Nowoczesne gotowanie – moda czy konieczność?

0
634
płyta indukcyjna
Kuchenki indukcyjne pozwalają w szybki i oszczędny sposób przygotować posiłki dla całej rodziny | fot.: materiał partnera

O czym marzy każda zapracowana pani domu? Aby gotować smacznie, szybko i w bezpieczny sposób. Czy istnieje zatem sposób, aby przygotowywać posiłki sprawnie, oszczędzając przy tym energię? Oczywiście. Doskonałym rozwiązaniem będzie zakup płyty indukcyjnej. Przyjrzyjmy się z bliska jej wadom i zaletom.

Jak działa kuchnia indukcyjna?

Chociaż płyta indukcyjna na pierwszy rzut oka nie różni się od klasycznej płyty ceramicznej, to jednak jej fenomen opiera się na zastosowanej w niej technice grzania. Zamiast tradycyjnych grzałek, zastosowano tu specjalne cewki indukcyjne. Umieszczenie na płycie garnka powoduje wytworzenie zmiennego pola elektromagnetycznego, które emituje ciepło, ale tylko w miejscu, gdzie garnek styka się z płytą. Dzięki temu ciepło nie rozprzestrzenia się na boki. Co to w praktyce oznacza? Oszczędność pieniędzy oraz czasu -płyty indukcyjne rozgrzewają się bowiem znacznie szybciej niż ich ceramiczne odpowiedniki.

Co warte podkreślenia, na kuchence indukcyjnej należy gotować jedynie w specjalnie do tego przystosowanych garnkach tzw. ferromagnetycznych. Na sklepowych półkach znajdziemy zarówno pojedyncze naczynia jak i wieloelementowe zestawy garnków. Część z nich może być używana również na kuchenkach gazowych czy płytach ceramicznych. Godne uwagi zestawy wraz z opisem, znajdziesz pod poniższym linkiem: 4winds.pl/garnki-indukcyjne-ranking/

Zalety gotowania na kuchence indukcyjnej

Pierwszą, zasadniczą zaletą jest oszczędność czasu, potrzebnego na przyrządzenie posiłku. Udowodniono, że średni czas gotowania skraca się o nawet 30 % w odniesieniu do płyt tradycyjnych.

Równie istotne jest bezpieczeństwo użytkowania. Płyta nagrzewa się tylko w miejscu, w którym postawione jest naczynie. Unikamy w ten sposób ryzyka poparzenia. Dodatkowo najbardziej zaawansowane modele płyt posiadają blokady zapobiegające przypadkowemu włączeniu urządzenia przez dziecko.

Każda pani domu z pewnością doceni również fakt, iż płytę tego typu bardzo łatwo utrzymać w czystości. Producenci dodatkowo zabezpieczają wyprodukowane przez siebie modele w odporną na zarysowania powłokę.

Co ponadto? Płyty indukcyjne to urządzenia, w których naprawa ewentualnej usterki nie powoduje żadnych problemów. To wszystko dzięki wyświetlaczowi, z którego można w prosty sposób odczytać symbol błędu.

Podsumowanie

Kuchenki indukcyjne pozwalają w szybki i oszczędny sposób przygotować posiłki dla całej rodziny. Dzięki dodatkowym funkcjom możemy zaprogramować automatyczne ich włączenie czy kontrolować sam proces gotowania. Dodatkowo ich estetyczny wygląd sprawia, że doskonale dopasowują się do nowoczesnego wnętrza. Polecane są wszystkim, którzy cenią czas i dbają o zawartość portfela. Musimy jednak pamiętać, że działanie pola elektromagnetycznego może zakłócać pracę rozruszników serca, a także rozmagnesowanie zostawionej w pobliżu karty kredytowej.

Materiał partnera