Kominy uniwersalne – wielofunkcyjne rozwiązanie dla ogrzewania

0
952
Dach z kominem
Komin uniwersalny współgra z piecami CO oraz kominkami bez względu na rodzaj stosowanego paliwa. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kiedy najlepiej decydować o rodzaju ogrzewania domu? Najlepiej już w momencie projektowania. Wymagania architektoniczne budynku określają bowiem zarówno wysokość komina ponad dachem, jak i rodzaj i rozmieszczenie przewodów kominowych. To potrzeby kotła decydują o parametrach kanału dymowego. Im wcześniej podejmiemy decyzję o wyborze ogrzewania, tym lepiej. Nie zawsze jednak da się od razu określić, z jakiego pieca będziemy korzystać. Optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wybór komina uniwersalnego.

Kominy uniwersalne – co to takiego?

Komin uniwersalny współgra z piecami CO oraz kominkami bez względu na rodzaj stosowanego paliwa. Mogą być to zarówno paliwa stałe, jak i gazowe, a więc brykiet, węgiel, drewno, ale również olej opałowy, olej przepracowany i gaz. Kominy uniwersalne bezpiecznie odprowadzają spaliny o temperaturze od 60 do 600 stopni Celsjusza. Występują w kilku wariantach jeśli chodzi o przekrój – najlepiej tę wariantywność dopasować do sposoby opalania. Dlaczego?

Przewód kominowy o dużej średnicy, który będzie sprawdzał się w przypadku opalania węglem bądź drzewem, możem okazać się nieodpowiedni dla kotła gazowego – skutkując obniżeniem jego sprawności. Z kolei przewód o mniejszej średnicy, doskonale nadający się dla kotła gazowego, może nieodpowiednio odprowadzać produkty z kotła opalanego paliwami stałymi. Każdy przypadek jest jednak inny i powinien być rozpatrywany indywidulanie przy analizie wielu czynników wpływających na wydajność ogrzewania i bezpieczeństwo odprowadzania spalin.

Kocioł gazowy wymaga stalowego komina? To MIT!

Jak dostosować komin uniwersalny do opalania różnymi rodzajami paliw, skoro kocioł gazowy wymaga stalowego przewodu? To nieprawda, że przy opalaniu gazem kocioł musi być stalowy. Obecna technika jest na tyle zaawansowana, że nie tylko kominy stalowe czy ze stalowym wkładem, ale także kominy ceramiczne świetnie nadają się do opalania paliwami gazowymi. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany materiał sprawdzi się jako uniwersalny, przed zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną. Powinien dysponować nią każdy producent i dystrybutor. Specyfikacja techniczna dokładnie określi, czy wybrany materiał będzie odpowiedni do odprowadzania spalin określonego rodzaju.

System kominowy Uniwersal sprawdzi się doskonale w przypadku opalania paliwami stałymi, jak i gazowymi. Jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność, że wybraliśmy właściwie – jest on strzałem w dziesiątkę. Producent oferuje różne średnice przewodu kominowego – abyśmy mogli dostosować ją do wybranego opału. Zastosowana w przewodzie rura szamotowa jest odporna na zawarte w dymie kwasy. Co więcej jest bardzo szczelna – nawet w przypadku pożaru trwającego do godziny.

Uniwersalne rozwiązanie kominowe dla Twojego domu naprawdę istnieje. Wystarczy odrobina wiedzy na temat technologii kominowej oraz brak przywiązania do dawnych, nieaktualnych już zastosowań.


Materiał partnera zewnętrznego