Okna horyzontalne – idealny wybór do Twojej wymarzonej kuchni

0
779
okna horyzontalne

Nie bez powodu kuchnia stanowi jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Tu bardzo ważny jest nie tylko wygląd całego pomieszczenia, ale przede wszystkim jego funkcjonalność. Każda rzecz, która ułatwia nam przygotowanie posiłków i przechowywanie niezbędnych akcesoriów oraz produktów spożywczych jest na wagę złota. Jednym z takich elementów są okna horyzontalne do kuchni.

Okno horyzontalne – funkcje i umiejscowienie

Okna horyzontalne to stosunkowo nowy trend, który szybko rozprzestrzenił się w architekturze. Wąskie, podłużne okna, doskonale sprawdzają się w kuchniach zarówno w domach jednorodzinnych, jak i zwykłych mieszkaniach.

Dzięki swojej budowie dostarczają do pomieszczenia sporo światła słonecznego, doświetlając kluczowe miejsca znajdujące się na kuchennym blacie roboczym. Jednocześnie przeszklenia wypełniają przestrzeń pomiędzy blatem a górnym rzędem szafek. To sprawia wrażenie, że pomieszczenie jest znacznie większe niż w rzeczywistości i daje możliwość zrelaksowania się podczas przygotowywania posiłków, a także nadzorowania sytuacji w ogrodzie, jeśli jest taka potrzeba.

Okna horyzontalne do kuchni umieszcza się zwykle nad blatem w taki sposób, by blat wchodził bezpośrednio pod okno. Daje to najlepszy efekt wizualny oraz zapewnia najwyższy poziom naturalnego doświetlenia kluczowych stref w kuchni. Warto jednak pamiętać, by już na etapie projektu wpuścić w blat gniazdka elektryczne, ponieważ przy takim umiejscowieniu okna nie będzie możliwości zainstalowania ich nad blatem.

Jakie okna horyzontalne wybrać?

Istnieją różne rodzaje okien horyzontalnych. Różnią się miedzy sobą zarówno materiałem, z jakiego są wykonane, jak i sposobem otwierania. Najbardziej popularne są okna wykonane z PVC, jednak coraz częściej zainteresowaniem cieszą się również okna aluminiowe. Rozwiązaniem pośrednim są okna PVC ze specjalnymi nakładkami aluminiowymi, które pozwalają dopasować wygląd profilu do pozostałych elementów.

Jeśli chodzi o sposób otwierania, zdecydowanie najbardziej komfortowym rozwiązaniem są okna horyzontalne przesuwne, które pozwalają na swobodną pracę na blacie roboczym, bez konieczności pozostawiania wolnej przestrzeni, gdy zachodzi potrzeba przewietrzenia pomieszczenia. Inną opcją są okna rozwierne, otwierane w poziomie bądź pionie oraz rozwierno-uchylne, które pozwalają przewietrzyć kuchnię, bez konieczności otwierania okien na oścież. Oba te rozwiązania mają jednak pewien minus – wymagają odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni w pobliżu okna, by móc swobodnie otworzyć okno, co może wpływać na komfort pracy w kuchni.

Materiał partnera