Nowoczesne fotele – jaki powinien być fotel wypoczynkowy?

0
4023
Szary fotel wypoczynkowy
Fotel relaksacyjny wypoczynkowy przede wszystkim powinien umożliwić maksymalne odprężenie, to oznacza, że kręgosłup powinien być odciążony, żeby i on mógł pozwolić sobie na chwilę relaksu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Okres jesienno-zimowy jest czasem, w którym nasze samopoczucie ulega znacznemu pogorszeniu. Przekłada się to na nasze życie codzienne oraz naszą efektywność w obowiązkach. Główną przyczyną może być brak lub ograniczony dostęp do słońca. Żyjemy przecież w takim klimacie, gdzie słońce nie jest dostępne przez dwanaście miesięcy w roku. W takiej sytuacji warto znaleźć złoty środek. Może to jest dobry moment, żeby nauczyć się odpoczywać? Idealnym rozwiązaniem może okazać się zakup fotela relaksacyjnego.

Mimo panującego przekonania fotele wypoczynkowe nie są to meble, które można spotkać tylko i wyłącznie w amerykańskich filmach. Coraz częściej na zakup fotela wypoczynkowego decydują się osoby, które cenią sobie zdrowie, wypoczynek oraz chwile spędzone w dobrym (nie tylko czyimś) towarzystwie! Podejrzewam, że większości z nas zdarzyło się nie raz, że po powrocie do domu, po dniu pełnym wrażeń, jedyne o czym marzyliśmy to rozsiąść się wygodnie w fotelu z funkcją relaks i swobodnie wyłożyć nogi. Do tego dobrze mieć zrobioną gorącą herbatę i popijać ją z ulubionego kubka. Dla tych co mają w domu czworonogi – oczywiście z futrzakiem na kolanach. Tak, wiem, brzmi to trochę jak bajka. Jednak kto powiedział, że bajka nie może stać się rzeczywistością? Jeżeli wyobraziłeś sobie ten sielankowy obraz, to znak, że fotel relax jest właśnie dla Ciebie! Chętnie podpowiem Ci jakie nowoczesne fotele wypoczynkowe są dostępne na rynku oraz jak dobrać fotel relaksacyjny do swoich potrzeb. A więc: zaczynajmy!

Dwa fotele wypoczynkowe czarny i beżowy
Idealnym rozwiązaniem może okazać się zakup fotela relaksacyjnego | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Fotel relaksacyjny – właściwie to jaki?

Fotel relaksacyjny wypoczynkowy przede wszystkim powinien umożliwić maksymalne odprężenie, to oznacza, że kręgosłup powinien być odciążony, żeby i on mógł pozwolić sobie na chwilę relaksu. Jeżeli chodzi o parametry idealnego fotela relaksacyjnego: wysokość oparcia powinna wynosić minimum 70 cm, natomiast szerokość oraz głębokość siedziska to minimum 45 cm. Te wymiary są gwarancją komfortowej sjesty. Istotną cechą również jest to, żeby podłokietniki były odpowiedniego kształtu oraz wysokości. Właściwa wysokość oraz wyprofilowanie podłokietnika działa odciążająco na ramiona oraz na kręgosłup. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z której został wykonany fotel.  Skóra naturalna jest najbardziej wytrzymała i jednocześnie niezwykle elegancka. Jest też łatwa do utrzymania w czystości. Dla zmarzluchów jednak – pierwsze wrażenie po zajęciu miejsca będzie nieprzyjemne – skóra jest bowiem zimna. Dopiero po ogrzaniu jest przyjemnie ciepła. Ekoskóra ma podobny wygląd oraz cechy jak w przypadku skóry naturalnej. Są jednak spore różnice. Fotele z funkcją relaksu pokryte ekoskórą z czasem mogą się przecierać, jednak właściwa pielęgnacja gwarantuje długotrwałość użytkowania. Pamiętajmy aby używać środków pielęgnacyjnych zaakceptowanych przez producenta tak aby nie utracić gwarancji. Jeśli nie mamy specjalistycznych środków – nic strasznego – wystarczy zwilżona szmatka.

