Kwiaty i rośliny na balkonie – które najlepiej się utrzymają? Jak możemy im w tym pomóc?

0
662
Żurawka ogrodowa to dekoracyjna bylina, która idealnie sprawdzi się w każdym ogrodzie | fot.: stock.adobe.com

Ukwiecony balkon w centrum szarego miasta lub pięknie udekorowany taras domu to marzenie wielu z nas. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin. Oraz jak o nie zadbać, by długo cieszyły nas zdrowym wyglądem.

Kwiaty sezonowe – dla tych, którzy lubią zmiany

Wybierając sezonowe rośliny, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, ile możemy zaoferować im światła. Na szczęście dla nas wszystkich istnieje mnóstwo kwiatów, spośród których możemy wybierać.

Rośliny na słoneczny balkon

Ostre słońce może poparzyć większość delikatnych roślin. Niestraszne jest ono jednak popularnym surfiniom, petuniom oraz lobeliom. To właśnie te piękne rośliny zajmują czołowe pozycje wśród kwiatów zdobiących balkony, tarasy i parapety. Ogrom odmian i kolorów sprawia, że naprawdę jest z czego wybierać! Decydując się na nie, pamiętać należy jednak o regularnym podlewaniu, szczególnie podczas najbardziej upalnych dni. Mnogość kwiatów wymaga też od nas zasilania ich preparatami do roślin kwitnących.

Begonie
Begonie to dekoracyjne wieloletnie rośliny | fot.: stock.adobe.com

Balkonowe rośliny do cienia

Zacieniony balkon wcale nie musi być przeszkodą do uprawiania na nim roślin. Co ważne, znajdą na nim swoje miejsce również i takie, które kwitną! W uprawie pojemnikowej na cienistej ekspozycji świetnie radzić sobie będą cebulkowe krokusy, byliny takie jak np. tawułki, orliki ogrodowe i begonie, czy też jednoroczny niecierpek. Wielbiciele ozdobnych liści mogą natomiast wybierać spośród wielobarwnych odmian żurawki ogrodowej. 

Wieloletnie rośliny na balkon – jak oszczędzić sobie pracy

Dla tych, którzy nie lubią prac ogrodniczych, a mimo wszystko chcą się cieszyć pięknymi kwiatami na swoich balkonach, proponujemy rośliny wieloletnie. Pozwolą one uniknąć corocznych zakupów.

Pelargonia – królowa polskich balkonów

Pelargonie to prawdopodobnie najpopularniejsze kwiaty balkonowe w naszym kraju. Są niezwykle łatwe w uprawie, a co najważniejsze kwitnąć mogą przez cały sezon. W zależności od odmiany poradzą sobie na stanowiskach mocno nasłonecznionych (odmiany rabatowe), jak i w tych nieco bardziej zacienionych (np. pelargonia bluszczolistna). Świetnie rosną w niemal każdej mieszance glebowej, wymagają jedynie regularnego nawadniania oraz nawożenia ze względu na ich obfite kwitnienie. Zimą przenosimy je w chłodne miejsce o temperaturze ok. 10 stopni C. Dzięki takiemu zimowaniu obficie zakwitną kolejnej wiosny.

lawenda na tarasie
Polacy w końcu docenili niewątpliwy urok lawendy | fot.: stock.adobe.com

Lawenda – urzekający zapach wabiący motyle

Kiedyś kojarząca się przede wszystkim z zapachem środków na mole, dzisiaj to prawdziwy ogrodowy hit. Polacy w końcu docenili niewątpliwy urok lawendy. Jej charakterystyczny zapach rzeczywiście odstrasza owady. Ale tylko te, które nie są pożądanymi gośćmi. Sadząc lawendę, możemy mieć pewność, że nie pojawią się u na mszyce i komary. Za to cieszyć będziemy się mogli towarzystwem wielobarwnych motyli.

Na balkonie najchętniej rozgości się lawenda wąskolistna. A to ze względu na swoją mrozoodporność. W naszym klimacie sprawdzi się również jej odmiana lavendula latifolia, która poradzi sobie z zimowym spadkiem temperatury nawet do -18 st. C. Piękną, kwitnącą dwukrotnie w ciągu roku lawendę francuską warto natomiast schować w cieplejsze miejsce już przy temperaturze -7 stopni.

Kwiaty Milin amerykański, Campsis radicans, Bignonia radicans
Milin amerykański to dekoracyjne pnącze, z charakterystycznymi różnobarwnymi kwiatami w kształcie trąbek | fot.: stock.adobe.com

Wieloletnie pnącza na balkon

Wśród pnączy najbardziej popularny, a zarazem uniwersalny, wydaje się bluszcz Hedera. Sadzony w miejskich parkach doskonale poradzi sobie również na balkonie. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, za to cieszy oczy swoimi bujnymi kurtynami, które mogą zwisać bądź piąć się po kratkach, pergolach, czy balkonowych balustradach.

Dla miłośników pięknie kwitnących kwiatów polecamy natomiast milin amerykański. Potocznie nazywany pnączem trąbkowym staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Jest to szybkorosnąca roślina o zwartym i gęstym pokroju, która swoje kwitnienie rozpoczyna w sierpniu, choć i bez kwiatów jest wyjątkowo elegancka i dekoracyjna. Najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach. Warto ją również osłonić przed dużymi spadkami temperatur.

KBR