Mieszkanie w stylu rustykalnym. Fuzja harmonii i przytulności

0
942
Styl rustykalny
Dla wielu osób, które chcą urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym, podstawowym problemem jest znalezienie oryginalnych, naturalnie wyglądających mebli i dekoracji. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

To styl stworzony dla miłośników harmonii, szlachetnej prostoty i naturalnych akcentów dekoracyjnych. Nawiązuje do sielskich, wiejskich aranżacji, które opierają się na tradycyjnych wyrobach rzemieślniczych. Wpasuje się zarówno w klimat dużych, przestronnych domów, jak i małych, ciasnych mieszkanek. Poznaj jego najważniejsze cechy i dowiedz się, jak wprowadzić rustykalny klimat do swojego wnętrza.

Nazwa stylu rustykalnego pochodzi od słowa „rustic”, które oznacza coś prostego i swojskiego. I właśnie te dwie cechy można określić jako podstawowe wyznaczniki tego typu aranżacji. Przeważają w nich klasyczne, dość skromne meble i tradycyjne dodatki. W takich wnętrzach zawsze znajduje się wyposażenie wykonane z drewna, zwykle bielone, bejcowane lub przecierane. Silną inspiracją jest tutaj dawna prowincja, dlatego obecne są ozdoby wykonane z naturalnych materiałów i wspomniane już, postarzane, drewniane meble. Oświetlenie jest nieskomplikowane, podobnie jak reszta przedmiotów. Jednak jasność i jak największy dostęp naturalnego światła są tutaj bardzo ważne. W ten sposób unikniemy efektu przytłoczenia. Dlatego w każdym pomieszczeniu urządzonym w stylu rustykalnym nie może zabraknąć przynajmniej dwóch minimalistycznych lamp.

Kolorystyka we wnętrzach rustykalnych jest dość stonowana. Opiera się na neutralnych brązach, szarościach i beżach w przypadku mebli. Na ścianach, podłogach i w dodatkach dominuje biel, błękit lub morska zieleń. Wskazane są również wszelkiego rodzaju delikatne motywy kwiatowe, które dodają nieco wiejskiego klimatu. Mieszkanie w stylu rustykalnym ma być przede wszystkim przytulne i wygodne. W celu urozmaicenia aranżacji stosuje się przedmioty utrzymane w klimacie tradycyjnego rzemiosła, np. ceramiczne, tłoczone wazony, tkaniny, drewniane przybory kuchenne, zegary, stołki, lampiony i latarenki, drewniane skrzynki, lniane zasłony, plecione kosze, oraz bawełniane, wzorzyste dywany. Wszystko to przełamuje surowość całej aranżacji i wprowadza atmosferę domowego ciepła oraz kojącą zmysły harmonię.

Klasyczne wyposażenie w nowej odsłonie

Dla wielu osób, które chcą urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym, podstawowym problemem jest znalezienie oryginalnych, naturalnie wyglądających mebli i dekoracji. Chodzi zarówno o meble drewniane, dodatki, jak i wyposażenie tapicerowane, które również powinno być utrzymane w dość klasycznych formach i neutralnej kolorystyce. Poszukiwania najlepiej zacząć od sklepów meblowych działających w Internecie, gdzie spotkamy się z o wiele większym wyborem unikalnych przedmiotów. W sieci często znajdziemy też dobrej jakości produkty w znacznie niższych cenach niż w salonach stacjonarnych.

Przykładem miejsca, w którym dostępne są interesujące, nietuzinkowe propozycje wyposażenia i dodatków do wnętrz w stylu rustykalnym, jest sklep meblowy Selsey.pl. Znajdziemy tam nawet osobną kategorię, w której wyróżniono meble oraz ozdoby idealnie wpisujące się w ten sielski, prowincjonalny klimat. Dużą zaletą jest tutaj sposób wykonania poszczególnych przedmiotów, które chociaż silnie nawiązują do cech stylu rustykalnego, to posiadają też nieco designerskiego charakteru. Co więcej, są to produkty bardzo wysokiej jakości, które przetrwają w idealnym stanie przez wiele kolejnych lat.


Materiał partnera zewnętrznego