Myślisz o wymianie kaloryferów? Sprawdź, z czym to się wiąże oraz jakie są dostępne rozwiązania

0
1816
klasyczny czarny kaloryfer
Wybór odpowiedniego kaloryfera to nie tylko wygląd, ale też materiał, z jakiego jest wykonany oraz moc | fot.: stock.adobe.com

Zarówno podczas budowy domu, jak i podczas generalnego remontu, warto przemyśleć kwestie wymiany grzejników na nowe. Kiedyś, w przeszłości grzejniki pełniły jedynie funkcję grzewczą i nic więcej. Obecnie jednak różnorodność modeli kaloryferów może sprawić, iż będzie to jeden z kolejnych elementów dekoracyjnych zwiększających atrakcyjność wizualną naszego pomieszczenia. Wprawdzie kwestia wymiany grzejnika nie jest skomplikowaną operacją, jednak warto zwrócić uwagę na kilka innych kwestii, które z pewnością wspomogą każdego właściciela domu w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Kiedy zdecydować się na wymianę grzejnika?

Pierwszą, bardzo ważną kwestią, na którą uwagę powinna zwrócić każda osoba niosąca się z zamiarem wymiany grzejnika, jest okres, w którym taka zmiana ma być wykonana. Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy wymianą grzejnika latem a w okresie grzewczym. W czasie zimy wymiana kaloryfera będzie za sobą niosła potrzebę usunięcia wszelkiej wody, która ze względu na okres zalega w instalacji grzewczej. Dodatkowo sam czas wymiany grzejników może się wydłużyć, co zmniejszy komfort przebywania w nieogrzewanym domu lub mieszkaniu w czasie zimy. Warto z wymianą grzejników poczekać do wiosny lub lata, kiedy sam proces będzie znacznie ułatwiony.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje grzejników?

Wybór odpowiedniego kaloryfera to nie tylko wygląd, ale też materiał, z jakiego jest wykonany oraz moc. Najczęściej spotykane są kaloryfery stalowe, szczególnie w postaci płytowej. Są to kaloryfery bardzo efektywne, które ułatwiają utrzymanie wysokiej temperatury poprzez bardzo szybki proces nagrzewania się. Jednak są one podatne na korozję, która może z czasem powstać w pewnych miejscach instalacji. Alternatywą dla kaloryferów stalowych są kaloryfery aluminiowe, które charakteryzują się odpornością na czynniki zewnętrzne jak korozja. Kaloryfery aluminiowe są równie efektywne co ich stalowe odpowiedniki. W przeszłości bardzo często spotykane były niemodne już kaloryfery żeliwne. Obecnie praktycznie nie wykorzystuje się tego rozwiązania w budownictwie, głównie ze względu na bardzo małą efektywność tej instalacji. Kaloryfery żeliwne charakteryzują się bardzo długim czasem nagrzewania oraz czasem zatrzymywania ciepła.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wymiany kaloryfera?

Bardzo ważną kwestią przy odpowiednim doborze modelu kaloryfera jest wybór odpowiednich zaworów. Dzięki nim kaloryfery spełniają swoją funkcję sprawni oraz efektywnie. Dzięki odpowiednim zaworom mamy możliwość dowolnej regulacji temperatury grzania, co przekłada się na komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Wybór odpowiedniego zaworu powinien być równie ważny co samego grzejnika. Montaż kaloryfera nie jest sprawą skomplikowaną, jednak jeżeli nie mieliśmy nigdy do czynienia z pracami instalacyjnymi, dla pewności lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom, którzy zagwarantują nam sprawną oraz szybką wymianę kaloryferów przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Samodzielna wymiana instalacji przez niedoświadczoną osobę może skutkować poważnymi problemami, które znacznie zwiększą potencjalne koszta modernizacji kaloryferów w domu.


ŁNA