Oczyszczacze powietrza okiem ekspertów. Tak testują urządzenia

0
312
oczyszczacze powietrza
Najlepsze oczyszczacze powietrza to urządzenia wydajne i wyposażone w skuteczne technologie, a jednocześnie zdolne do pracy inteligentnej, czyli do samodzielnego dopasowywania swoich ustawień do aktualnych potrzeb | fot.: materiał partnera

Ilość oczyszczaczy powietrza dostępnych na rynku jest już spora i ciągle wzrasta. Są wśród nich zarówno lepsze, jak i słabsze urządzenia, dlatego przed zakupem warto zasięgnąć profesjonalnej porady. Zobacz, w jaki sposób specjaliści testują oczyszczacze powietrza.

Tempo oczyszczania powietrza

Jednym z najważniejszych testów, którym poddawane są oczyszczacze powietrza w laboratorium Ranking-oczyszczaczy.pl jest badanie tempa oczyszczania powietrza w najwyższej prędkości. Pomieszczenie testowe zostaje zadymione, celem uzyskania wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Następnie oczyszczacz zostaje włączony i pracuje z pełną wydajnością, podczas gdy ekspert przeprowadzający test mierzy czas potrzebny do redukcji poziomu zanieczyszczeń.

Rzetelność wyników zapewniają powtarzalne warunki podczas testów kolejnych oczyszczaczy, czyli to samo pomieszczenie oraz takie samo wstępne i docelowe stężenie zanieczyszczeń.

Prędkość oczyszczania w trybie automatycznym

Najlepsze oczyszczacze powietrza to urządzenia wydajne i wyposażone w skuteczne technologie, a jednocześnie zdolne do pracy inteligentnej, czyli do samodzielnego dopasowywania swoich ustawień do aktualnych potrzeb. Mowa tutaj o trybie automatycznym, w którym urządzenie samo wybiera prędkość filtracji odpowiednią dla poziomu zanieczyszczeń. Ma go wiele oczyszczaczy, ale nie zawsze działa on tak samo dobrze.

Test działania trybu automatycznego wygląda podobnie jak test prędkości pracy w trybie automatycznym. Po zanieczyszczeniu powietrza dymem urządzenie zostaje uruchomione właśnie w trybie auto, a następnie obliczany jest czas potrzebny do obniżenia poziomu zanieczyszczeń do określonego poziomu.

Zdarza się, że oczyszczacz uzyskuje dobre wyniki w wysokiej prędkości, za to test w trybie automatycznym wypada już gorzej. Wskazuje to na słabe działanie tego trybu. Winę mogą ponosić kiepskie czujniki zanieczyszczeń lub łagodny algorytm, który określa zależność między stopniem zanieczyszczenia powietrza a wykorzystywaną prędkością.

Łagodny algorytm to problem występujący zwłaszcza w urządzeniach chińskich, ponieważ chińskie normy jakości powietrza są znacznie łagodniejsze od norm europejskich i amerykańskich. Niestety producenci z innych krajów także bazują czasem na normach wyznaczonych w chinach, co skutkuje używaniem wysokich prędkości tylko przy bardzo wysokich stężeniach smogu.

Jakość czujników zanieczyszczeń

Kolejny test dotyczy wspomnianych już czujników jakości powietrza. Obecność miernika zanieczyszczeń jest niezbędna do pracy w trybie automatycznym, lecz także do tego, aby użytkownik mógł monitorować stan powietrza i efektywność urządzenia. Wyniki uzyskane przez sensory w oczyszczaczu są porównywane z wynikami pomiarów przeprowadzonych przez dobrej jakości czujniki zewnętrzne.

Ponadto w przypadku oczyszczaczy z czujnikami gazów przeprowadzane są testy z wykorzystaniem produktów mających w swoim składzie lotne związki organiczne. Dla przykładu alkohol zawiera etanol. Dobry czujnik gazów reaguje na obecność w pomieszczeniu otwartej butelki wina czy kieliszka z wódką. Zdarza się jednak, że wskaźnik uruchamia się dopiero wtedy, gdy alkohol zostanie umieszczony przy samym czujniku. Taki miernik gazów nie spełnia należycie swojej funkcji.

Pomiar PM2,5 przez Xiaomi AP 4 Pro i czujniki jakości powietrza QingPing oraz Kaiterra Laser Egg.
Pomiar PM2,5 przez Xiaomi AP 4 Pro i czujniki jakości powietrza QingPing oraz Kaiterra Laser Egg. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Głośność pracy

Poszczególni producenci badają głośność swoich oczyszczaczy na różne sposoby. Testy przeprowadzane są w innych odległościach, a ponadto czasem jako głośność pracy prezentowana jest moc akustyczna, a czasem ciśnienie akustyczne, chociaż w praktyce to co innego. Eksperci mierzą głośność pracy testowanych oczyszczaczy zawsze w tej samej odległości, przy takim samym hałasie tła, dlatego uzyskane wyniki pozwalają na rzetelne porównanie poszczególnych urządzeń.

Pobór prądu

W laboratorium kontrolowane jest również zużycie energii oczyszczaczy powietrza w poszczególnych prędkościach. W tym celu stosuje się watomierz. Dobra wiadomość jest taka, że większość oczyszczaczy to urządzenia energooszczędne, a niekiedy rzeczywisty pobór prądu okazuje się nawet niższy od deklarowanego.

Pomiar poboru prądu oczyszczacza
Pomiar poboru prądu oczyszczacza Electrolux PA91-604DG. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Praktyczne testy aplikacji mobilnej

Na koniec warto wspomnieć o sterowaniu wi-fi, które jest obecne w coraz większej części oczyszczaczy powietrza. Dobra aplikacja daje szerokie możliwości, lecz niekiedy jej obecność ogranicza się do możliwości włączania oczyszczacza lub zmiany ustawień z dowolnego miejsca na ziemi. W ocenach ekspertów nie brakuje wniosków przeprowadzonych po osobistym przetestowaniu aplikacji, co umożliwia sprawdzenie, jak wiele oferuje ona użytkownikowi i czy jest prosta w obsłudze.

Artykuł sponsorowany