Kuchnia w stylu skandynawskim. Wciąż na topie!

0
1045
kuchnia w stylu skandynawskim
Skandynawskie wnętrza to przytulny minimalizm, który łączy w sobie jasne kolory i dodatki wykonane z naturalnego drewna | fot.: materiał partnera

Styl skandynawski swobodnie można nazwać trendem, który choć jest dość minimalistyczny, tworzy we wnętrzu wyjątkowo przytulny klimat. Dowiedz się, jak w prosty sposób urządzić kuchnię w stylu scandi i stwórz wyjątkową aranżację w swoim domu!

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

Skandynawskie wnętrza to przytulny minimalizm, który łączy w sobie jasne kolory i dodatki wykonane z naturalnego drewna. Styl skandynawski świetnie sprawdzi się zarówno w przestronnym domu, jak i mieszkaniu o niewielkim metrażu, gdyż można go podsumować stwierdzeniem „mniej znaczy więcej”. Drugą zaletą, jakie niesie za sobą skandynawskie wnętrze jest fakt, że jasna kolorystyka optycznie powiększa przestrzeń.

Charakterystycznym elementem skandynawskiego wnętrza, oprócz jasnych barw, są naturalne materiały oraz duża ilość oświetlenia. Jest to bezpośrednio związane z mieszkańcami krajów skandynawskich, którzy przez niewielką ilość światła słonecznego oświetlają swoje cztery kąty przy pomocy wiszących i stojących lamp, stanowiących jednocześnie jeden z ważniejszych elementów wystroju pomieszczeń. 

Kuchnie w stylu skandynawskim powinny być minimalistyczne, jednak ciepłe w odbiorze. W przeciwieństwie do kuchni nowoczesnych, w których nadmiar dodatków również nie jest mile widziany, kuchnie scandi są niezwykle przytulne i zdecydowanie nawiązują do natury. Niezależnie od metrażu, możesz w prosty sposób i niewielkim kosztem urządzić swoją kuchnię, inspirując się stylem skandynawskim.

Kuchnia w skandynawskim stylu – kolorystyka, meble i dodatki

Jasne i nawiązujące do natury wnętrze stanowi kwintesencję stylu skandynawskiego. Kolorem przewodnim śmiało można nazwać czystą biel, która dzięki odpowiednim dodatkom tworzy estetyczną i przyjazną aranżację. Wbrew pozorom, kolor biały w kuchni wcale nie musi być ryzykowny – chociaż w jej wnętrzu zazwyczaj wiele się dzieje, wystarczy użyć zmywalnej farby lateksowej, którą znajdziesz na stronie https://www.sniezka.pl/, dzięki czemu szybko usuniesz zabrudzenia ze ścian. Oprócz klasycznej bieli, możesz również postawić na beż lub szarości, równie dobrze oddający ducha minimalistycznych wnętrz. 

Chociaż jednolite, matowe ściany są w tym przypadku charakterystyczne, bez problemu możesz zaakcentować kuchnię, wykładając niewielki fragment ściany kontrastującymi kafelkami w geometryczne wzory. Jeżeli zaś chodzi o umeblowanie, tutaj znów warto postawić na prostotę oraz naturę. Skandynawskie meble najczęściej wykonane są z litego drewna, które nawet po wielu latach intensywnego użytkowania mają w sobie niezwykły urok. W zależności od metrażu, jakim dysponujesz, możesz pokusić się o wyspę w prostej formie, nad którą możesz umieścić efektowne i praktyczne oświetlenie.

Kuchnia w stylu skandynawskim nie wyróżnia się nadmiarem dodatków, które służą wyłącznie za ozdobę. Tego rodzaju wnętrza muszą być przede wszystkim praktyczne, dlatego też warto zwrócić uwagę na materiał kuchennych akcesoriów. Styl skandynawski ma wiele wspólnego z naturą, dlatego też doskonałymi dodatkami będą ściereczki wykonane z bawełny bądź lnu, drewniane i szklane pojemniki na chleb i produkty sypkie oraz ceramiczne osłonki na doniczki, w których możesz hodować świeże zioła. Najważniejsze jest, aby każdy element był ze sobą spójny i nawiązywał do bliskości z naturą, która w stylu skandynawskim stanowi nieodłączny element. 

Harmonijne wnętrze, w którym króluje styl skandynawski oraz w którym panuje porządek sprawi, że gotowanie stanie się prawdziwą przyjemnością, zaś wspólne chwile spędzone w kuchni razem z rodziną czy przyjaciółmi będą jeszcze bardziej wyjątkowe niż dotychczas. 

Materiał partnera