O kulturze masowej w sztuce, czyli jak to było z obrazami w stylu Pop Art?

0
1529
obraz w stylu pop art
Sztuka popularna, inaczej określana jako Pop Art, to trend artystyczny, jaki powstał w latach 60-tych XX wieku | fot.: stock.adobe.com

Intensywna, przyciągająca wzrok kolorystyka oraz tematyka zaczerpnięta ze świata mediów i reklamy – to cechy, które w jednoznaczny sposób charakteryzują obrazy w stylu Pop Art. Cieszą się niebywałą popularnością wśród wielu osób, i to nie tylko z kręgu znawców i miłośników sztuki, ale również pasjonatów pięknych i wyrazistych akcentów dekoracyjnych do domu.

Jak to się zaczęło?

Sztuka popularna, inaczej określana jako Pop Art, to trend artystyczny, jaki powstał w latach 60-tych XX wieku, na skutek wszechobecnego i niepohamowanego konsumpcjonizmu oraz silnego rozwoju rynku reklamy. Jest klasyfikowany na dwa główne nurty: europejski i amerykański. Pierwszy wzorował się na świecie wielkich metropolii, przenikaniu się rozmaitych form oraz szeroko pojętym eklektyzmie. Z kolei w dziełach amerykańskiego popartu można było zauważyć wpływy figuratywizmu, czyli rozwijającego się nurtu artystycznego bazującego na ukazywaniu przedmiotów, zwierząt i ludzi w ich naturalnych kształtach. Amerykańskie obrazy w stylu Pop Art były większe oraz bardziej jaskrawe i krzykliwe lub przeciwnie, mało wyraziste i stonowane.

Do najsłynniejszych, pop-artowych twórców, oprócz Andy Warhola, można zaliczyć Roya Lichtensteina, Davida Hockney’a czy Claes’a Oldenburg’a. A w Polsce? Czy kultura popularna w naszym rodzimym kraju zdążyła rozwinąć skrzydła? Jak się okazuje, tylko częściowo. Wszystko przez odmienny ustrój polityczno-gospodarczy, który sprawił, że pop-art. nie przyjął się w Polsce z takim rozmachem, jak w innych krajach europejskich czy Ameryce.

Tematyka obrazów w stylu Pop Art

Obrazy Andy’ego Warhola, twórcy popularnego nurtu w sztuce, określanego jako pop art., stanowią inspirację dla wielu współczesnych, młodych artystów, którzy czerpiąc z jego dorobku starają się kontynuować idee sztuki popularnej swojego prekursora. Jaką tematykę poruszają obrazy w stylu Pop Art? Najogólniej mówiąc, różnorodną. Jednak na próżno szukać w niej podniosłych scen historycznych czy batalistycznych, widoku martwej natury czy majestatycznie wyglądających portretów. Pop-artowe dzieła najczęściej wzorują się na przedmiotach codziennego użytku, reklamie, a także czerpią z dorobku kultury masowej. Ukazują prostą i zdecydowaną formę, przedstawioną za pomocą wyrazistych, jaskrawych kolorów.

Pop-artowa twórczość – do domu i biura!

Inspiracja przedmiotami codziennego użytku, choć początkowo wzbudzała zdziwienie i zdumienie, tak z upływem czasu zaczynała cieszyć się coraz większą popularnością. W efekcie, obrazy w stylu Pop-Art, takie jak np. https://www.gallerystore.pl/pop-art są dostępne nie tylko w galeriach sztuki, ale również we wnętrzach różnego typu. Mowa oczywiście o salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych czy przedpokojach, jak również wnętrzach komercyjnych, takich jak: pracownie architektoniczne, studia reklamy i inne, których personalizacja pozwala wyrażać pasje, zainteresowania i własne upodobania artystyczne. 

Materiał partnera