Ważne jest też to co kryje się w środku fotela relaksacyjnego. Surowiec, którym został wypełniony fotel relax będzie miał bowiem przełożenie na komfort i wygodę. Aby fotel właściwie spełniał swoje funkcje, powinien być wypełniony sprężynami oraz pianką poliuretanową. Duży wpływ ma również grubość pianki oraz jej rodzaj. Najbardziej wygodne są pianki wysokoelastyczne, które charakteryzują się dużo wyższą gęstością oraz komfortem. Niewątpliwie, ważną kwestią jest również ergonomiczność fotela. To oznacza, że nie tylko wysokość, szerokość oraz głębokość fotela odgrywają ważną rolę przy wyborze perfekcyjnego siedziska, ale także zagłówek, kąt nachylenia oparcia oraz podnóżek, który nie jest tylko zwykłym dodatkiem do fotela. Dobrze doprany podnóżek zapewni Twoim stopom należyty odpoczynek. W tej sytuacji świetnie sprawdzi się fotel relaksacyjny wielopozycyjny z wysuwanym bądź rozkładanym podnóżkiem.

Fotel z podnóżkiem
Dobrze doprany podnóżek zapewni Twoim stopom należyty odpoczynek | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

W jakich tkaninach można znaleźć fotel relaksacyjny?

Wybór tkanin, którymi obity jest fotel z funkcją relax jest różnorodny. Najpopularniejszymi surowcami są skóra ekologiczna oraz skóra naturalna. Zaletą skóry naturalnej jest wytrzymałość, oraz to, że nie tak często ulega otarciom oraz pęknięciom jak skóra ekologiczna. Natomiast skóra ekologiczna jest elastyczna i nie wymaga specjalnych czynności konserwujących.  Oprócz tych dwóch wyżej wymienionych materiałów, popularne są również: plecionka, plusz oraz zamsz. Plecionka jest rodzajem linki, który został utworzony poprzez połączenie wielu włókien. Dzięki temu „zabiegowi” jest wytrzymała i sztywna. Plusz, zamienna jego nazwa to welur, charakteryzuje się tym, że jest przyjemny w dotyku. Przez lata uważany był za luksusowy materiał. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozwolić sobie na odrobinę luksusu w swoich czterech kątach i zdecydować się na fotel wypoczynkowy o niezwykłej miękkości. Warto dodać również, że plusz wyróżnia się na tle innych tkanin tym, że jest wytrzymalszy od tkanin o standardowym splocie. Zamsz należy do materiałów o wyjątkowo delikatnej formie, przyjemnej w dotyku. Podsumowując: tkanin jest wiele – natomiast jeśli chodzi o utrzymanie czystości, najlepiej sprawdzi się skóra ekologiczna, jednak wybór idealnej tapicerki, którą zostanie obity fotel z funkcją relaks należy do Ciebie!

Jakie typy foteli relaksacyjnych można znaleźć na rynku?

Szary fotel z podnóżkiem
Najpopularniejszym typem fotela jest fotel relaksacyjny z podnóżkiem | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Jeżeli chodzi o rodzaje foteli wypoczynkowych, to zdecydowanie jest w czym wybierać. To oznacza, że każdy znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejszym typem fotela jest fotel relaksacyjny z podnóżkiem. Podnóżek może być wysuwany lub rozkładany. Przykładem fotela z wysuwanym podnóżkiem jest fotel telewizyjny Gary L Comfort, którego siedzisko zostało obite skórą naturalną. Istnieje możliwość rozkładania (odchylenia) fotela, natomiast przy pochylaniu oparcia – automatycznie podnosi się podnóżek. Natomiast przykładem fotela z rozkładanym podnóżkiem jest fotel relaksacyjny Washington, który należy do typu lounge chair. Gustowny podnóżek umożliwia swobodne wyprostowanie nóg, dzięki czemu odpoczynek stanie się jeszcze przyjemniejszy. Na rynku można znaleźć również fotele relaksacyjne, których podnóżki mogą pełnić również funkcję poduszki. Dodatkowo kształt podnóżka pozwala schować go wtedy, gdy z niego nie korzystasz. Idealnym tego przykładem jest fotel relaksacyjny York, który znajdziesz w sklepie Mebel4u. Fotele relaksacyjne posiadają różne rodzaje funkcji relaks. Można podzielić je manualne oraz elektryczne. Cechą charakterystyczną jest to, że klasyczny mechanizm uruchamiany jest za pomocą tzw. „klamki”, która znajduje się z boku fotela. Po jej naciśnięciu następuje automatyczne podnoszenie się podnóżka. Dodatkowo, jeżeli masz ochotę się położyć, wówczas odepchnij plecami oparcie a fotel rozłoży się choćby do pozycji leżącej. W tym momencie możesz zacząć się relaksować! Elektryczna funkcja relaks, nazywana przez niektórych relaksem elektrycznym, polega na sterowaniu fotelem wypoczynkowym poprzez użycie przycisków, które zazwyczaj znajdują się obok fotela. Dzięki czemu możesz ułożyć się w wygodny dla Ciebie sposób i „przystopować” fotel w dowolnym momencie.


Materiał partnera zewnętrznego