Montaż monitoringu w domu jednorodzinnym – najważniejsze kwestie

0
639
montaż kamer
Jeżeli planujesz montaż monitoringu na zewnątrz budynku, powinieneś zdecydować się na urządzenia o odpowiednich parametrach | fot.: materiał partnera

Montaż monitoringu to decyzja, którą podejmuje coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Nic dziwnego! Producenci kamer z roku na rok udoskonalają swoją ofertę, proponując coraz bardziej zaawansowane technologicznie, a przy tym coraz bardziej przystępne cenowo urządzenia. Planujesz montaż monitoringu w swoim domu? Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie aspekty powinieneś przemyśleć i na co zwrócić szczególną uwagę.

Gdzie umieścić kamery?

Montaż monitoringu możliwy jest w niemalże wszystkich zakątkach domu i podwórza – przy ogrodzeniu, bramie wjazdowej, w garażu, ogrodzie, przy drzwiach wejściowych, a nawet wewnątrz pomieszczeń (np. w pokoju małego dziecka). Jedyne ograniczenie, z jakim powinieneś się liczyć, to dostęp do prądu, który będzie zasilał urządzenie.

Jeżeli chcesz korzystać z kamer z podglądem na żywo (kamer IP), weź pod uwagę także, że muszą być one podłączone do internetu. Nowoczesne urządzenia mogą być podłączone do sieci bezprzewodowo (znajdować się w zasięgu Wi-Fi) lub przy użyciu kabla.

Przeznaczenie kamer

Jeżeli planujesz montaż monitoringu na zewnątrz budynku, powinieneś zdecydować się na urządzenia o odpowiednich parametrach. Kamery zewnętrzne muszą być wodoodporne (na wypadek opadów deszczu lub śniegu), zabezpieczone przed działaniem skrajnych temperatur (zarówno w przypadku mrozów, jak i upałów), a także szczelne i odporne na kurz i zanieczyszczenia.

Kamery montowane wewnątrz domu lub garażu nie muszą spełniać tak surowych wymagań. W takim wypadku silniejszy nacisk możesz położyć jednak na kwestie estetyczne – urządzenie powinno być możliwie małe oraz dopasowane kolorystycznie do ściany lub innego miejsca montażu. Dzięki temu nie zaburzy estetyki pomieszczenia.

Kwestią istotną zarówno w przypadku kamer zewnętrznych, jak i wewnętrznych, jest rejestrowanie obrazu w ciemności. Aby mieć pewność, że monitoring będzie spełniał swoją rolę również po zmierzchu lub po wyłączeniu świateł, wybierz urządzenie z podczerwienią. Alternatywą, którą możesz zastosować przede wszystkim na zewnątrz, jest klasyczna kamera oraz montaż oświetlenia z czujnikiem ruchu w monitorowanym obszarze.

alarmy w domu
Pamiętaj, że decydując się na montaż monitoringu, nie musisz wybierać jednego rodzaju urządzeń | fot.: materiał partnera

Montaż monitoringu – o czym jeszcze pamiętać?

Dodatkowe kwestie, które powinieneś przemyśleć przed wyborem kamer, to:

  • Jakość obrazu – rozdzielczość powinna być na tyle wysoka, by obraz był w pełni czytelny.
  • Kolory – kamera może rejestrować obraz czarno-biały lub w kolorze (może to być istotne np. w celu zidentyfikowania koloru samochodu).
  • Pamięć – zarejestrowany obraz może być zapisywany na nośniku danych (karcie SD lub twardym dysku) lub w wirtualnej chmurze.
  • Podgląd – kamery IP umożliwiają dostęp do obrazu w czasie rzeczywistym.

Pamiętaj, że decydując się na montaż monitoringu, nie musisz wybierać jednego rodzaju urządzeń. Na zewnątrz możesz zainstalować kamery rejestrujące obraz w wyższej rozdzielczości i kolorze, a wewnątrz budynku w czerni i bieli oraz nieco niższej jakości. Warto jednak, aby wszystkie urządzenia w domu, garażu i ogrodzie były ze sobą kompatybilne i umożliwiały podgląd w tej samej aplikacji (lub pod tym samym adresem www) – znacznie zwiększy to komfort użytkowania.

Materiał partnera zewnętrznego