Lawenda we wnętrzach – jak ją wykorzystać?

0
1442
kubek i lawenda
Istnieje wiele pomysłów na to, jak wykorzystać lawendę w domu | fot.: materiał partnera

Lawenda od lat znana jest ze swoich dobroczynnych właściwości. Oprócz tego, że znajduje ona zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce, to może być także świetną ozdobą domu. Drobne fioletowe kwiatuszki nadają wnętrzom, nie tylko pięknego zapachu, ale także wyglądu. Warto poznać kilka sposobów na to, jak wykorzystać lawendę do przyozdobienia domu.

Lawenda we wnętrzach – dlaczego warto z niej korzystać?

Istnieje wiele pomysłów na to, jak wykorzystać lawendę w domu. Najprostszym i najszybszym sposobem jest tworzenie bukietów, które można później rozstawić w różnych miejscach. Takie działanie może mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie. Lawenda zawiera w sobie bowiem olejki eteryczne i substancje takie, jak np. cyneol, dzięki czemu wydziela piękny zapach. Warto wiedzieć, że wyczuwalny w domu aromat tej rośliny, może łagodzić odczuwanie stresu, a nawet bóle głowy. Będzie także pomocny w leczenie stanów lękowych i ułatwiać zasypianie. Lawenda wąskolistna nadaje się do uprawy nawet na parapecie. Wystarczy zasadzić ją w ozdobnych doniczkach i ustawić tam, gdzie tylko ma się na to ochotę.

Lawenda wąskolistna – jak udekorować nią dom?

Lawendę wąskolistną można z powodzeniem wyhodować samodzielnie. Sadzonki lawendy znajdziemy na https://www.podkarpackiesady.pl/byliny-i-trawy-ozdobne/599-lawenda-waskolistna.html i możemy zamówić je w dowolnej chwili. Najlepiej robić to w ogrodzie, gdzie można uzyskać sporej wielkości plantację. Duża ilość lawendy pozwala na tworzenie różnego rodzaju ozdób i dekoracji, które z pewnością zachwycą nie tylko nas, ale także naszych gości. Poniższa lista przedstawia jedynie kilka pomysłów na to, jak wykorzystać lawendę we wnętrzach. 

Wianki z lawendy

Wianki przygotowane z lawendy to świetna alternatywa dla kwiatowych bukietów. Tego rodzaju naturalne wianki można zawiesić np. na drzwiach i sprawić, że w całym wnętrzu będzie unosił się piękny zapach. Wianek można wykonać tradycyjnie z użyciem jedynie kwiatów i nici, albo wesprzeć się specjalnym wypełniaczem. Takie wypełniacze najczęściej są zrobione ze styropianu, jednak można je stworzyć również ze starych gazet i taśmy klejącej. Gotowy wypełniacz należy obłożyć lawendą wąskolistną i zabezpieczyć nićmi najlepiej w kolorze fioletowym, tak żeby nie były widoczne. Bardzo ciekawie wyglądają także wianki z wykorzystaniem elementów wikliny, bądź te w kształcie serca.

Małe bukieciki z lawendy

Małe bukiety z lawendy to chyba jeden z najprostszych sposobów na wykorzystanie właściwości tej cudownej rośliny. Takie bukiety można ustawić np. w wazonach lub rozwiesić pod żyrandolami, na wstążkach, które powinny mieć różne długości. W jednym miejscu można rozwiesić kilka bukiecików tak, aby stworzyć całą kompozycję. Warto jednak wziąć pod uwagę wygląd całego pomieszczenia, tak żeby wszystko było do siebie dobrze dopasowane. Bukiety można wzbogacić także innymi roślinami, jednak trzeba uważać na to, żeby nie miały zbyt intensywnego zapachu, który mógłby zdominować lawendę.

woreczek z lawendą
Lawenda nie jest wymagającą rośliną | fot.: materiał partnera

Świece zapachowe z lawendą wąskolistną

Mimo, że asortyment świec zapachowych w sklepach jest szeroki, to warto się pokusić o ich samodzielne przygotowanie. Do wykonania świec zapachowych najlepiej jest użyć suszonych kwiatów lawendy wąskolistnej. Do formy, np. pojemnika po jogurcie należy włożyć knot, a następnie zalać go woskiem i wsypać kwiaty lawendy. Co ważne, aby kwiaty nie opadły tylko na dno, gęstniejący wosk trzeba delikatnie mieszać. Gotowe świece można przewiązać wstążką. Jeżeli nie chcemy samodzielnie topić wosku, to można kupić gotowe świece i jedynie przymocować do nich kilka suszonych kwiatów lawendy.  

Lawenda we wnętrzach – jak wykorzystać ją w łazience?

Lawenda wąskolistna we wnętrzach dobrze sprawdza się nie tylko w salonie, czy kuchni, ale także w łazience. Tam można umieść np. kilka ozdobnych doniczek z tą rośliną, która będzie wydzielała przyjemny aromat. Ciekawym pomysłem jest też postawienie na wannie ozdobnego słoika i wypełnienie go suszonymi kwiatami lawendy, które można dodawać do kąpieli. Z lawendy można także przygotować małe, naturalne mydełka w zabawnych kształtach, które również będą ładnie prezentować się po włożeniu do słoika. Warto wiedzieć, że lawenda działa też jak naturalny odświeżacz powietrza, który ma właściwości antyseptyczne.

Jak pielęgnować lawendę wąskolistną we wnętrzach?

Lawenda nie jest wymagającą rośliną, stąd też jej pielęgnowanie nie różni się od tego, jak należy dbać o inne kwiaty doniczkowe w domu. Aby lawenda dobrze się rozwijała trzeba ją podlewać mniej więcej 3 razy w tygodniu, należy jednak uważać na to, aby ziemia nie była zbyt wilgotna, gdyż roślina jest podatna na występowanie chorób grzybiczych. Lawendę powinno się też regularnie przycinać, tak aby mogła się formować w ładne kopułki.

Źródła:


Materiał partnera zewnętrznego