Najlepsze lampki stołowe dla ciebie

0
637
lampka stołowa
Współcześni architekci wnętrz rozumieją, że jedno źródło światła to mało i sugerują dodatkowe rozwiązania, wśród których warto wymienić lampki stołowe | fot.: materiał partnera

Nowoczesne domy to przestrzenie naprawdę wyjątkowe. Jeszcze nigdy tak sprawnie nie łączyliśmy funkcjonalności z wygodą i estetyką. Duże znaczenie dla ostatecznego efektu w naszych czterech ścianach ma rozmieszczenie punktów świetlnych i ich zróżnicowanie. Współcześni architekci wnętrz rozumieją, że jedno źródło światła to mało i sugerują dodatkowe rozwiązania, wśród których warto wymienić lampki stołowe. Gdzie się sprawdzają i jak wybrać najlepsze modele dla siebie? Podpowiadamy, co może mieć znaczenie.

Oferowane przez współczesnych producentów lampki stołowe istotnie odbiegają od naszych wspomnień z dzieciństwa. Bogato zdobione materiałowe abażury kojarzące się z poprzednimi pokoleniami odeszły już w niepamięć. Zastąpiły je minimalistyczne wzory i eleganckie wykończenia. W ofercie sklepu Artera możemy spotkać to, co teraz najbardziej pożądane: geometryczne kształty, ponadczasowe formy i wysokiej jakości materiały. Jak wybrać lampki stołowe dla siebie? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by w naszych domach zapanowała przytulna atmosfera.

Lampka nocna
Wybierając lampki stołowe dla siebie, zastanów się, na czym je postawisz | fot.: materiał partnera

Jak wybrać lampki stołowe?

Pierwszym kryterium wyboru z całą pewnością jest stylistyka. Chociaż od kilkunastu lat nieustannie w naszych wnętrzach króluje minimalizm, nie oznacza to wcale, że to jedyny dozwolony czy możliwy wybór. Szeroka oferta producentów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno lampki stołowe wykonane z ponadczasowych stali i szkła, jak i bogato zdobione rozwiązania w stylu glamour. Nie brakuje też klasycznych modeli wpisujących się w projekty nawiązujące do stylistyki angielskiej.

Przeglądając lampki stołowe, musisz wziąć pod uwagę ich rozmiar. Okazuje się, że one również muszą być dostosowane do wymiarów całego pomieszczenia. W przypadku małego metrażu zbyt duże modele będą prezentować się karykaturalnie i wprowadzą niepożądany efekt chaosu i bałaganu. W takich sytuacjach lepiej postawić na oświetlenie dodatkowe w prostym, minimalistycznym stylu. Pamiętaj, że twój układ nerwowy potrzebuje harmonii, by możliwy był wypoczynek. Na duże abażury czy solidne podstawy możesz zdecydować się więc wyłącznie do naprawdę przestronnych pomieszczeń: sporego salonu czy szerokiego przedpokoju.

Mówiąc o rozmiarze, mamy dla ciebie praktyczną wskazówkę. Jeśli lampki stołowe chcesz postawić w salonie pobliżu sofy, pamiętaj, że ich wysokość nie powinna przekraczać 1,5 raza wysokości stolika, na którym je postawisz. Ta drobna wskazówka może sprawić, że ostateczny efekt będzie naprawdę elegancki.

Okazuje się, że warto przemyśleć także liczbę dodatkowych punktów świetlnych, których potrzebujesz. W dużym pomieszczeniu zmieszczą się często dwie lampki stołowe (a czasem nawet więcej!). Możesz postawić je po dwóch stronach długiej kanapy czy pojemnej komody. W takich sytuacjach dobrze jest pamiętać o miłej dla oka symetrii. Takie rozwiązanie wprowadza duże zmiany w aranżacji i może sprawić, że pomieszczenie prezentuje się o wiele bardziej przytulnie.

Wybierając lampki stołowe dla siebie, zastanów się, na czym je postawisz. Pamiętaj, że ogromne znaczenie ma także szerokość blatu czy stolika, na którym znajduje się dodatkowe oświetlenie. Zawsze przed zakupem przeanalizuj jej stosunek do wielkości abażuru. To ważne, by postawiona na nich lampka nie wystawała poza krawędzie, zawadzając o ścianę czy ograniczając swobodę ruchów domownikom. To nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim niebezpieczne – postawiony w ten sposób przedmiot może w każdej chwili spaść na podłogę.

Materiał partnera