O czym pamiętać, wybierając szafę do salonu?

0
511
szafa do salonu
Podstawowa funkcja szafy jest oczywista: przechowywanie przedmiotów | fot.: materiał partnera

Jaka powinna być idealna szafa do salonu? Z jednej strony ważne cechy takiego mebla sprowadzają się do jej funkcjonalności: pojemności, sposobu zagospodarowania wnętrza, łatwego dostępu do wszystkich zgromadzonych przedmiotów. Z drugiej jednak, salon to pomieszczenie reprezentacyjne, dlatego aspekt wizualny również ma ogromne znaczenie. Podpowiadamy, jak połączyć obie te opcje i czym sugerować się, gdy przeglądasz asortyment oferowany przez sklep z meblami.

1. Szafa w salonie – funkcje

2. Szafa na całą ścianę czy pojedynczy mebel?

3. Drzwi przesuwne czy klasyczne?

Dla wielu osób konieczność przechowywania przedmiotów w salonie jawi się jako poważny kłopot aranżacyjny. Wcale jednak nie musi tak być. Spójrz na szafy do salonu, dostępne chociażby na https://meblini.pl/pl/c/Szafy-wysokie/141, by przekonać się, jak wiele możliwości dopasowania masz.

Szafa w salonie – funkcje

Podstawowa funkcja szafy jest oczywista: przechowywanie przedmiotów. Bardzo często, z braku dodatkowej garderoby lub innego pomieszczenia w mieszkaniu, to właśnie mebel w salonie ukrywa nie tylko przedmioty i akcesoria przydatne na co dzień, ale również wszystko to, co nie mieści się w innych lokalizacjach: odzież zimową, rzadziej używane ubrania wyjściowe typu garnitury czy wieczorowe suknie, dodatkową pościel dla gości, ale także naczynia czy zabawki dla dzieci. Wyzwań jest sporo, dlatego tak kluczowe stają się zarówno gabaryty i pojemność mebla, jak i organizacja wnętrza, w tym układ i typ półek.

Szafa na całą ścianę czy pojedynczy mebel?

Możesz oczywiście zdecydować się na pojedynczą szafę, przeznaczoną wyłącznie na wieszanie odzieży lub w całości wypełnioną półkami. Projektanci wnętrz zwykle jednak wykorzystują w salonach wysokie szafy, zabudowujące całą ścianę lub wnękę pomieszczenia. Dlaczego?

Przede wszystkim uzyskasz dzięki temu zdecydowanie większą przestrzeń do przechowywania. To przeważnie ok. 230-240 cm wysokości, co oznacza bezproblemowe usytuowanie w typowych wnętrzach. W niżej położonej części możesz usytuować to, do czego potrzebujesz względnie łatwego dostępu, zaś wyżej ułożyć chociażby odzież sezonową, na przykład zajmujące sporo miejsca zimowe kombinezony czy odzież narciarską.

Drzwi przesuwne czy klasyczne?

Warto zadać także pytanie o drzwi w takim meblu. Jeśli urządzasz salon wyjątkowo przestronny, klasyczne drzwi otwierane nie muszą tu stanowić ograniczenia. W większości przypadków bardziej praktyczne będą jednak drzwi przesuwne – nie zabierające dodatkowego miejsca i zapewniające łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych rzeczy.

Materiał partnera