Meble i akcesoria, które znakomicie urządzą Twój salon – czyli jakie?

0
688
jasny salon
Gdy przychodzi moment wcielenia w życie własnego pomysłu na aranżację wspomnianej przestrzeni – nierzadko pojawiają się różne wątpliwości, dylematy lub trudności | fot.: stock.adobe.com

Z jednej strony każdy wie, jak wygląda typowy, domowy salon, co się w nim znajduje i czemu służy takie pomieszczenie. Ale z drugiej, gdy przychodzi moment wcielenia w życie własnego pomysłu na aranżację wspomnianej przestrzeni – nierzadko pojawiają się różne wątpliwości, dylematy lub trudności. Czasem bowiem warto wprowadzić akcenty nadające jej nietuzinkowy styl, innym razem dobrze jest odwołać się do klasyki i sprawdzonych rozwiązań. Z pewnością jednak najlepiej postawić na złoty środek między estetyką i funkcjonalnością. A ten w dużej mierze będzie zależał od wyboru odpowiednich mebli i akcesoriów do salonu.

Dla wygody i odpoczynku

Zacznijmy od kwestii pozornie oczywistej, a zarazem kluczowej, a więc – od przeznaczenia pokoju dziennego. W końcu pomieszczenie to stanowi „serce” każdego mieszkania i domu. Przeważnie to tu oddajemy się odpoczynkowi po pracy i innych obowiązkach albo organizujemy rodzinne przyjęcia czy towarzyskie spotkania z przyjaciółmi. Dlatego zwykle kwestie wygody i komfortu pozostają najważniejsze w kontekście aranżacji salonu.

Te zaś nieodłącznie wiążą się z konkretnymi rozwiązaniami. W pokoju dziennym nie może zabraknąć miejsc do siedzenia czy relaksu w pozycji leżącej – na przykład kanapy. Współcześnie mamy dostęp do mnóstwa możliwości w zakresie tego jednego mebla. Wystarczy wspomnieć o takich wariantach, jak sofy, kanapy, łóżka, wersalki czy bardzo modne dzisiaj narożniki – nie tylko z uwagi na swój design, ale również dobre zagospodarowanie przestrzeni i zdolność pomieszczenia wielu osób naraz. Ponadto, do nas należy też decyzja, z jakich materiałów mebel zostanie wykonany. Do wyboru mamy kanapy skórzane, z ekoskóry, a także tapicerowane. Znajdziemy też niebanalne rozwiązania, pod względem zarówno konstrukcyjnym, jak i materiałowym oraz designerskim. Doskonałym tego przykładem jest dwuosobowa, modułowa sofa patchworkowa Demri 1D marki Elior, której estetyka z pewnością nie pozostawi nikogo obojętnym. Ciekawostką w tym modelu jest możliwość dość swobodnego ułożenia miękkich, wygodnych poduszek mebla, przez co nadaje się zarówno do mniejszych, jak i większych metraży. Idealnie sprawdzi się podczas samotnego, przytulnego wieczoru z książką, romantycznego seansu filmowego we dwoje albo – jako bezpieczna przestrzeń dziecięcych zabaw.

A skoro już wspomnieliśmy o praktycznych aspektach mebla – zwróćmy uwagę też na inne funkcjonalności kanap i sof. Jeśli np. dysponujemy małym mieszkaniem, gdzie salon pełni również rolę sypialni, powinniśmy zdecydować się na wygodną, rozkładaną kanapę, np. Invell (dostępną w wielu atrakcyjnych wersjach kolorystycznych). Kluczowa może się też okazać wolna przestrzeń wewnątrz mebla, idealna do przechowywania pościeli lub innych rzeczy. W zależności od metrażu, o jakim mówimy, kanapie bądź narożnikowi niech towarzyszą łatwe do schowania, designerskie pufy Elior lub okazały, wygodny fotel, a także niezobowiązująca ława do zaserwowania kawy i drobnego poczęstunku czy – nieduży stół, z opcją rozłożenia go do pokaźniejszych rozmiarów, które z łatwością ugoszczą wszystkich domowników.

Do przechowywania i utrzymywania porządku

Od wielkości mieszkania lub domu zależą też możliwości w zakresie przechowywania różnych sprzętów i przedmiotów. Istnieją jednak meble, których nie powinno zabraknąć w każdym salonie, bowiem to one zadbają o ład panujący w salonie oraz łatwy dostęp do poszczególnych rzeczy.

Znakomite pod tym względem rozwiązania znajdą zarówno zwolennicy zwartych meblościanek, jak i ci, którzy preferują wolnostojące, oddzielone od siebie meble. Pojemna szafa Amira 3X od Elior idealnie sprawdzi się jako element domowej garderoby, a jej lustro dodatkowo powiększy optycznie przestrzeń salonu. Inne modele pozwolą też przechowywać całkiem odmienne rzeczy, jak np. odkurzacz, ozdoby świąteczne czy sprzęty elektroniczne. Ustawne komody o różnej kubaturze – choćby modele Letia czy Intia – to świetny sposób na porządek w dokumentach, szklana witryna estetycznie wyeksponuje kryształowe naczynia i elegancką zastawę, funkcjonalna szafka RTV pozwoli korzystać z telewizora oraz innych urządzeń z zachowaniem porządku w przewodach, zaś otwarty regał stojący Wenge Aristo 3X to nietuzinkowy koncept, jeśli chodzi o aranżacyjnie ciekawe ustawienie książek oraz dekoracyjnych dodatków.

Ponadto, elementy takie jak gazetnik, kosz na koce czy gustowna lampa stojąca oddadzą ciepły charakter pokoju dziennego, świadomy, trafiony zamysł w wystroju wnętrza. A przy tym zapewnią jeszcze większy komfort podczas przebywania w salonie. Aby poczuć się jeszcze swobodniej, przytulniej i w zgodzie ze swoimi upodobaniami, nie zapomnijmy przystroić okien atrakcyjnymi zasłonami, a ścian – ciekawymi dekoracjami, w postaci obrazów, wielkoformatowych tapet, plakatów współgrających z kolorystyką ścian i mebli czy też oprawionych w ramki zdjęć. Starajmy się jednak nie popaść w przesadę, która z gustownych akcentów aranżacyjnych uczyni męczący, wpływający na samopoczucie miszmasz, obfity zbiór łapaczy kurzu.

To zaledwie kilka przykładów rozwiązań, jakie zwykle znajdują się w dobrze urządzonym salonie. Choć czasem mogą wydać się zwyczajne, w rzeczywistości upływ lat nie odsyła je do lamusa, wręcz przeciwnie: udowadnia, utrwala i podkreśla ich estetyczne oraz funkcjonalne walory. Warto jednak szukać inspiracji w sprawdzonych miejscach, czego dobrym przykładem są meble do salonu Edinos.pl. Tam znajdziemy wiele świetnych pomysłów na praktyczne i nietuzinkowe urządzenie wnętrza rozmaitych pomieszczeń – nie tylko pokoju dziennego.

OLI