Kuchnia w stylu boho

0
454
zadbana kuchnia
Aranżacja kuchni boho nie zawsze wiąże się z koniecznością wymiany dotychczas wykorzystywanych sprzętów i mebli | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kuchnia to serce każdego domu, miejsce, w którym przygotowujemy posiłki, by wspólnie spotkać się z najbliższymi przy rodzinnym stole. Przy projektowaniu wymarzonego wnętrza czy rearanżacji pomieszczeń warto wziąć pod uwagę, że miejsce to powinno emanować ciepłem i przytulnością, stanowić dla domowników ostoję. W końcu to tutaj spotykamy się przy wspólnym śniadaniu i porannej kawie, to tutaj przekazujemy rodzinne przepisy naszym pociechom czy przygotowujemy świąteczne potrawy, którymi zajadamy się w gronie najbliższych. Wśród trendów wnętrzarskich ostatnich sezonów znajdziemy wiele styli i estetyk, które pomogą nam urządzić wymarzoną kuchnię. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się boho, styl powracający co kilka lat jak boomerang. W tej eklektycznej stylistyce stawia się przede wszystkim na swobodę urządzania, podkreślenia ciepła i przytulności przestrzeni. Z uwagi na źródła boho, które tkwią w amerykańskiej kulturze ery hippisów, kuchnie urządzone w tym stylu często nawiązują do inspiracji podróżniczych i muzycznych.

  • Aranżacja lub generalny remont kuchni? – trendy wnętrzarskie
  • Czym jest styl boho? – estetyka, która powraca
  • Jak urządzić kuchnię w stylu boho? – kilka wskazówek
  • Jak dobrać meble i akcesoria w kuchni boho?
  • Sprzęt AGD, który wpisze się w eklektyczny styl boho

Aranżacja lub generalny remont kuchni? – trendy wnętrzarskie

Generalny remont czy rearanżacja pomieszczeń w naszym domu to idealna okazja, by przełamać dotychczasową stylistykę wnętrz, nieco poeksperymentować, sięgając po najnowsze trendy. Zabierając się za projektowanie nowej kuchni, często stajemy przed wymagającym zadaniem. W końcu – przez żołądek do serca. Zatem jaki styl podkreśli cechy, z którymi powinno kojarzyć się serca każdego domu? Przede wszystkim powinniśmy postawić na aranżację, która nada przestrzeni ciepła i przytulności. Te dwie cechy nierozerwalnie wiążą się z eklektycznym stylem boho.

Czym jest styl boho? – estetyka, która powraca

Boho to estetyka, którą cechuje wyraźny eklektyzm, czerpanie inspiracji z różnorodnych styli, niekiedy wydających się zupełnie osobnymi i niemożliwymi do pogodzenia. Styl ten, nawiązujący do wolnej i nieokiełznanej kontrkultury amerykańskiej lat 60 i 70, zyskał uznanie nie tylko w projektowaniu i aranżowaniu wnętrz czy modzie, ale także w dekoratorstwie, choćby przy przygotowywaniu imprez weselnych. Sama nazwa odnosi się do „la boheme”, czyli francuskiego określenia cyganerii artystycznej. Charakterystyczne elementy tego stylu to zatem bazowanie na prawdziwych feerii barw i artystyczny, niczym nie skrępowany nieład. Boho powraca z regularnością do sezonowych trendów co kilka lat, jednak ostatnio rozbudza nasze zmysły estetyczne z wysoką intensywnością od dłuższego czasu. Przeważają tu elementy naturalistyczne, wskazujące na nasz związek z ziemią i jej darami. Często akcesoria rustykalne stanowią w tym wypadku świetne przełamanie bardziej modernistycznych propozycji aranżacyjnych. Wnętrz urządzone w stylu boho od razu przywołują na myśl enklawy wypełnione dobrą aurą, gdzie nasza dusza może odetchnąć od codziennej pogoni.

Jak urządzić kuchnię w stylu boho? – kilka wskazówek

Zdaje się, że aranżacja kuchni w stylu boho nie jest wymagającym zadaniem. W końcu ta estetyka daje nam dużą dowolność. Warto jednak zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które pozwolą nam zaprojektować tę przestrzeń w taki sposób, by wszyscy domownicy czuli bijące z niej ciepło, utożsamiali ją z sercem domowego ogniska. Do tej pory styl ten dominował przede wszystkim w aranżacji salonów, pokojów gościnnych czy sypialni, gdzie uwagę przykuwały motywy kwiatowe, wykończenia z jasnego drewna, markamy czy kolorowe dywany. Te same elementy możemy przenieść do naszej kuchni, pamiętając jednak, że musimy osiągnąć pożądany balans pomiędzy stylizacją a funkcjonalnością. Możemy połączyć bardziej kwieciste wzornictwo z minimalistycznymi dodatkami. 

Jak dobrać meble i akcesoria w kuchni boho

Aranżacja kuchni boho nie zawsze wiąże się z koniecznością wymiany dotychczas wykorzystywanych sprzętów i mebli. Jeżeli nasza kuchnia jest wykończona drewnem dobrej jakości, posiadamy ponadczasowe meble drewniane, z którymi jesteśmy związani, rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie pędzla i farby. Nadajmy drewnianym elementem nowego życia, odświeżając ich wygląd dzięki niebanalnej kolorystyce. Jeżeli zaczynamy projektowanie od zera, powinniśmy skupić się na doborze odpowiednio dużego stołu, który stanie w centrum pomieszczenia, a także pasujących do niego krzeseł. Świetnie sprawdzi się ciepłe drewno, podobnie w przypadku pozostałych mebli, choćby szafek czy zabudowy. Wśród akcesoriów boho dominują takie, którymi ozdobimy ściany, tworząc nietuzinkową konstelację – makramy, plakaty czy wiszące roślinki.

Sprzęt AGD, który wpisze się w eklektyczny styl boho

Na koniec musimy dobrać sprzęt AGD, który nie zepsuje całego konceptu, a nawet dopełni jego walory wizualne. Nowoczesne lodówki mogą okazać się zbyt kontrastowym dodatkiem, chyba że postawimy na model klasyczny, wolnostojący i biały, bez wyróżniających się wzorów. To my wyróżnimy go w stylu boho, przyczepiając magnesy, pocztówki z naszych wypraw czy zdjęcia z koncertów i festiwali, które odwiedziliśmy. Linia Electrolux lodówki pomoże nam odkryć zarówno modernistyczne, jak i bardziej tradycyjne modele, które ułatwią nam dopełnienie całej aranżacji.

Materiał partnera zewnętrznego