Opłaty za media – jak je liczyć, monitorować i oszczędzić na nich?

0
586
rachunki za prąd
Liczne badania statystyczne pokazują, że Polacy nie wiedzą dokładnie ile płacą za media każdego miesiąca | fot.: stock.adobe.com

Każdy Polak miesięcznie ponosi pewne koszty związane z mediami. W skład takich opłat wchodzą rachunki za prąd, gaz czy też wodę. Ponadto osoby korzystające z komputera lub laptopa posiadają również wykupiony internet, a większość rodzin korzysta dodatkowo z płatnej telewizji. Opłat tego typu jak widać jest całkiem sporo, a przecież do tego dochodzi także czynsz, wywóz śmieci lub opłata za wynajem mieszkania. Każdego miesiąca przeciętny Polak przeznacza praktycznie połowę swojej pensji na podstawowe opłaty, tymczasem niektóre z nich można skutecznie zmniejszyć.

Jak kontrolować rachunki za media?

Liczne badania statystyczne pokazują, że Polacy nie wiedzą dokładnie ile płacą za media każdego miesiąca. Potrafią wskazać pewne liczby, ale nie mają w swoich głowach pełnego obrazu swojej sytuacji finansowej. Właśnie takie dość luźne podejście do tematu sprawia, że nie są oni w stanie kontrolować swoich wydatków czy też realnie wpłynąć na ich zmniejszenie.

Warto uschematyzować tą kwestię w swoim domu. Najlepszym sposobem jest prowadzenie zeszytu rachunków. Dobrze jest zapisać tam rachunek za prąd, gaz i wodę i podzielić go przez dwa, ponieważ opłaty te ponosi się zazwyczaj co dwa miesiące. Następnie dobrze jest rozpisać opłaty comiesięczne takie jak abonament RTV, opłatę za telewizję kablową oraz internet. Podliczając to można od razu zobaczyć, jakie koszta ponosi się każdego miesiąca. Większość tych opłat to opłaty stałe. Na rachunki za prąd, gaz i wodę ma się jednak realny wpływ. Kontrolując przez kilka miesięcy ich wartości można zaobserwować czy utrzymują się one na stałym poziomie, czy też w pewnych momentach rosną lub maleją. To pomaga wprowadzić pewne zmiany, które mogą dać realną oszczędność.

Jak obniżyć rachunki za media?

Rozpisanie i kontrolowanie rachunków, z pewnością daje większy komfort. Ma się świadomość tego, ile każdego miesiąca się na nie przeznacza. Dzięki temu można wywnioskować ile z wypłaty przeznaczy się na opłaty i jedzenie, a ile może przykładowo trafić na konto oszczędnościowe.

Poza tym jeśli rachunki są wysokie, to warto podjąć również pewne działania mające na celu ich obniżenie. W jaki sposób można tego dokonać?

W przypadku prądu warto ograniczyć jego zużywanie w sytuacjach, gdy nie jest to nikomu potrzebne. Często światło pali się w różnych pokojach, choć wszyscy przebywają tylko w jednym. Posiadając piekarnik i kuchenkę elektryczną dobrze jest podgrzewać posiłki jednocześnie dla wszystkich, zamiast nagrzewać urządzenia kilka razy w ciągu dnia. Zazwyczaj bardziej opłaca się także gotowanie większych ilości chociażby zupy, zamiast przygotowywania odrębnych dań każdego dnia.

Warto odłączać takie urządzenia z prądu, których się na dany moment nie używa. Można wymienić je również na te, które są energooszczędne. Początkowo to spora inwestycja, ale w dłuższej perspektywie czasu spora oszczędność.

Ogrzewanie na gaz można wyłączać zawsze wtedy gdy się wyjeżdża, aby piec nie grzał pustego domu. Natomiast oszczędność wody to racjonalne mycie naczyń, branie krótkich pryszniców czy też zakręcanie wody podczas mycia zębów. To wszystko przynosi pewne oszczędności, które w skali roku mogą wynosić nawet kilkaset złotych.

BKS