Mieszkanie w bloku – jak urządzić 50m2?

0
2885
Mieszkania w bloku
Podjęcie wyzwania, jakim jest urządzenie własnego mieszkania, na pewno przyniesie oczekiwany efekt. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Większość osób marzy o dużej przestrzeni do życia – pojemnej garderobie, okazałym salonie kąpielowym, osobnym pomieszczeniu do przechowywania sezonowych sprzętów. Jednak nadal najpopularniejszym typem mieszkań są te w bloku z wielkiej płyty, mieszczące dwa pokoje. Ich powierzchnia wynosi zazwyczaj około 50 m2.

Kluczem do efektownej oraz przyjaznej domownikom aranżacji mieszkania w bloku może być skonsultowanie własnych pomysłów i potrzeb z osobami, które na co dzień zajmują się profesjonalnym projektowaniem wnętrz. Podjęcie wyzwania, jakim jest urządzenie własnego mieszkania, na pewno przyniesie oczekiwany efekt.

Nowoczesna kuchnia w bloku

Projektowanie mieszkania w bloku warto zacząć od tego pomieszczenia, które nazywane jest sercem każdego domu. Wiele zależy bowiem od tego, kto będzie zamieszkiwał daną przestrzeń. Wieloosobowej rodzinie kochającej gotować będzie zależeć na dużej liczbie dedykowanych urządzeń AGD. Z kolei parę singli ucieszy wizja aneksu kuchennego umieszczonego w salonie (koniecznie ze stołkami barowymi – idealnymi do szybkich śniadań).

Wybór wyposażenia kuchni oraz właściwe rozplanowanie jej układu to kwestie, którym warto poświęcić dużo uwagi w procesie projektowania wnętrza. W budżecie trzeba koniecznie uwzględnić koszt aranżacji i zakupu mebli oraz doliczyć go do pierwotnej ceny za metr kwadratowy mieszkania. Generalna zasada mówi, że nie warto oszczędzać na jakości – meble wykonane z trwałych materiałów będą nam służyć przez lata. Optymalnym rozwiązaniem będzie wybranie sprzętów ze średniej półki i wzbogacenie wyglądu kuchni o jeden droższy przedmiot np. lodówkę o interesującym wzornictwie.

W kuchni znajdującej się w mieszkaniu o powierzchni 50m2 istotne jest zagospodarowanie każdego fragmentu wolnej przestrzeni np. w formie półek i odpowiednio głębokich szafek oraz schowków. Nie wolno zapominać o zasadzie tzw. trójkąta roboczego (właściwym ułożeniu lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej), co znacząco usprawni pracę w nowoczesnej kuchni. Podczas projektowania wnętrza opłaca się również wybierać sprzęty typu “2 w 1” np. piekarnik z funkcją mikrofali.

Mała, ale własna sypialnia

W projekcie małego mieszkania nie może zabraknąć urządzonej ze smakiem sypialni. Pomimo jej niewielkich gabarytów (zazwyczaj jest to najmniejsze z pomieszczeń) można sprawić, że będzie to ergonomiczny i komfortowy pokój. Podstawą funkcjonalnej sypialni jest łóżko o odpowiednich wymiarach (dla dwóch osób sprawdzą się modele od 160 cm szerokości), po bokach którego ustawia się często dwie szafki nocne.

Podczas projektowania wnętrza – samodzielnie lub z pomocą specjalisty – warto przewidzieć też miejsce na przechowywanie ubrań np. szafę przesuwną z lustrem, która ułatwi sprawne przygotowania do nowego dnia. Dzięki lustru pokój stanie się optycznie większy i zyska głębię. Właściwy projekt małego mieszkania uwzględni także miejsce na dodatkowe sprzęty np. wymarzoną toaletkę gospodyni lub zasuwane na noc biurko, by widok rozrzuconych dokumentów nie zakłócał nocnego odpoczynku.

Projektant wnętrz pomoże też dobrać odpowiednią kolorystykę oraz podpowie, jak można wzbogacić aranżację sypialni np. kupując designerski zagłówek lub oryginalną tapetę. Tym samym sypialnia zyska ponadczasowe piękno.

Pomysł na salon – jak go zaaranżować?

Salon to kolejne z pomieszczeń, którego udana aranżacja stworzy w mieszkaniu wrażenie przytulności. Projektowanie takiego wnętrza ma jednak jedną trudność: na niewielkiej powierzchni, wydzielonej z 50m2, trzeba zorganizować przestrzeń w taki sposób, aby pełniła kilka funkcji: wypoczynkową, biurową, jadalną, a często również sypialną. Pomocne mogą okazać się meble modułowe, które można zestawiać ze sobą w dowolne, pasujące do konkretnego salonu, kombinacje.

Im mniej przedmiotów, tym salon wyda się większy – to minimalistyczne podejście spodoba się zwłaszcza wielbicielom prostych kształtów, dużych przestrzeni i światła oraz łatwego poruszania się po całym domu. Minimalistyczny salon – część nowoczesnego mieszkania to idealny przepis na harmonię i porządek. Można je uzyskać za pomocą ograniczenia liczby elementów wyposażenia i postawienia na akcenty w formie pojedynczych, niebanalnych dodatków. Geometryczne formy mebli oraz ograniczona paleta kolorystyczna użyta w salonie – tak zaprojektowane wnętrze wyda się bardziej eleganckie i gustowne, pełne “oddechu”.

Jak urządzić łazienkę w mieszkaniu 50m2?

Aby wprowadzić się do funkcjonalnego mieszkania, trzeba skupić się również na aranżacji łazienki, z naciskiem na ergonomiczne rozwiązania. Pomieszczenie przeznaczone do dbania o higienę i relaks, ale i wykonywanie codziennych czynności (pranie, suszenie, czyszczenie) powinno być z jednej strony estetyczne, a z drugiej komfortowe w użytkowaniu.

Zatrudniony do pomocy architekt wnętrz będzie mógł podzielić się skutecznymi patentami, które sprawdzą się u większości mieszkańców bloków z wielkiej płyty. Osoba, zajmująca się profesjonalnie m. in. aranżacjami łazienek, dopasuje swoje porady do zastanej sytuacji tzn. konkretnych wymiarów pomieszczenia, obecności lub braku okna, położenia względem stron świata itp. Zasugeruje także najlepsze rozwiązanie trudnych kwestii (np. wanna czy prysznic?). Korzystanie z tak zaaranżowanej łazienki w bloku na pewno stanie się przyjemnością.


Materiał partnera zewnętrznego