Nowe mieszkanie – stan deweloperski czy wykończenie pod klucz?

0
1492
Kobieta w dobrze urządzonej sypialni
Dzisiaj niemalże każdy deweloper w Warszawie, a także deweloperzy w wielu innych miastach mogą zaoferować wykończenie mieszkania pod klucz. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Coraz więcej deweloperów daje swoim klientom możliwość zakupienia mieszkania w dwóch wariantach – w stanie deweloperskim oraz z wykończeniem pod klucz. Na co warto się zdecydować?

Nabycie własnego „M” jest związane ze sporym wydatkiem – to kilkaset tysięcy złotych, które nierzadko pożyczamy także od banku, by zrealizować swoje marzenia. Zatem każda decyzja związana z doborem odpowiedniego lokalu powinna być dokładnie przemyślana. Dotyczy to także stanu, w którym chcemy ją zakupić. Gdy skupiamy się na nowych mieszkaniach, do dyspozycji mamy zasadniczo dwa standardy wykończeniowe: stan deweloperski oraz stan pod klucz. Co warto o nich wiedzieć?

Mieszkanie w stanie deweloperskim

Jest to mieszkanie wymagające dalszych prac wykończeniowych przed przeprowadzką. Najczęściej posiada wykonane wylewki na podłodze, tynk na ścianach, zamontowane okna z parapetami, poprowadzone instalacje, które wymagają dodatkowego wykończenia. W mieszkaniu w stanie deweloperskim musimy zatem wykonać szereg różnych prac, między innymi położyć podłogi, wykończyć ściany, wykafelkować łazienkę i zamontować w niej ceramikę i armaturę, zamontować drzwi wewnętrzne. Prace te mogą być wykonane przez nas samodzielnie lub możemy skorzystać z usług zewnętrznych ekip wykończeniowych za opłatą.

Mieszkanie wykończone pod klucz

Dzisiaj niemalże każdy deweloper w Warszawie, a także deweloperzy w wielu innych miastach mogą zaoferować wykończenie mieszkania pod klucz. To bogatsza usługa, w ramach której wybieramy materiały wykończeniowe do naszego lokalu – podłogi, kafelki, drzwi, armaturę, ceramikę do łazienki i inne. Przykład – ronson.pl. W przypadku stanu pod klucz prace wykonuje ekipa współpracująca z deweloperem, więc nie musimy szukać jej samodzielnie. Wskazujemy tylko na interesujące nas materiały z katalogu, a potem czekamy na odbiór mieszkania. To zatem znacznie wygodniejsza opcja, a także pozwala nam na zaoszczędzenie czasu, ponieważ prace wykończeniowe najczęściej są prowadzone szybciej.

Za mieszkanie wykończone pod klucz zapłacimy dodatkowo od 450 do nawet 1200 złotych za metr kwadratowy w zależności od wybranego pakietu wykończeniowego. W tanich pakietach dostępne są tylko podstawowe materiały niższej klasy, w tych bogatszych jest ich więcej i są to materiały lepszych producentów.


Materiał partnera zewnętrznego