Nie daj się zimie! Oto kilka pomysłów na ciepłe, egzotyczne i tropikalne aranżacje wnętrz

0
1147
nowoczesne mieszkanie z egzotycznymi elementami
Roślinne czy zwierzęce motywy sprawdzą się idealnie na różnych elementach wyposażenia - na przykład na kocach, poduszkach, pościeli, podkładkach na stół czy świecach | fot.: stock.adobe.com

Zimowe miesiące to czas pochmurnych poranków i wcześnie zapadającego zmroku. O tej porze roku nasze mieszkania i domy są słabiej oświetlane niż zazwyczaj, co wprawia w przygnębiający nastrój. Nie musimy jednak ulegać zimie i godzić się na chłód w naszych wnętrzach. Nawet w tym okresie możemy poczuć powiew lata i egzotyki, a wszystko za sprawą odpowiedniej aranżacji naszych wnętrz. Oto kilka egzotycznych pomysłów na wystrój, który ociepli nasze mieszkanie.

Egzotyczne motywy na ścianach i dodatkach

Prostym a jednocześnie stosunkowo niedrogim sposobem na ocieplenie wnętrza jest zmiana dekoracji ściennych oraz innych dodatków. Jeśli w naszych pomieszczeniach dominują ponure obrazy lub nie mamy żadnych zdobień, najwyższy czas to zmienić. Ciepłego klimatu dodadzą popularne w ostatnim czasie wzory z monsterami czyli tropikalnymi roślinami, które nieodłącznie kojarzą się z latem. Dodatkowo warto sięgnąć po motywy z egzotycznymi ptakami – flamingami, tukanami czy barwnymi papugami. Dobrze prezentują się także wszelkiego rodzaju zwierzęce wzory, np. tkanina w panterkę czy w paski zebry. Roślinne czy zwierzęce motywy sprawdzą się idealnie na różnych elementach wyposażenia – na przykład na kocach, poduszkach, pościeli, podkładkach na stół czy świecach.

Tropikalne rośliny i ryby prosto z dżungli

Nastrój wnętrza poprawiają również rośliny tropikalne, które skutecznie eliminują przygnębiającą i chłodną aurę. Do tego celu najlepszymi gatunkami będą orchidee, monstery, sukulenty, kaktusy oraz palmy. Przy odpowiedniej pielęgnacji egzotyczne rośliny odwdzięczą się polepszeniem nam samopoczucia. Powyższe okazy nie tylko estetycznie zdobią przestrzeń, ale także zwiększają ilość tlenu w pomieszczeniu i budują skojarzenia z czasem wakacji. Jeśli dodatkowo umieścimy nasze rośliny w kolorowych doniczkach, z pewnością ocieplimy całe wnętrze i dodamy mu ciepłych barw.

Efektowne oceanarium w mikroskali
Efektowne oceanarium w mikroskali | fot.: stock.adobe.com

Dodatkowym pomysłem, jaki możemy zastosować, będzie zainwestowanie w akwarium. Jeśli wybierzemy odpowiednie gatunki ryb i towarzyszących im roślin wodnych, to każdego zimowego dnia będziemy mogli podziwiać efektowne oceanarium w mikroskali. Najbarwniejsze okazy, na jakie warto postawić przy kompletowaniu akwarium, to na przykład bojownik wspaniały, neon inessa czy danio pręgowane. Wygląd pojemnika możemy wzbogacić o kolorowe ozdobne kamienie i muszle, które również sprawią, że poczujemy się niczym nad brzegiem morza.

Wakacyjny pokój malucha

Zimą warto udekorować na nowo także pokoje naszych pociech, które również odczuwają zimowe przygnębienie. Każdego malucha z pewnością ucieszą pluszaki prosto z dżungli – małpki, słonie czy tygrysy. Takie zabawki nie tylko spełnią praktyczną funkcję, ale i ocieplą pokój naszego dziecka. Pomieszczenie, w którym śpią nasze pociechy, możemy wzbogacić także tanimi elementami wystroju, które będą kojarzyć się z egzotyką. W sklepach z wyposażeniem możemy kupić sznurowane liany, które można zamontować na szafie czy między piętrami poziomowego łóżka. W pokoju warto zamontować także sznurkowany hamak, na którym będzie huśtać się nasze dziecko. Pomieszczenie ocieplą także wszelkiego rodzaju drewniane elementy – od zabawek począwszy aż do lampek czy umeblowania. Nie musimy zmieniać całego zestawu wyposażenia – wystarczy dokupić choćby małe drewniane krzesło, które będzie kojarzyło się dziecku z okresem lata.

By ocieplić wystrój naszego wnętrza, nie musimy inwestować wielu pieniędzy. Do zmiany nastroju mieszkania i ożywienia go w czasie zimowych miesięcy wystarczy kilka elementów wyposażenia, które skutecznie wprawią nas w egzotyczną aurę.


MPA