowoczesna technologia. Dlatego też posiadają one wiele ciekawych, dodatkowych funkcji, które poprawiają efektywność oraz komfort ich użytkowania takie jak: ruchome pola grzewcze, regulacja szybkości reakcji i zasilanie 230 V.

Jak dbać o płytę indukcyjną i czym czyścić?

Czyszczenie płyty indukcyjnej jest wygodne. Nie ma tutaj żadnych wytłoczeń, zakamarków czy ruchomych elementów. To prosta i bardzo gładka powierzchnia, która w dodatku jest wysoce odporna na zarysowania. Zwykle wystarczy przetrzeć powierzchnię płyty na przykład miękką, lekko wilgotną ścierką. Warto wybrać środek czyszczący przystosowany do takich urządzeń lub użyć zwykłego płynu do naczyń, a na koniec dnia,  dla połysku, nawet płynu do szyb.


Materiał partnera zewnętrznego