Kuchnia – połączona z salonem czy odrębna?

0
1131
kuchnia połaczona z salonem
Projekt połączenia kuchni i salonu musi być dobrze przemyślany, aby odpowiadał wszystkim domownikom | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Kuchnia to pomieszczenie, wokół którego koncentruje się życie całej rodziny. Poza spełnianiem swojej podstawowej funkcji, czyli umożliwieniem przygotowywania posiłków, jest miejscem, w którym koncentruje się życie całej rodziny. Dawny model kuchni jako odseparowanego pokoju nie jest już jedyną opcją jej zaaranżowania. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na połączenie kuchni ze strefą dzienną – z salonem czy dodatkową jadalnią. Jest to rozwiązanie, które ma wiele zalet, ale naturalnie nie jest też pozbawione wad.

Kuchnia połączona z salonem – dla kogo?

Połączenie kuchni z salonem jest szczególnie popularne na rynku pierwotnym i jest stosowane zarówno przez deweloperów, jak i osoby prywatne „na własną rękę” budujące domy jednorodzinne. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest oszczędność przestrzeni, ponieważ nie musimy przeznaczać dodatkowego miejsca na ścianę oddzielającą dwa pomieszczenia. Niewysoka ścianka działowa ma często funkcję czysto dekoracyjną, dzięki czemu sprawdzi się w niewielkich, najczęściej pożądanych na rynku mieszkaniach. Osoby zamieszkujące większe lokale decydują się na taki sposób aranżacji, ponieważ usprawnia on komunikację między członkami rodziny oraz między gospodarzami i ich gośćmi. Pozwoli to unikać krępujących sytuacji, gdy ktoś jest niemalże zamknięty w kuchni, a reszta domowników lub gości miło spędza czas w salonie.

Wady scalenia dwóch pomieszczeń

Kuchnia to miejsce, w którym cały czas coś się dzieje i panuje ogólny rozgardiasz. Pedanci z pewnością nie będą mieli nic przeciwko prezentowaniu idealnie wysprzątanej kuchni, ale jeśli ktoś lubi mieć wszystkie niezbędne naczynia, sztućce czy przyprawy pod ręką i często zostawia robienie porządków na ostatnią chwilę, to jego zabałaganiona kuchnia może nie pasować do bardziej reprezentacyjnej części mieszkania. Scalenie tych dwóch pomieszczeń może nie sprawdzić się również wtedy, gdy salon jest jednocześnie miejscem pracy części domowników lub gdy są oni miłośnikami spędzania czasu w ciszy. Dźwięki oraz zapachy dochodzące z kuchni mogą znacznie utrudnić obie te czynności.

Wskazówki od redakcji

Decydując się na połączenie kuchni oraz salonu musimy pamiętać, że wystrój tych pomieszczeń musi być spójny i do siebie pasować. Warto jednak symbolicznie oddzielić te pomieszczenia za pomocą ścianki działowej, drzwi przesuwnych (szczególnie kiedy zależy nam na chociaż odrobinie prywatności w kuchni), odpowiedniego oświetlenia czy usytuowania między nimi strefy jadalnej. Należy również zadbać o odpowiednią wentylację, czyli solidny okap z wyciągiem, który zapobiegnie rozprzestrzenieniu się kuchennych zapachów na inne pomieszczenia.

Projekt połączenia kuchni i salonu musi być dobrze przemyślany, aby odpowiadał wszystkim domownikom. Architekt wnętrz zaprojektuje te pomieszczenia tak, by spełniały oczekiwania wszystkich zainteresowanych.

Sprawdź ofertę architektów w Warszawie na RynekPierwotny.pl


Materiał partnera zewnętrznego